Değişen teknolojinin gelişmesi ile beraber birçok farkı ve kullanışlı teknolojik ev aleti de yaşamımıza dahil olmuş durumda. Durum bu şekilde olunca hangi aletin daha kullanışlı, daha doğru ve kullanılacak aletin özelliklerinin iyi mi olması gerektiği benzer biçimde mühim sorular da gün yüzüne çıkmış oluyor. İşte değişen teknolojinin gelişmesi ile beraber yaşamımıza dahil olan ve dahil olduğu an itibari ile bu klasik soruların aklımıza gelmesine yol açan bir başka ürün olarak dikey süpürgeler karşımıza çıkıyor.

Dikey elektrikli süpürgeler kullanışlı mı?

Özetlemek gerekirse belirtmek gerekirse bu süpürge türü genel olarak ayakta durarak kullanabileceğiniz ve hem temizlikte kolaylık sağlayacak hem de omurga sağlığını koruyacak bir amaç ile dizayn edilmiş süpürgelerdir. Dikey elektrikli süpürgelerin hem kablolu eski model hem de kablosuz şarj ile çalışan yeni model çeşitleri mevcut olmakla beraber, haiz olduğu ergonomik tasarımın yanı sıra yüksek emiş gücüne haiz olan dikey süpürgeler ev temizliğinde kolaylık sağlıyor. Bununla beraber yapısı gereği dış kaplaması ve iç mekanizması daha hafifçe olduğundan taşıma zorluğu çıkarmayan dikey süpürgeler rahatça temizliği yapmış olup yorulmadan bitirmenizi sağlıyor. Bunların yanında yatay tipte olan elektrik süpürgelerine nazaran kör noktaları daha azca olduğundan daha geniş bir temizlik alanı sunuyor ve işiniz bittiğinde saklamak için geniş bir alan kaplamıyor. Ek olarak toz haznesini boşaltırken eski tip süpürgeler benzer biçimde uğraşmanız ya da kir torbaları almanız da gerekmiyor. İçerisinde bulunan hazneyi çıkardıktan sonrasında hazne kenarında bulunan kolu aşağı indirerek tek seferde topladığınız tüm kiri boşaltabiliyor ve kir ile temasınızı en aza indirgemiş oluyorsunuz. Herhangi bir duvarın yanında dik bir halde beklemeye devam edebilen bu süpürgeler, ev temizliğini hem daha kolay, hem daha keyifli kılıyor.

Dikey elektrikli süpürge kaç watt olmalı?

Dikey elektrikli süpürge alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim mevzu bu elektrik süpürgelerin kaç watt gücünde çalışacağı olmalıdır. Yanlış bir seçim ile tüm evin elektrik tesisatına zarar verebilir ya da yeterince kuvvetli bir temizlik sağlayamayabilirsiniz. Elektrikli süpürge modellerinde ise 500 watt ve 8000 watt arası bir fazlaca seçenek bulunuyor. Fakat yüksek olan daima doğru olan olmayabiliyor. Süpürge alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim bir mevzu olan watt ölçeği, ne kadar yüksek olursa süpürgenizin emiş gücü de o denli yüksek oluyor. Doğrusu 8000 watt değerinde bir elektrik süpürgesi kullanarak alacağınız verim 500 watt kullandığınızda alacağınız verime gore fazlaca daha yüksek. Aslına bakarsak tam olarak bu durumu bu şekilde açıklamak doğru değil şu sebeple emiş gücü ile beraber kullandığınız süpürgenin yaymış olduğu ısı ve ses miktarı da artıyor ve alınan watt bir miktar buraya aktarılıyor. Gerçek emiş gücü değişik kıymet niteliklerine bağlı olarak sıhhatli bir kullanım için 700-900 watt içinde değişiyor.

Dikey süpürge alırken nelere dikkat edilmeli?

Ilk olarak daha uzun bir kullanım ömrü için alınacak süpürgenin kalitesine dikkat etmek gerekiyor. Daha ucuz olması sebebi ile tercih edilen süpürgelerin ömrü de fiyatı kadar düşük oluyor. Bir öteki kıymet olarak emiş gücü karşımıza çıkıyor. Bundan önceki probleminin cevabı olarak anlattığımız benzer biçimde doğru emiş gücüne ve kapasitesine haiz süpürgeyi seçmek oldukça mühim. Bunların yanı sıra alınan dikey süpürgenin kablosuz olması hem daha rahat hem de kullanışlı olmasını da sağlıyor. Bununla beraber hacim kapasitesi doğrusu toz tutma alanı ve çıkardığı gürültünün desibel seviyelerine de dikkat ederek almak gerekiyor. Bir elektrikli süpürge alırken dikkat edilmesi gerekenlere uyarak aldığınız takdirde kullanım ömrü de bu oranda uzayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir