Cilt bakımında kullanılan ürünler kimi zaman ciltte tahriş ya da alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu şeklinde durumlara karşı ise yüzümüzde ve cildimizde kullandığımız ürünlere dikkat etmeliyiz. Cildimizde en fazlaca dikkat çeken nokta ve güzel duyu olarak en fazlaca insanların görmüş olduğu yer olan yüzümüzde herhangi bir güzel duyu problem oluşması hem güzellik açısından tehlikeli hem de cildimize uyguladığımız bazı ürünlerin ziyanı olması sonucunda kalıcı bir zarar görme riski bulunuyor. Her ne kadar organik olsa da insanoğlu çörek otunun yüze uygulanıp uygulanamayacağını merak ediyor.

Çörek otu yağı nedir?

Çörek otu bitkisinin yağı olarak alınıp satılan ve evlerde de hazırlanabilen bu yağ, çörek otunun tohumlarının soğuk pres yöntemi ile ekstresinin çıkarılması yolu ile elde edilmiş yağdır. Sıhhatli doymamış yağlar grubunda yer edinen çörek otu yağı, alternatif tıp anlamında da çokça karşımıza çıkan ürünler içinde yer alır. Birden fazla hastalığın tedavisinde kullanılan çörek otu yağı bununla birlikte üst solunum yolu hastalıklarında tedavi amaçlı alınan ilaçların içinde de bulunan bileşenler içermektedir. Sıhhatli yağlar grubunda bulunan çörek otu yağı bununla birlikte beyne de iyi gelmektedir. Malum birçok faydası vardır. Bu faydalardan en önemlisi ise astı ve bronşit şeklinde üst solunum yolu hastalıklarını tedavi etmesidir.

Çörek otu yağı yüze uygulanabilir mi?

Çörek otu yağı ihtiva ettiği sıhhatli bileşenler ve yüksek antioksidan kıymet yardımıyla hücre yenilenmesi elde eden organik yağlar içinde yer alır. Antioksidan özelliği ile toksinleri vücuttan atmaya yarayan çörek otu yağı bununla birlikte cildin de yenilenmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde antioksidan özelliği ile sivilce, akne ve siyah nokta şeklinde cilt problemlerine karşı tedavi amaçlı kullanılabilir. Çörek otu yağı cilde direkt olarak uygulanabilir ve herhangi bir ziyanı yoktur.

Çörek otu yağı yüze iyi mi uygulanır?

Çörek otu yağı kullanarak cilt bakımı gerçekleştirmek isteyenler çörek otu yağının cilde iyi mi uygulanmış olduğu da merak ediyor. Çörek otu yağı öteki sıhhatli yağlar olan zeytinyağı ve avokado yağı şeklinde direkt olarak nemlendirici şekline cilde uygulanabilir. Bununla beraber çörek otu yağı maskelerin ve cilt bakım kürlerinin içinde de kullanılabilir. Tüm bunların yanı sıra çörek otu yağı içilmesi ile de cilt sağlığını destekleyen bir organik yağdır. Çörek otu yağı ile cilt bakımı yapmak isteyenler bununla birlikte bu yağı kullanarak saç bakımı da gerçekleştirebilirler. Zeytinyağı ile hazırlanan herhangi bir organik bakım maskesinde zeytinyağı yerine etken olarak kullanılabilir.

Çörek otu yağının cilde yararları nedir?

Çörek otu yağı cilt bakımında kullanılması ile birden fazla yararını sizlere sunan organik yağlar arasındadır. Tam bir yenilenme elde eden ve ölü hücrelerin atılmasını sağlayarak hücre yenilenmesinde vazife alan çörek otu yağının cilde yararları ise şu şekilde karşımıza çıkar:

  • Çörek otu yağı cildin yenilenmesini sağlayarak cildinizin daha parlak e daha genç görünmesini sağlar.
  • Kolajen üretimini destekleyen çörek otu yağı cildinizde kırışıklıkların oluşmasını engeller ve daha uzun süre  genç görünümünüzü korumanızı sağlar.
  • Cilt hastalıkları olan egzama ve sedef şeklinde hastalıkların tedavisinde kullanılması pozitif sonuçlar doğurmaktadır.
  • Akne, sivilce ve siyah nokta oluşumu şeklinde oluşumlarda tedavi olarak kullanılabilir. deri altında irin söktürücü özellik gösteren çörek otu yapı bu şeklinde zararı olan oluşumların oluşmasını da engeller.
  • Cilt üstündeki deriyi besleyerek cildinizin daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlar.
  • Cilt mantarlarında ve ciltte oluşan enfeksiyonlardan kurtulma mevzusunda da pozitif sonuçlar veren örek oyu yağı bununla birlikte cilt kanseri riskini de düşürmektedir.

Cilt bakımı için çörek otu yapı maskesi

Cilt bakımında çörek otu yağı kullanmak isteyenler çörek otu yağı ile bir cilt maskesi hazırlayabilirler. Oldukca rahat bir hazırlanışı olan çörek otu yağını kullanarak cildinizi hem besleyebilir hem de zararı olan oluşumlardan kurtulabilirsiniz. cilt bakımı için çörek otu yağı maskesi kullanmak isteyenler ilk olarak yapması ihtiyaç duyulan 1 kase yoğurdun içine 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı eklemek. Arkasından bu karışıma 1 yiyecek kaşığı çörek otu yağı ilave edin. Tüm bu malzemeleri tamamen benzeşik bir karışım elde edene kadar karıştırın. Ciltte uygulamak istediğiniz bölgeye bu karışımı masaj yaparak sürün ve 10 dakika kadar cildinizde beklemeye alın. Arkasından cildinizi ılık su ile temizleyebilirsiniz ve bu karışımı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir