Geleneklerimiz içinde yer alma hakkını çoktan kazanmış olan ve neredeyse her gün tüketimini gerçekleştirdiğimiz çaylar ile ilgili bilmemiz ihtiyaç duyulan ve hemen hemen öğrenmediğimiz oldukca fazla data var. Doğru kullanımlarını daima içmek olarak gördüğümüz ve demleyip içtikten sonrasında kalan demlerini çöpe attığımız çaylar ile ilgili bu davranışımız ise yanlış. Çaydanlıklarınızın dibinde kalan demleri atmayarak bunun yerine oldukca daha yararlı bir kullanımından yararlanabilirsiniz.

Demlikte kalan çayları dökmeyin

Demlikte kalan çayları dökmek aslına bakarsak çayların kullanım alanını oldukca kısıtlamamıza neden oluyor. Bilhassa poşet çayları kullanabileceğimiz değişik alanlar ve bu alanlar ile beraber kazanabileceğimiz faydalar mevcut. Günlük hayatımızda kullandığımız bakım ürünleri yerine bile geçen çay demlerini dökmek yerine soğutup kullanmak ise şu yararlarından yararlanmamızı sağlıyor:

Ayaklarınızı dinlendirecek

Çay demlerini ılık bir su içine koyup demlerin miktarını arttırmak ve ılık su ile yumuşatmak yöntemini kullanıp ayaklarınızı bu su içinde 10 dakika kadar bir süre bekleterek ayaklarınızı kolaylıkla rahatlatabilirsiniz. aynı işlemi ılık çay dolu bir leğene ayaklarınızı koyarak da gerçekleştirmek mümkün.

Saçlarınızı parlatan mucize

Saçlarınızı şampuanladıktan sonrasında saç köklerine demlikte kalan çayları uygulayarak ve masaj yapma işlemi ile saça yedirerek saçlarınızın daha parlak ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Demliklerde kalan çayları bakım suyu olarak kullanmak mümkün.

Gargara yapmak bile yararlı

Eğer demlikte kalan çayları demlerinden ayırıp posasız halde soğutur ve soğuyan bu çay ile gargara yapmış olursanız bilhassa kış aylarında yaşadığınız boğaz ağrılarından kolayca kurtulabilirsiniz. Bu işlemi arzu ettiğiniz kadar tekrarlayabilir ve tertipli kullanım ile boğazınızı temizleyebilirsiniz.

Duştan sonrasında cilde uygulayın

Duş sonrasında 1 çaydanlık çayı cildinize uygulayabilir ve ilaç durumunda bir reçine benzer biçimde faydalanabilirsiniz. Bunun için çayı soğuğa yakın ılık derecesine getirmeniz yetecektir. Her duştan sonrasında uygulayabilir ve birkaç dakika bekledikten sonrasında cildinizi durulayabilirsiniz. Bu şeklde cilt üstünde kırışıklıkları da engellemiş olabilir ve daha genç bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yaraları iyileştiren bir yapısı var

Yaralanmalar sonrasında bir parça pamuğu ılık çayın içine batırabilir ve bu pamuk parçasını yaranın üstüne uygulayabilirsiniz. Tentürdiyot işlevi görecek olan çayın bu kullanımı ile yaranın mikrop kapmasını engelleyebilirsiniz. Antibiyotik tesiri göstererek daha süratli bir iyileşme süreci sunar.

Göz altı morluklarına veda edin

Göz altlarında morluklar oluşan bireylerin bu sorundan kurtulmak için tek yapması ihtiyaç duyulan çayın sıhhatli yapısına başvurmak. Bilhassa poşet çaylar bu alanda oldukça etkili. Ek olarak dipte kalan çay demlerini keten bir beze koyup ağzını sıkıca kapatarak da aynı etkiyi alabilirsiniz. Gözlerinizin üstüne bu torbaları yerleştirip dinlenmeye çekilirseniz dinlenme süreniz bittiğinde hem göz yorgunluğundan hem de göz altı morluklarından kurtulmuş olacaksınız.

Demli çay koku gideriyor

Balık benzer biçimde ağır kokulu gıdaların tüketilmesi ya da hazırlanması sonrası elde kalan kokunun giderilmesi oldukça zor bir işlemdir. Sadece demli çayı ellerinize döküp su ile yıkar benzer biçimde ovalayarak yıkarsanız bu kokular gidecek, geriye yalnızca ferah çay kokusu duracak. Ek olarak çay kokusu kendisi de kolay çıkan bir koku yapısına haiz olduğundan kolaylıkla çay kokusunu da çıkarabilirsiniz.

Buzdolaplarında kokuya son

Buzdolapları içinde bulunan gıdaların ağzını kapatmayı unutursanız bekleme süresi içinde buzdolabı bu koku ile dolacak ve koku öteki gıdaların üstüne sinerek onların fena kokmasına neden olacaktır. Demlediğiniz çayları bir kaba koyarak buzdolabına bırakırsanız buzdolabı içinde çürüyen gıdalardan ya da ağzı açık kalan yiyeceklerden dolayı oluşan kokuları engelleyebilirsiniz. Ek olarak çay demlerini bez içinde dolabınızın değişik yerlerine bırakarak da aynı işlemi gerçekleştirmiş olmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir