Biyolojik ve Toplumsal Cinsiyet Nedir?

Biyolojik cinsiyet çocuğun doğduğu andan itibaren kazanılmış olduğu kimliktir. Bunun yanında toplumsal cinsiyetin de çocuğun doğduğu zamandan sonrasında çevresi tarafınca atfedilen rolleri kapsamaktadır. Odasının düzenlenmesi anından itibaren duvar renkleri ile süregelen macera, ilk oyuncaklarının alınması ile rollere bürünme isteği ile birbirini tamamlıyor. Her ne kadar cinsiyet toplumda biyolojik cinsiyet ile adlandırılsa da hormonal dengeler ve erişkinlik periyodu ile şekillenen bir yönelim bulunduğunu söylememiz mümkündür. Peki, çocuklarda cinsellik eğitimi kaç yaşlarında başlamalı, anne babalar neler yapmalı?

Çocuklarda Hususi Bölgeler ve Mahremiyet Sınırları Nedir?

Hususi bölgelerin öğretilmesinde değişik adlar ile anlatmak yerine kendi adları ile belirtmeli ve bu şekilde tanımlanmalıdır. Kızlarda bu bölgeler vulva, memeler, popo, ağız iken; oğlanlarda bu bölgeleri penis, testisler, memeler, popo ve gene ağız olarak anlatılmalıdır. Cemiyet tarafınca verilen adlar yerine bilimsel adları ile aktarılması cinsellik eğitimi açısından yaşamsal ehemmiyet taşımaktadır. Hususi bölgelerin “hususi” olarak adlandırılmasının sebeplerinden biri sinir uçlarının yoğun bulunmuş olduğu ve derinin ince kaplandığı bölge olması ile açıklanabilir. Küçüklere hususi bölgeler aktarıldıktan mahremiyet sınırları açık ve net halde verilmelidir. Hijyen ve sıhhat elde eden kişiler açıkça belirtilerek bunların dışındaki kişilerin hususi bölgelerine dokunmaya hakkı olmadığı ve bu durumu onaylamamaları gerektiği söylenmelidir.

Erojen bölgelerin (meme, vulva ve popo olmak suretiyle.) anne babalar tarafınca toplumsal medyada paylaşmaması, cinsellik eğitiminde güvenilirlik sağlamak adına en mühim noktalardan biridir. Çocuklarda mahremiyet eğitimi ve hela eğitimi tamamlandıktan sonrasında hijyen sağlanan vakit diliminde çocuğa bunu tek başına yapabileceği söylenebilir yada vücuduna dokunmak için izin istenebilir. Evlatların anlatılanları uygulama esnasında görmesi bilgilerin kalıcılığını sağlamaktadır.

Cinsellik Eğitimi Kaç Yaşlarında Başlamalıdır?

Cinsellik doğumdan ölüme kadar mevcud bir süreçtir. Çocuk doğduğu andan itibaren cinsellik eğitimi başlamalıdır. Toplumsal cinsiyet rolleri çocuklar doğduğu andan itibaren giyinişi ile oyuncakları tanımladığımız bir süreçtir. Çocuğun anne babaları içinde görmüş olduğu duygusal ilişkilerden ve rollerden hisse biçtiği noktalar vardır. Cinsellik ve mahremiyet eğitimi doğuştan başlamalıdır; şuan aklınızdan hemen hemen başlamadım geç mi kaldım diye düşünüyorsanız hiçbir vakit zarfı geç değildir, en doğru fiil cinsellik eğitimine başlamaktır.

Cinselliğe Ilişkin Sorular Hangi Ebeveyn Tarafınca Cevaplanmalıdır?

Bu durum çocuğun yakınlığı ve yatkınlığı ile alakalıdır. Her ailede anne ve baba evladı beraber büyütmeyebilir; bu şekilde durumlarda çocukla mahremiyet eğitimini bakım veren tarafınca karşılanmalıdır. Kız çocuklar için anneler; adam çocuklar için babalar kuramının tam anlamıyla doğru bulunduğunu söylememiz mümkün değildir. Evlatların bu mevzuda anne ve babadan her ikisinin de fikrini duymaya ihtiyacı vardır. Anne babalar düşünce birliğine erişip bir ağızdan eğitim vermelidir.

Anne babalar Niçin Cinsellik Eğitimi Vermelidir?

Doğduğumuz andan itibaren bir evin ve ailenin içine doğarız. Temel diyebileceğimiz detayları ailede öğreniriz bu bilgiler bununla birlikte hayatımızın sonuna kadar yanımızda taşıdığımız ve birçok fikrimizin zeminini oluşturan öğretilerdir. Öğrendiğimiz ilk bilgiler boş bir çerçeve olan zihnimizde geniş yer bulur. Bu pencereden baktığımızda cinsellik ile ilgili edinilen ilk bilgilerin korku dolu, günah, yapılamaz/aşılamaz kalıplarından uzak olmasını bekleriz; bu sebeple bu bilgilerin gövde ve cinsellik algımıza tesiri tahmin ettiğimizden oldukca daha fazlasını ihtiva eder. Cinsellik alanında ebeveynlerin ağzından çıkan kelimeler gelecekte büyüyüp cinsel kimlik haline gelir. Bundan dolayı sıhhatli bir yazışma, cinsel kavramların doğru aktarımı, başkalarından duymadan sizden duyması ve bunun anektodlar şeklinde üstten bir dil kullanılmadan söyleşi formunda verilmesi aklınızda bulunması ihtiyaç duyulan noktaları oluşturur.

Çocuğum cinsellik hakkında sual sormuyor gene de eğitim vermem lüzumlu mi?

Kimi çocuklar cinsellik hakkında fazlaca sual sorsa ve bu mevzuda enerjileri fazla olsa da bazı çocuklar bu mevzu hakkında sorular yöneltmezler. Bunun sebebi dile getirmekten çekinmek ya da merak etmemek olsa da evlatların böylesi mühim bir mevzuda olguları sizin ağzınızdan duyması gerekmektedir. Evlatların sormuş olacaktır soruları olmasa da mevzuyu siz açın ve aktarımda bulunun. Çocuk regl olmadan ilkin ped kullanımı, reglin fizyolojisi hakkında data sahibi olmalıdır. Regl olduktan sonrasında bu bilgilerin verilmesi ehemmiyet arz etmeyecektir. Keza adam çocuklar sabah ereksiyonlarını yaşamaya başladıklarında bu durumu tanımlayabilir durumda olmalıdır. Beklediği ve hakkında data sahibi olduğu bir durumun yaşanması çocukta gereksiz bir korku ve çekingenlik yaşanmaması için önemlidir. Ihmal etmeyin; En doğru data zamanında ve doğru verilen bilgidir.

Ebeveynlere Tavsiyeler

  • Mahremiyet eğitimi ve hela eğitiminin gerçekleştirilmesi için kitaplardan destek alabilirsiniz.
  • Mahremiyet bölgelerini oyun esnasında ve öykü kitapları ile tanıtabilirsiniz.
  • Cinsellik pozitif ebeveynlik hakkında en salt bilgiyi alabileceğiniz aynı isimle podcast sıralamasında yer edinen Rayka Kumru önerilerini dinleyebilirsiniz.
  • Cinsellik ve cinsellik hakkında en doğru bilgiyi vermek için konuşmaktan ve anlatmaktan çekinmeyin.

Psikolog/Aile Danışmanı Büşra Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir