İçindekiler

Üst Damak Şişmesi Neden Olur?

Damak Şişmesi Nasıl İner?

Damak Şişmesi Kaç Günde Geçer?

Damak Kabarmasına Ne İyi Gelir?

Karşımıza oldukca fazla çıkan bir diş eti problemi olan damak şişmesi, çene kemiğinin üzerini örten pembe renkli dokunun şişmesi ile açıklanır. Diş köklerini de içinde barındıran bu dokular kan damarları mevzusunda da zengindir. Ek olarak ağız ve diş sağlığı için de oldukça önemlidir. Dişle ilgili problemlerde akla damak genel anlamda sonradan gelir fakat bu mühim bir detaydır. Zira damak şişmesi pek oldukca şahıs için yüksek bir ağrı yapmış olacaktır. Bir halde bu problemi yaşarsanız, iltihaplanmaya kadar giden bir süreç karşınıza çıkabilir. Şişen diş eti süre içinde semptomlara sebebiyet vereceği için de müdahalede bulunmak gerekir. Damak şişmesi niçin olur ve iyi mi geçer? Sizler için detaylı bir araştırma yaptık.

Üst Damak Şişmesi Neden Olur?

Beslenme şeklinden dolayı yaşanabilen damak şişmesi problemi, sıcak gıdaların süratli bir halde tüketilmesi yüzünden de oluşabilir. Ansızın damak şişmesi yaşanabileceği şeklinde süre içinde yavaş yavaş da oluşabilir. Sıcak havalarda tüketilen buzlu içecekler bu mevzuda büyük bir paya haizdir. Bu biçim durumlar haliyle damağınızı acıtacaktır. Bununla beraber damakta pamukçuk şeklinde hastalıklar oluşabilir. Bu da haliyle damak şişmesine sebebiyet verir. Ağız bakımına ve temizliğine dikkat etmeniz mühim bir unsur olacaktır.

Temiz gıdaları tüketmeniz ve hijyene dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında vücudunuz susuz kalır ise damakta kuruluğa niçin olur ve bu da uzun süre içinde bakteriye niçin olur. Bu durum da damağınızı şişirir. Hepres simpleks virüsü dediğimiz hastalık direkt damak şişmesine niçin olduğundan büyük bir etkiye haizdir. Ağız içine yayılınca konuşmayı zorlaştıracak bir halde damağı şişiren bu virüs, alerji ile de meydana gelebilir. İlk akla gelen olmasa da alerjiler de damak şişmesine sebep olur.

Damak Şişmesi Nasıl İner?

Ilk olarak şişliğe yol açan durumun tespit edilmesi gerekmektedir. Hangi unsur damak şişmesine niçin oluyor? Bu durum iyi mi karşımıza çıkıyor? Bunun çözümü için derhal kulak burun boğaz doktoru ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ek olarak diş eti uzmanı ile de görüşmeniz gerekebilir. Oluşan iltihaplar için çoğu zaman ağız spreyi ile beraber antibiyotikler verilmektedir. Bu tarz şeyleri tertipli kullanarak problemlerden kurtulabilirsiniz. Bu ilaçların tertipli kullanılması sizleri bu mevzuda rahatlatacak ve problemden kurtaracaktır. Bunun haricinde;

    Ağız bakımına ve temizliğine extra dikkat etmeniz gerekmektedir.

    Yiyecekleri iyice çiğneyerek yemeniz daha sıhhatli olacaktır.

    Bunun yanında oldukca sıcak ya da oldukca soğuk gıdalardan uzak durmalısınız. Yemekler ve içecekler ılık halde tüketilmelidir.

    Soğuk bir şey içtiğiniz için damağınız şişiyor ise mesela, birkaç saate kadar normale dönecektir.

    Bir hastalık sebebiyle damak şişmesi yaşıyorsanız, toparlanması birazcık süre alabilir. Ihtimaller içinde durumlarda kesinlikle doktorunuzla iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Damak Şişmesi Kaç Günde Geçer?

Doktorlar averaj 7 gün içinde iyileşme sürecinin başladığını söylüyor. Evinizde yapacağınız organik bakımlar ve tedaviler bu süreci hızlandırabileceği şeklinde averaj 7 gün içinde damağınızın eski haline kavuşabileceği belirtiliyor. Bu yüzden hijyene extra dikkat etmeniz gerekiyor. Yapacağınız tüm bakım süreçleri sizin için mühim bir artı olacaktır. Damak kabarmasına ne iyi gelir? başlığımızda evde uygulayabileceğiniz organik şekilleri anlattık. Bu sayede süratli bir halde bu problemden kurtulma şansınız olacaktır.

Damak Kabarmasına Ne İyi Gelir?

Tat alma duyularımızdan birisi olan damak için kişisel bakıma kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Ağız bakımınıza ehemmiyet vermezseniz bakterilere zemin hazırlamış olmuş olursunuz. Bu şeklinde durumları yaşarsanız aşağıda verdiğimiz maddelere dikkatli bir halde göz atmanızı öneriyoruz. Sizi ciddi anlamda rahatlatacaktır.

Antibakteriyel bir gıda olan limon, oldukça mühim bir organik asittir. 1 fincan limonlu su ile tertipli olarak gargara yapmış olursanız bu soruna süratli bir halde çözüm üretmiş olmuş olursunuz.

Sirkeli su çoğu zaman üst damak tedavilerinde oldukca kişinin kullandığı yöntemlerden birisi. 1 fincan sirkeli su karışımı hazırlayarak her akşam gargara yapmanız sizi oldukça rahatlatacaktır.

1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat atın ve iyice karışmasını sağlayarak her akşam bu suyu tüketin. Averaj 5 gün içinde süratli bir halde şişkinliğinizin azaldığını görmüş olacaksınız.

Yoğurt küçük iltihaplanmalar için mühim bir besindir. Yaraları iyileştirir ve damak üstündeki küçük iltihaplara oldukca iyi gelir. Ev yoğurdu bu mevzuda kesinlikle tercih edilmelidir.

Bitkisel tedavi şekilleri içinde bulunan aloe vera jeli genel olarak yaralara oldukca iyi gelmektedir. Yarım su bardağı suya 2 yiyecek kaşığı aloe vera jeli ekleyip karıştırın ve gargara yapın.

Tuzlu su bilhassa ağız içindeki yaraları iyileştirmeye destek sunar. Tertipli aralıklarla yapacağınız tuzlu sulu gargara, genel olarak ağız sağlığınıza büyük yarar elde edecektir. Diş çürümesine ve iltihaplarına da oldukca iyi gelir.

Sumak şeklinde besinler de damak şişmesine ya da öteki adıyla damak kabarmasına iyi gelen besinler olarak karşımıza çıkıyor. 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı sumak ekleyip karıştırın. Bu hazırladığınız suyla gargara yapmış olursanız, şikayetlerinizde azalma görüceksiniz.

Gün içinde değişik malzemelerden oluşan yiyecekleri tüketirken damaklarımızdaki dokuları zedeleyebiliriz. Bu bile damak şişkinliğine sebebiyet verebilir. Damak yüzeyindeki aşınma durumu bir halde irin yaratacağı için damak şişmesi olarak karşımıza çıkıyor. Tedavileri yukarıda anlattığımız şekilde kendiniz uygularsanız süreci extra hızlandırabilirsiniz. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir