Bahçe işleri oldukça süre alabilir sadece doğru araçlar ve hilelerle daha kolay hale getirilebilir. Bu blog yazısında, bahçenizde hayatınızı daha kolay hale getirecek 10 denemeniz gereken hileyi paylaşacağız. Bu ipuçları, daha azca çaba ile daha parlak ve verimli bir bahçe oluşturmanıza destek olacaktır.

İç mekanlarda bitkiler yetiştirin

Bahçenizde bitkileri yetiştirmek için mükemmel bir extra olabilir fakat hava soğuduğunda ne yapacağınızı biliyor musunuz? Bir çözüm, bitkilerinizin kesitlerini alıp, pencere perdesinde suda iç mekanlarda yetiştirmektir. Suyu tertipli olarak değiştirin ve kesitleriniz temiz kalır ve yeşil kalır. Yedi gün yada iki hafta sonrasında, onları topraklı karışıma geçirerek büyütmek için yada ilkbaharda büyümeye devam ettirmek için bir tek daha çok kesit alabilirsiniz.

Hortum ile sulama

Bitkilerinizi sulamak için en iyi şey yağmur suyudur, sadece azca olduğunda, bunu hortum ile tamamlamak zorunda kalabilirsiniz. Hortum ile ilgili mesele, bitkileri ve çiçekleri yayarken bahçenin değişik kısımlarına ulaşmaktır. Bunu önlemek için, hortumunuzu bir halka geçirin ve düzgüsel şekilde su verin. Bu, bitkilerinizi güvende tutacak ve bahçenin değişik kısımlarına ulaşmak daha kolay olacaktır.

Bahçe bakımı sulama / Kaynak: © Pexels

Budama ve dal kırıklarını kullanın

Budama ve dal kırıklarını derhal atmak için acil etmeyin. Bahçenizde kullanmak için daha ince ve dallı olanları ayırın. Dallı çubuklar, bezelye şeklinde sarmaşık bitkileri desteklemek için mükemmeldir ve bu sayede bitkiler yerde yeme yada çürüme riski olmadan kalır. Çubuklar hem de yataklar üstünde kedileri uzak tutmak için de kullanılabilir ve yeni çimlenen tohumları güvercinlerden koruyabilir.

Nasturtium ilave edin

Fasulye ekerken, beraber birkaç sarkan nasturtium da ilave edin. Nasturtiumlar, fasulyelerinizi arılar tarafınca daha çok polenlemesini sağlayacak daha çok polenleme böceklerini çeker. Bununla beraber, siyah fasulye sinekleri şeklinde zararlıları çekmek için bir tuzak nebat olarak hizmet eder. Mevsim ilerledikçe, lahana beyaz kelebekleri nasturtium yapraklarına yumurta bırakmayı tercih edebilir. Bunlar sonrasında kapalı bir kompost kutusuna çıkarılabilir ve yumurta açmadan ilkin yayılmaları engellenir, böylece lahana ailesi bitkileriniz bir infestationden kaçınabilir.

Bahçe toprak bakımı / Kaynak: © Pexels

Tohumlarınızı sigorta edin

Ekerken herhangi bir şeyi, değişik bir pota ilave edin. Böylece ana tohumluk yada potunuz burada ve daha ufak bir tane var ve bu değişik bir ortamda ayrı olarak büyür. Bu, herhangi bir yitik karşısında bir sigorta politikası şeklinde hareket eder. Eğer ana ekiminiz zararlılar tarafınca ziyan oldu yada fena hava şartları sebebiyle öldürüldüyse, sigorta fidelerinizi hazır olacaktır. Eğer sigorta fideleriniz için extra alan yoksa, arkadaşlarınıza ve aileye ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.

Aletleri iyi durumda tutun

Aletler nemli havada paslaşabilir, bu yüzden ara sıra yağlamanız ve kurumasını sağlamanız gerekir. Bunu yapmak için elinizde bir eski havlu bulundurun ve aletlerinizi saklamadan ilkin iyi bir şekilde silin. El aletleri için, kurutulmuş bir kum kovasında saklamanız, bahçe zamanı ulaştığında hazır ve elinizin altında olmalarını sağlar.

Bahçe bakımı saksılar / Kaynak: © Pexels

Her şeyi bir kovada saklayın

İhtiyacınız olan her işte gerekebilecek öteki malzemeleri bir kovada saklayın. Bahçede çalışırken, işiniz bittiğinde, kovayı alın ve ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda taşıyın. Bu, bahçede dolaşmak ve her şeyi tek tek aramak zorunda kalmamak için pratiktir.

Yumurta kabuklarını kullanın

Yumurta kabukları, bahçenizdeki bitkileri zararlılar yada böceklerden korumanıza destek olabilir. Mesela, yumurta kabuklarını bahçenizdeki bitkilerin etrafına dağıtın yada toprağa karıştırın. Bu, bitkilerinizi yeme yada zararlılar tarafınca zarar görmeden koruyacaktır.

 

Kahve Tuzlarını Kullanın

Kahve tuzları, kompost kutunuzda mükemmel bir ekstralıktır sadece bahçede başka yollarla da kullanılabilir. Nitrojen için muhteşem bir kaynaktır ve bitkilerin büyümesi için gereklidir. Bitkilerin çevresinde gösterim yada toprağa karıştırın. Ayr

Yumurta kabukları

ıca, sıcak suda demleyerek bir sıvı gübre yapabilirsiniz.

Epsom Tuzu Kullanın

Epsom tuzu, bahçeniz için mükemmel bir eklentidir. Magnezyum ve azot şeklinde mühim gıda maddelerine yüksektir. Toprağa karışmasını sağlayarak gübre olarak kullanılabilir yada zararlılar ve hastalıklardan korunmak için foliar bir püskürtme olarak kullanılabilir.

Netice olarak, bu 10 bahçe hilesi, bahçe deneyiminizi daha verimli ve süre alıcı hale getirecektir. Uygulamak kolaydır ve bitkileriniz ve bahçeniz için büyük yarar elde edecektir. Denemenizi öneriyorum ve kısa bir süre içinde daha parlak ve verimli bir bahçe oluşturacaksınız.

Kaynak: 10 Gardening Hacks for a More Productive Garden – Newsofmonth.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir