Sergen Yalçın’ın teknik direktörlük görevinden çekilme etmesinin peşinden Beşiktaş yönetimi belirlediği adlar üstünde bir seçim halletmeye çalışıyor. Gazeteci Fırat Günayer’e gore Beşiktaş yönetimi seçimini yerli bir teknik direktör yerine yabancı bir teknik direktörden yana kullanacak. Adı geçen beş adayın içinde Alman teknik direktör Daniel Farke de içeriyor. Farke’nin adı geçtiğimiz yaz aktarma sezonunda Fenerbahçe ile de anılmıştı.

Daniel Farke kimdir?

Avrupa futbolunu yakından takip eden futbolseverler için Daniel Farke kulağa yabancı gelen bir isim değil. Farke’yi 2017-2021 yılları aralığında, tam dört sürem süresince, beşinciyi tamamlayamadan kâh Championship’te kâh Premier Lig’de savaşım eden Norwich City’in başlangıcında görmüştük.

30 Ekim 1976’da Almanya’da dünyaya gelen Farke teknik direktörlük kariyerine SV Lippstadt 08 ekibi ile başladı. Ondan sonra 2015-17 yılları aralığında Borussia Dortmund II takımını çalıştırdı. Kariyerindeki en üst teknik direktörlük deneyimini Norwich City ile yaşadı. Ekibi devraldığında Championship’te savaşım eden Norwich City, 2017-18 sezonunu 14. sırada tamamladı. (15 yengi, 15 beraberlik ve 16 yenilgi) Ertesi sürem oldukça istikrarlı bir performans yakalayan Farke’nin ekibi ligde şampiyonluğa ulaştı ve Premier Lig’e yükselmeye hak kazanmıştır.

2019-20 sezonunda Norwich City Premier Lig’de tutanmak için ihtiyaç duyulan transferleri yapamadı ve Farke’nin ekibi 20. sırada yer bularak tekrardan Championship’e düştü. (5 yengi, 6 beraberlik, 27 yenilgi) Bu başarısızlığa karşın görevini sürdüren Farke, Norwich City’i Championship’te tekrardan şampiyon yaparak bir kez daha Premier Lig’e yükselmesini sağlamış oldu.

Farke, Norwich City’den niçin ayrıldı?

Bundan önceki sürem Norwich City’i tekrardan Premier Lig’e çıkarmayı başaran Farke 2021-22 sezonuna istediği şeklinde başlayamadı. Premier Lig’de oynadıkları 11 maçta 1 yengi, 2 beraberlik ve 8 yenilgi yaşayan Norwich City, Farke ile daha ilkin yaşadıkları dramayı yine yaşamamak için yollarını ayırma sonucu aldı. İlginç bir halde Farke, bu sürem elde etmiş olduğu tek yengi olan Brentford maçından sonrasında, 6 Kasım 2021 tarihinde görevden alındı. Medya görevlerini tamamladıktan sonrasında Farke’ye görevden alındığı mevzusunda bilgilendirme yapılmış oldu.

Başarıları ve Ödülleri

Alman teknik direktör Daniel Farke’nin iki Championship (2018-19), (2020-21) şampiyonluğu bulunuyor. Kendisi ek olarak 2020-21 sezonunda Championship’in en iyi menajeri ödülüne layık görüldü. Bunun yanı sıra geçtiğimiz sürem LMA tarafınca Senenin Menajeri ödülü kendisine takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir