İnsanların tabip muayeneleri sonrasında ya da minik hastalıkların karşısında kullanmaları ihtiyaç duyulan medikal ürünler olduğunda gittikleri eczaneler bilhassa tertipli ilaç kullanımı olanlar için ehemmiyet arz ediyor. Anlık olarak yaşanmış olan acil durumlarda eczanelerden yardım alan insanların daha sık bir halde merak etmiş olduğu bir mevzu olan eczanelerin emek harcama saatleri ise belirli bir düzende işliyor. Genel olarak nöbetçi eczane terimi akıllarda hafta sonu çalışan eczane olarak kalsa da, eczanelerin Cumartesi günleri çalışıp çalışmadığı hemen hemen bir çok şahıs tarafınca bilinmiyor.

Eczaneler Cumartesi açık mı?

Bilinmiş olduğu suretiyle eczaneler 7 gün 24 saat çalışan kurumlar içinde yer alıyorlar. Genel konseptleri gereği vatandaşların reçeteli ilaçlarını ve medikal gereksinimlerini barındıran eczaneler bununla beraber minik çaplı acil bir sıhhat durumunda doğrusu gerilim yükselmesi, bayılma ya da bu benzer biçimde durumlarda yardım alabileceğiniz bölgeler olarak biliniyorlar. Bunların yanı sıra kilo ölçümü, boy ölçümü, gerilim ölçümü ve kan şekeri ölçümü benzer biçimde mevzularda da yardım alabileceğiniz alanlar olan eczanelerin genel emek harcama saatleri hafta içi günleri için 24 saat açık olarak belirleniyor. Sadece bu durum birazcık değişken. Genel anlamda eczaneler hafta içi günlerde akşam saatlerine net olarak 19:00’da kepenklerini kapatıyor ve günlük emek harcamaları bitmiş oluyor. Bu saatlerin devamında sabaha kadar devam eden emek harcamaları ile nöbetçi eczaneler karşımıza çıkıyor. İnsanların en yanlış bilmiş olduğu ise cumartesi günleri nöbetçi eczanelerin çalmış olduğu ve öteki eczanelerin kapalı olduğu bilgisi. Eczaneler Cumartesi günleri de tıpkı hafta içi günler benzer biçimde sabah 9:00 ve akşam 19:00 saatleri içinde hizmet veriyor. düzgüsel eczaneler Pazar günlerinde ise kapalı oluyor ve nöbetçi eczaneler açık aklıyor.

Eczane açılış ve kapanış saatleri ne vakit?

Eczaneler hafta içi günleri olan Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri ile beraber hafta sonları da Cumartesi günleri olacak şekilde haftada 6 gün sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri içinde hizmet veriyor. bu saatler haricinde ise belirlenmiş olan nöbetçi eczaneler vazife hayata geçirmeye devam ediyor. Bu şekilde nöbetçi olmayan eczaneler haftada 6 gün ve günde 12 saat açık oluyor.

Nöbetçi eczaneler nerede bulunur?

Nöbetçi eczane terimini duyan insanoğlu bu terimin belirli bir bölgede yer edinen belirli bir eczaneyi belirttiğini düşünebilir. sadece nöbetçi eczaneler her hata belirlenen eczanelerdir. Nöbetçi eczaneler Bölge Eczacılar Odası ya da temsilcileri tarafınca haftalık olarak belirlenir. Her nöbetçi eczane haftalık olarak çalışır. Bu programa haftada bir değişmiş olur ve bir kez nöbetçi eczane olan eczane sonraki hafta nöbetçi eczane olmuyor. Nöbetçi eczaneler her bölgede bulunuyor ve mahallenizdeki herhangi bir kapalı eczanenin camına asılan kağıtlarda nöbetçi eczane adları ve adreslerini görebiliyorsunuz. Bu şekilde insanların hafta sonu acil bir durumda medikal imkanlardan yararlanmaya devam edebilmeleri sağlanıyor.

Hangi eczaneler nöbetçi eczane olur?

Tüm eczaneler nöbetçi eczane olmaz. Nöbetçi eczane arayanların bu mevzuda en yanlış bilmiş olduğu kısım da budur. Nöbetçi eczaneler çoğu zaman sıhhat kurumlarının ve hastanelerin çevresinde bulunurlar. Eğer bulunduğunuz çevrede herhangi bir sıhhat kuruluşu ya da hastane yoksa,  genel olarak o bölgede nöbetçi eczane aramak da yanlış olacaktır. Yönetmeliklerine nazaran nöbetçi eczanelerim bir sıhhat kurum ve kuruluşu çevresinde olmaması halinde, nöbetçi olmasına gerek kalmamıştır. Doğrusu eğer pazar günleri bir nöbetçi eczane arıyorsanız, mobil cihazlarınızdan bir hastane ya da sıhhat kuruluşunu arayarak kolaylıkla bu eczaneleri bulabilirsiniz.

Eczanelerde hangi hizmetler verilir?

Eczane denildiğinde aklınıza yalnızca ilaç satışı gerçekleştiren kurumlar gelebilir. Sadece bir eczanenin tanımı yalnızca bu değildir. Eczanelerde ilaçlar haricinde medikal ürünler de bulabilirsiniz. Yalnızca reçete ile satılan ilaçlar değil, bununla beraber naturel bakım ürünleri ve de destekleyici vitaminler ile gıdaları de eczanelerden temin edebilirsiniz. Bunun haricinde minik çapkı sıhhat kontrollerini de eczanelerde yapabilirsiniz. Bu kontroller kilo ve boy ölçümü, gerilim ölçümü ve kan şekeri ölçümü şeklinde karşımıza çıkar. Bununla beraber belirli geçici sıhhat engelleri karşısında kullanabileceğiniz medikal ürünler de eczanelerde satılmaktadır. Boyunluk ve koltuk değnekleri bu ürünlere örnek olarak verilebilir. Bununla beraber eczanelerde minik yaralar için pansuman işlemleri de lüzumlu durumlarda gerçekleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir