Türkçe’ye zaman içerisinde farklı dillerden giren ve zaman içerisinde çeşitli değişimlere uğrayan pek çok farklı kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeler anlam yönünde çeşitli ölçülerde değişime de uğrarken, farklı anlamlarda kullanılabilmektedir. Bu kelimelerden bir tanesi olan “dara” kelimesi olurken, dara kelimesini ilk kez duyan kişiler arama motorlarında sıklıkla dara kelimesinin ne anlama geldiğini araştırırken, dara kelimesinin anlamını ve TDK karşılığını öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz…

Dara kelimesi ne anlama gelir?

Dara kelimesi son dönemlerde pek çok kişi tarafından kullanılan kelimeler arasında yer alırken, dara kelimesinin anlamı fazlasıyla merak edilmektedir. Anlamını bilerek kelimeleri kullanmayı seven kişilerin en çok arattığı kelimelerden bir tanesi dara olurken, dilimizde fazlasıyla kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Dara kelimesi İtalyanca kökenlidir. TDK’ye göre dara kelimesinin anlamı, kabıyla birlikte tartılan bir nesnenin kabının ağırlığı olarak lanse edilmektedir. Aynı zamanda terazinin dengelenmesini sağlamak amacıyla kefeye ağırlık olarak konulan taş, demir, çivi vb olarak da adlandırılmaktadır.

Dara kelimesinin anlamı nedir?

 • Hükümdar.
 • Tanrı adlarından.
 • Eski İran hükümdarlarından dokuzuncusu.

Darasını almak ne demektir?

Darası son dönemlerde sıklıkla kullanılan cümleler arasında yer alırken, dara kelimesinin anlamı pek çok kişi tarafından merak edilen kelimeler arasında yer almaktadır. Dara kelimesi hem isim olarak hem de kelime olarak kullanılan sözcüklerden bir tanesi olurken darasını almak tabiri bir bir cismin ağırlığını almak için konulan kabın ağırlığının alınmasıdır. Bir cismin ağırlığını alabilmek için ilk olarak içerisine koyduğunuz kabın ağırlığının hesaplanmasıdır.

Dara ile ilgili kurulan örnek cümleler nelerdir?

  Üzgünüm ama bu tartının darası alınmamış.

  Bu kitabın darası ile arasında çok fazla fark var.

  İki kilo şeftali alacaktık ama darası şeftaliden çok daha ağır geldi.

  Önce darasını alalım ki haksızlık yapmayalım. Eşit bir şekilde ölçümü tamamlamış olalım.

  Darasını almadan tartılan tüm ürünlerde tartı çok daha yüksek bir veri gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir