İnsan sağlığı açısından mesele teşkil eden durumlar hastalık olarak nitelendirilir. Bazı hastalıklar dönemsel olarak görülüp geçici hastalıklar şeklinde karşımıza çıkarken, bazıları ise kronik hastalıklar olarak bilinirler. İnsan sağlığını tehdit eden bu benzer biçimde problemler ortaya çıktığında yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey uzman hekim muayenesinden geçmek ve hastalığın türüne nazaran bir tedavi süreci izlemektir. Bu benzer biçimde hastalıklardan önde gelen crohn hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Crohn hastalığı nedir?

İnsanlar içinde oldukça yaygın olarak görülen bir hastalık biçimi olan Crohn hastalığı, temelde ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde görülebilen bir hastalık çeşididir. Crohn hastalığı yerleşim gösteren hastalıklardan olup, genel anlamda ince bağırsağın bitimine yakın olan bölgelerde irin görülmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. İnce bağırsak ile kalınca bağırsağın birleşim noktalarına yakın yerlerde ortaya çıkan iltihaplar ve bu iltihaplara bağlı şekilde ülser oluşumunun görülmesi crohn hastalığı emaresidir. Hanımlarda daha yaygın bir halde görülen crohn hastalığı bir çok süre 35 ile 40 yaşları içinde görülse de, kimi zaman çocuklarda ve erişkinlik dönemindeki bireylerde de gözlemlenebilir.

Crohn hastalığı emareleri nedir?

Crohn hastalığı sindirim sistemi hastalıkları içinde er almaktadır. Eğer crohn hastalığının sizde olup olmadığından şüpheleniyorsanız, bu durumda hastalığın ne benzer biçimde belitler ile ortaya çıktığını bilmeniz gerekiyor. Crohn hastalığının görülmeye başladığı bireylerde yaygın olarak görülen ortak emareler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Geçmeyen ishal
 • Karın ağrısı
 • Ara Ara kabızlık ve şişkinlik
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Yüksek ateş
 • Anüs çevresinde çatlak oluşumu
 • Dışkıda kan ve iltihaplanma

Crohn hastalığı tanısı koymak için ne gerekir?

Crohn hastalığına dair belirtilerden aynı anda birden fazla emare beraber görülüyorsa, bu durumda uygulanması ihtiyaç duyulan bazı testeler vardır. Bu testlerin uygulanması sonucunda uzmanlar tarafınca bireye hastalık teşhisi konur. Crohn hastalığının tanısının gerçekleşmesi için uygulanması ihtiyaç duyulan testeler ve tanı koyma adımları şu şekildedir:

 • Kan testleri
 • Dışkı örneği incelemesi
 • Sindirim sistemi filmi çekilmesi
 • Endoskopi ve klonoskopi yapılması
 • Biyopsi işlemi

Crohn hastalığı niçin olur?

Crohn hastalığının oluşum sebebi tam olarak çözülebilmiş değildir. Crohn hastalığı bireylerde çoğu zaman rastgele görülür sadece bazı durumlarda ebeveyni hastalıktan mustarip olan çocuklarda da hastalığın oluşumunun başladığı gözlemlenmiştir. Crohn hastalığı bir ekip virüs ve bakterilerin vücudun bağışıklık sistemine saldırması sonucu ortaya çıkar. Sadece bu virüs ve bakterilerin neye nazaran ortaya çıkmış olduğu belirttiğimiz benzer biçimde hemen hemen aydınlanmamış bir mevzudur.

Crohn hastalığı tehlikeli midir?

Crohn hastalığı hem sebebinin tam olarak bilinmemesi hem de sindirim sistemini etkiliyor olması sebepleri ile ciddi bir hastalıktır. Tehlikeli bir hastalık olan crohn hastalığı hem de tam olarak tedavi edilmesi mümkün olmayan hastalıklar içinde yer almıştır. Hastalığa karşı kullanılan yöntemler çoğu zaman hastalığın nüksettiği zamanlarda kullanılan geçici semptom azaltma yöntemleridir. Crohn hastalığı ciddi bir sıhhat problemi olup, bireylerin yaşam standardını baştan sona etkilemektedir.

Crohn hastalığı tedavi edilebilir mi?

Crohn hastalığı tam olarak tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Hemen hemen tıp dünyasınca sebebi ve tedavisi tam olarak bilinmeyen bu hastalık için uygulanan yöntemler genel olarak geçici önlemler olup, crohn hastalığının malum bir tedavisi yoktur. Crohn hastalığı belirli dönelerde alevlenir ve durgunlaşır. Alevlenme dönemlerinde ilaç takviyesi ile hastaların semptom göstermeleri engellenir. Sadece belirli durumlarda hastanın ilaç tedavisine cevap vermemesi sebebi ile cerrahi müdahale uygulanabilir. Bu durum genel anlamda bir çok crohn hastasının hayatında ne azca 1 kere yaşamış olduğu bir süreçtir. Crohn hastalığından mustarip kişiler yaşam boyu belirli bir beslenme zinciri çerçevesinde yaşarlar.

Crohn hastalığı bulaşıcı mıdır?

Crohn hastalığı genel itibari ile bulaşıcı bir hastalı değildir. Aileden genetik faktörler enden ile çocuğa aktarılabilen bir hastalık olarak karşımıza çıksa da, eşler, kardeşler ya da aynı ortamda yaşayan öteki bireyler içinde bulaşma ihtimali olan bir hastalık değildir. Crohn hastalığı vücudun iç kısmında görülen ve iltihaplanma le yaraları oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Vücudun dış görünümünü etkilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir