Mevzu Başlıkları

Dibek Kahvesi Sütle Mi, Suyla Mı Yapılır?

Dibek Kahvesinin İçinde Neler Var?

Dibek Kahvesi Özelliği Nedir?

Dibek Kahvesi Neye İyi Gelir?

Dibek Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları Nedir?

Dibek Kahvesi Yapılışı ve Tarifi Nedir?

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır? Dibek kahvesi her ne kadar köklü bir geçmişe haiz olsa da son dönemde yaygınlaşan kahve kültürü ile daha da ön plana çıkmıştır. Son aşama leziz bir kahve türü olarak Osmanlı döneminden itibaren Türk kültürü içinde yer almayı başaran dibek kahvesi, temelde bir nebat türüdür. Bu nebat tohumunun dövülmesi ve bunun için kullanılan havanı işaret etmektedir.

Dibek kahvesi, öğütülmüş kahve çekirdekleri, tarçın, keçiboynuzu tozu, salep, mahlep ve kakulenin, çikolata ve kremayla oluşturulan bir karışımı olarak hazırlanmaktadır. Geleneksel Türk kahvesinden daha azca kahve ihtiva eder ve içinde ne olduğu öteki bileşenleri yardımıyla içimi daha yumuşak bir yapıdadır. Kalori açısından da içinde yer edinen çikolata ve krema sebebiyle Türk kahvesine nazaran daha yüksektir. Dibek kahvesi yapılışı bu yönden daha kapsamlı olacaktır.

Dibek Kahvesi Sütle Mi, Suyla Mı Yapılır?

Dibek kahvesi iyi mi yapılır sütlü ve suyla tarifi nasıldır benzer biçimde sorular birçok kahve tutkunu içinde ara sıra tartışmalara yol açmaktadır. Türk kahvesinde olduğu benzer biçimde tercihe nazaran dibek kahvesinin de sütle yapılması mümkündür. Temelde yapılışı itibariyle dibek kahvesinin Türk kahvesinden ayrılabilir pekte bir yanı bulunmamaktadır. Bu yüzden tamamen tercihe nazaran dibek kahvesinin hazırlanması mümkündür.

Dibek Kahvesinin İçinde Neler Var?

Dibek kahvesi içindekiler listesine bakıldığında ara sıra değişik unsurlara rastlamak da mümkündür. Dibek kahvesinin üretiminde tercih edilen ve içinde yer edinen başlıca unsurlar ise özetlemek gerekirse şunlardır:

 • Keçiboynuzu
 • Kako
 • Salep
 • Krema
 • Zahter
 • Menengiç
 • Türk kahvesi

Kendi içinde değişik aromalara haiz olan birçok unsurun bir araya gelmesi ile leziz bir tat oluşturan dibek kahvesi, çeşitli nebat ve kahveleri içinde barındırabilmektedir. Damak tanına nazaran damlı sakızlı yada kakuleli benzer biçimde alternatif içeriklere haiz dibek kahvelerinin de hazırlanması mümkündür. Vatanımızda bilhassa Mardin başta olmak suretiyle güneydoğu bölgesinde yaygın olarak tüketilmektedir. Süryani dibek kahvesi is genel anlamda çifte kavrulmuş yoğun aromalı kahve çekirdekleri ile birlikte kakule kullanılarak elde edilmektedir. Bu kahve ise klasik Türk kahvesinden daha sert olacaktır.

Dibek Kahvesi Özelliği Nedir?

Dibek kahvesi özellikleri incelendiğinde birçok kahve çeşidinden ayrılmış olduğu görülmektedir. Başlıca özelliklerine bakıldığında bu kahvenin geleneksel Türk kahvesinden değişik içimi ve görünümü itibariyle ortaya çıkmaktadır. Rengi daha açık ve içimi daha yumuşak bir kahve olarak dikkat çeker. Toz kahveye nazaran daha çok hacme haiz ve kıvamlı bir kahve türüdür. Oldukça uzun bir süredir, tahılları un haline getirmek için kullanılan büyük – minik boyutlarda bir havan çeşidinden adını almaktadır.

Dibek kahvesi değişik birçok aromanın karşımı ile ortaya çıkmıştır. İçinde yer edinen menengiç, zahter, keçiboynuzu, salep, Türk kahvesi benzer biçimde birçok unsur bu kapsamda dibek kahvesinin temel özelliklerini oluşturmaktadır. Dibek kahvesi yapılışı ise birçok alternatif tanım ve demleme yöntemi ile gerçekleştirilebilir. Değişik çeşitlerinin bulunması bu farklılıkların ortaya çıkmasına niçin olmaktadır.

Dibek Kahvesi Neye İyi Gelir?

Dibek kahvesi yararları saymakla bitmez. Türk kahvesinde olduğu benzer biçimde insan sağlığı açısından naturel dibek kahvesinin de birçok faydası bulunuyor. Dibek kahvesinin öne çıkan başlıca yararları ise özetlemek gerekirse şunlardır:

 • Sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 • Ağız kokusunu engeller.
 • Hafızayı güçlendirme özelliğine haizdir.
 • Kolesterolün düşmesine yardımcıdır.
 • Migrene ii gelir.
 • Antioksidan özelliklere haizdir.

Stres ve stresten meydana gelen birçok ağrının da giderilmesinde dibek kahvesinin birçok değişik faydasının bulunmuş olduğu düşünülmektedir. Kahvenin insan sağlığına faydalarına bakılarak benzer yorumlar dibek kahvesi için de yapılabilmektedir.

Dibek Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları Nedir?

Dibek kahvesi yapmanın püf noktası denince birçok değişik rahat fakat etkili yöntem akla gelmektedir. Bilhassa leziz kahveler hazırlamak isteyenler için bu tür püf noktaları oldukça yarar sağlamaktadır. Dibek kahvesi hazırlarken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı temel unsurlar özetlemek gerekirse şunlardır:

 • Dibek kahvesi üstüne bir çay kaşığı kadar Türk kahvesi eklenebilir.
 • Tercihe nazaran aroma vermek içi salep tozu, keçiboynuzu yada kakao katılabilir.
 • Orijinal lezzetten taviz vermemek için kahve ve su eklenmesi yeterlidir.

Aromalı tadı ve yumuşak içimi yardımıyla birçok kişinin tercihi haline gelen dibek kahvesi birçok açıdan lezzeti dikkat çekmektedir.

Dibek Kahvesi Yapılışı ve Tarifi Nedir?

Dibek kahvesi tarifi oldukça basittir. Leziz bir dibek kahvesi hazırlamak için hususi dibek kahvesi çeşitlerinin kullanılması da mümkündür. Yapılışı itibariyle Türk kahvesi ile ciddi benzerlikler taşımaktadır. Bu yönden Türk kahvesi yapmakta usta kişilerin dibek kahvesi yaparken pekte zorlanmayacaklardır.

Dibek kahvesi hazırlanışı ise şu şekilde:

 • 1 tatlı kaşığı dibek kahvesi cezveye konulur.
 • Üstüne şahıs başına bir fincan su eklenmiş olur.
 • İyice karıştırdıktan sonrasında ocağın üstüne alınır.
 • Asla karıştırmadan pişmeye bırakı.
 • Köpürmeye başlayınca taşmadan derhal ilkin ocakta alarak köpükler fincanlara hisse edilir.
 • Peşinden köpüklerin üstünde kahve ilave edilir.

Dibek kahvesi yapılışı rahat tarifi yardımıyla oldukça kolaydır. Tıpkı Türk kahvesi hazırlar benzer biçimde rahat birkaç adım takip ederek dibek kahvesi hazırlanması ve kısa süre içinde servis edilmesi mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir