Yaz gelmiş ve havalar ısınmışken pek çoğumuzun ortak problemi, kışın aldığımız kiloları iyi mi vereceğimiz. Karbonhidratlı, yağlı yiyecekleri yedikten sonrasında oluşan suçluluk duygusunu hepimiz bilir. Bunu yaşamamak ve yediklerimizi kana karışmadan yakabilmek için yapılması ihtiyaç duyulan bazı şeyler var. Hızlı zayıflamaya çalışırken yada yediklerimizi hızlıca yakmaya çalışırken bunu kolaylıkla yapabiliriz. Pek oldukca kez zayıflama mevzusuna değinen Dr. Ayşegül Çoruhlu, yediklerimizi en hızlı iyi mi yakabileceğimizden bahsetti.

Kana karışmadan yakın

Ayşegül Çoruhlu, sözlerine “Mevzumuz, hareket ederek yediğimiz yemeği yakmak. Dostlarım bir şeyler yedikten sonrasında “Hadi otoparka yürüyelim ve yediklerimizi yakalım” derler. Ben de o iş o denli kolay olmadığı için gülerim. Hakikaten yediğini yakmak zor. Yediğin yağa dönüştüyse, onu oradan çekip yakmak zor olsa gerek. Yediğini daha yağ olmamışken ve kanda şeker olarak geziyorken yakalamak kolay. Yediğimiz her şey kanda dolanıyor ve insülin de onu ne yapacağına karar veriyor. Eğer bizim ihtiyacımızdan fazlaysa, doğal ki onu yağ olarak depoluyor bu sebeple evrimsel olarak kıtlık dönemlerine hazırlık için binlerce senedir fazla gelen yiyecek depolanır. Yediğimizin kanda yükseldiği anda, insülin ortaya çıkmış olduğu anda insülinin kafasını karıştıracak küçük bir hareket yaparsak hakkaten de yediğimizi yakma şansımız var.” diyerek başladı.

ATP olarak depolansın

Sözlerine devam eden Çoruhlu, “0. saatte bir açlık şekerimiz var. Aradan 2 saat geçtikten sonraki değere de tokluk şekeri denir. Bu iki saat içinde ne yersek yiyelim 2.saatteki değere yakın olması gerekir. Baştaki açlık şekerim 85 ise, ötekinin de 80-85-90 civarında olması lazım. Başta 85 iken aniden 120 şeklinde bir değere yükseliyorsa, beslenmeyi değişiklik yapmak tavsiye edilir. Açken kan şekerimiz belli bir seviyede. Yiyecek yendiğinde bizim kan şekerimiz birinci saatte pik meydana getirecek ve sonrasında yavaş yavaş düşecek. Şekerin yavaş yavaş yükselmesini gözlemleyen bir gözcü var, o da pankreas. Pankreas şekeri ona gore verecek ve insülin de uygun bir halde yükselip azalacak. İnsülin, pik olduğunda indirmek için salınması icap ettiğini düşünür. Pik noktasında 135 değerinde bir şeker görürse ATP enerjisi olacak kullanacak. Bu aşamada ihtiyacımız olmayan kısmını konuşuyoruz. ATP için ve hareket için kullanacak. Bunlar yapılamıyorsa insülin, bu şekeri yağ olarak depolayacak ve bu da kilo anlamına gelir. İnsülin o arada karar verecektir. Bu karar, hareket var ise gereksinim oluşuyorsa ATP olarak depolamak ya da bu şekilde bir gereksinim yoksa yağ olarak depolamak. İnsülinin bu sonucu verme aşamasında en eleştiri nokta, harekettir. Birinci saatte hareket halinde misin yoksa yatay halde misin? Demek ki biz pik saatinde kımıldarsak, bu şekerin kaderi enerji olacak.” dedi.

Ayşegül Çoruhlu’nun yediklerimizi dans ya da hareket ederek hızla yakmak ile ilgili önerilerde bulunmuş olduğu videoya buradan ulaşabilirsiniz: 

https://www.youtube.com/watch?v=J2DVoVmuGuIVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Yediklerimizi en hızlı iyi mi yakabiliriz? | Dans ederek zayıflamak mümkün mü? (https://www.youtube.com/watch?v=J2DVoVmuGuI)

İnsülini baştan susturun

Dr. Ayşegül Çoruhlu sözlerini “Bu durumda bizim için en zekice hareket, bir öğün yediğimiz süre doğru dengelememizdir. O sırada elma da yesek baklava da yesek onu dengelemek lazım. Baklavadaki pik seviyesi yüksek olduğundan ihtiyacımızdan fazlası olur ve yapmamız ihtiyaç duyulan şey o şeker kana karışmadan göndermektir. Hazır yakıt olarak dolaşırken ve depolanmamışken, tutmak ve enerji için kullanmak. Diyelim ki akşam 6’da ilk lokmayı yediniz.  7 birinci saat şu demek oluyor ki pik kıymeti. Pikten birazcık ilkin ve sonrasında eğer kaslarınızı dans ederek, temizlik yaparak, yürüyüş yaparak çalıştırırsanız, kandaki şekeri kullanarak performans elde etmiş oluyorsunuz. Bilhassa kaçamak yapıyorsanız, o öğünün birinci saatinde hareket ederek ödeyeceğiniz bedeli azaltırsınız. Emekler sonucunda aslına bakarsan içine birinci saati alan egzersizlerin tip 2 diyabette diyabetin dengelenmesinde oldukca etkili olduğu anlaşılmıştır. Üstelik hipoglisemin yapmadığı, ilaç şeklinde reçetelenmesi gerektiği dönerek dönerek yazılıyor. Dolayısıyla, yemekten sonraki dans etme ya da hareket etme bunun yolu. Yiyecek depolandıktan sonrasında ertesi gün spor yapmış olup hareket etmek daha dolaylı. Onun için insülini baştan susturup depoya gitmeden kaslara göndermek oldukca daha akıllı bir yoldur.” diyerek sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir