Soğuk günlerde gece yatana kadar yataklarımızın içi soğuk olabilir. Bu da ayaklarımızı üşümeye başlamasına niçin olur. Ayaklarımız üşümesin diye oldukca değişik yollar deneriz. Bu kimi zaman bir battaniye sermek olabilir. Fakat daha oldukca kullandığımız en kolay yöntem çorapla yatmak. Hepimiz çorapla yatmanın fena bulunduğunu gece yattığımızda ayaklarımızın kan akışını durduracağını söyler fakat aslına bakarsak çorapla yatmak oldukça faydalıymış uzmanlar çorapla yatmanın sakıncası olmadığını söylüyor.

Meydana getirilen araştırmaların sonucu çorapla uyumak yararlı

Uzmanların söylediği benzer biçimde peki çoraplarla yatmanın ne benzer biçimde yararları var? Bazılarımız da devamlı olarak ayak üşümesi olabilir. Ayakları asla ısınmıyor olabilir. Bu yüzden çorapla yatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu haberden sonrasında artık korkmadan çorapla yatabilirsiniz. Bu sebeple çorapla yatmak uzmanlara bakılırsa zararı dokunan değil aksine oldukca yararlı olduğu söyleniyor.  Bu araştırmalar  yalnız bir kaç ülkede yapılıyor. Meydana getirilen araştırmalarda sonuçlar aynı, çorapla uyumanın hiçbir sakıncası yok.

Damar akışını hızlandırıyor

Bir haber kanalına röportaj veren nörofizyolojist Francisco Puertas, uyurken vücut ısımızın 0,5 ile 0,8 içinde bir aşama düşmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Belçika’da Liege Üniversitesinin Uyku biriminden Puertas, bunun sağlanabilmesi için damarlarımızın genişlemesi icap ettiğini böylece bedenimize daha çok kan gittiğini böylelikle vücut sıcaklığının düştüğünü ifade ediyor.

Kısa sürede uyuyun

ABD Ulusal Uyku Vakfı (NFS), kendi web sitesinde bu damarların genişlemesi sonucu ısının vücuda daha iyi dağıldığını ve kişiyi uykuya hazırladığı belirtiliyor.

NFS’ye bakılırsa bazı araştırmalar, çorapla uyumanın el ve ayak damarlarının genişlemesinin uykuya dalma süresini kısalttığını ifade ediyor. Araştırmaya bakılırsa, el ve ayaklardaki damar genişlemesi beyne ‘uyku vakti’ mesajını veriyor. Eğer uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız başka sorununuz yoksa çorapla yatmayı deneyebilirsiniz

Hollanda ve Cenup Kore’de başka bir araştırma şirketi tarafında aynı bulgulara ulaşıldığı tespit edildi. Fizyolojik Araştırma Dergisinde piyasaya sürülen güncel bir araştırmaya bakılırsa çorapla uyuyanların, uyku kalitesinde pozitif yönde tesir ettiğini söylemiş oldu.

Seul Üniversitesi’nde bir ekip yaptıkları bir deneyde ayakları sıcak tutmanın uyku süresini uzattığı benzer biçimde, gece sık sık  uyanmaları da  engelliyor.  2006’da Amsterdam’daki Virje üniversitesinden araştırmacılarda yetişkinlerin çorapla yattıkları süre rüya görmeye daha süratli başladığını ifade ediyorlar.

Isı kişiden kişiye değişebilir

Sadece araştırmacılar bu deneyleri uykusuzluk hastalığı olanlar üstünde yaptıklarını söylüyor. Bu yüzden uykusuzluk benzer biçimde bir sebebiniz yoksa çorapla yatmak uyku kalitenizi artırmayabilir. Puertos, çorapla ya da çorapsız uyumanın uykuya tesirinin vücut ısısını kişinin kendisinin iyi mi ayarladığı ve soğuğa karşı ne kadar kırılgan olduğuyla ilgili bulunduğunu söylüyor. Puertos, Bu mevzuda yayımlanmış bir emek verme olmadığını söylemiş oldu. Sadece hanımlarda soğuk hassasiyetinin oldukca bulunduğunu söyleyebiliriz ifadesini kullandı.

Halk arasındaki görüş daha yaygın

Öte taraftan Sleep Advisor web hesabına bakılırsa çorapla yatma hissi bir oldukca insana bakılırsa organik değil ayakların nefes almasını engellemiş olan bir durum olduğu söyleniyor. Kısaca halk içinde oluşan bu yaygın görüş aslına bakarsak araştırmacıların da ortaya koyduğu neticelerle tam tersi. Esasen araştırmalar uykusuzluk (insomnia) hastaları üstünde kontrol edilmiş. Vücut ısısını ayarlayabilen insanoğlu için bir ihtimal bu durum geçerli olmayabilir. Fakat yatağa girdiğiniz de ayaklarınız  oldukca üşüyorsa ya da soğuyorsa bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan şey çorap giymek zararı dokunan değil.

İdeal bir ısı ya ısı yok

Eğer ayaklar düzgüsel bir sıcaklıktaysa aslına bakarsan genel anlamda ayaklar dışarıda bir vaziyette uyunur. Uzmanlara bakılırsa hepimiz için ideal bir ısı yok. Bu yüzden hangi ısıda rahat ediyorsanız o şekilde uyumanız daha tercih edilir bir  durum. Yatağa girmeden ilkin yatak ısınızı da ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir