Dişlerimizi fırçalarken ya da ağzımızı açıp aynaya baktığımızda, dilimizin üstünde sarı bir tabakanın bulunduğunu görüyoruz. Bu tabakanın niçin oluştuğu ise bir çok insan için büyük bir merak mevzusu. Sadece korkmanız gerek yok. Bu sebeple dil üstünde oluşabilen bu sarı renkli katman, bir çok vakit ciddi bir hastalık habercisi değil. Bu yüzden de bu durumu ortadan kaldırabilmek için ek bir tedaviye gereksinim duymazsınız. Dil üstünde oluşan bu sarı renkli katman, bir çok vakit kendiliğinden ortadan kaybolur. Bu yazımızda sizlere, dil üstünde oluşan bu sarı tabakanın niçin meydana geldiğini ve dil üstündeki bu sararmanın iyi mi kolaylıkla ortadan kaybolabileceğini anlatacağız.

Dil sararması niçin olur?

Dil sararmasının en temek sebebi, dil üstünde ölü deri hücreleri ve bakteri birikmesidir. Vakit içinde bu bakteriler, sarı renk pigmentleri üretmeye başlıyor. Bu yüzden de dilde sarı renkli bir katman oluşuyor. Dil üstündeki bu renk değişiklik, çoğu zaman çevre etmenlerden kaynaklanıyor olabilir. Fakat dediğimiz benzer biçimde dil üstündeki sarı katman, bir çok vakit ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Çoğu zaman çevresel etmenlerden dolayı bu tür dil sararmaları gelişmektedir. Dil sararmasına niçin olabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilir:

Sigara ve nargile benzer biçimde tütün ürünleri kullanımı

Sigara ve nargile benzer biçimde tütün ürünleri kullanımı, ciltte tahrişe ve renk değişimine niçin olabilecek toksin maddeler içermektedir. Sırf bu yüzden bile sigara kullanmayı bırakabilirisiniz. Ek olarak bu tür tütün ürünlerinin dumanı, bildiğiniz benzer biçimde yapıştığı bölgenin kirlenmesine niçin oluyor. İnan vücudu yada bir perdede bu durumu kolaylıkla görebilirsiniz. Dilde oluşan sararma da bu tür tütün ürünlerinin sık sık kullanılmasından kaynaklanıyor olabilir. Eğer ağız sağlığınızı korumak istiyorsanız, bir an ilkin sigara ve bezeri tütün ürünlerini kullanmayı bırakın. Bununla beraber tütün ürünleri, ağızdaki bakterileri hapseder ve bakteri yoğunluğunu arttırı. Bu da dil sararması yada diş çürümesi benzer biçimde nedenlere neden olur.

Yetersiz ağız temizliği

Ağız temizliği, bir tek diş için değil bununla beraber tüm ağız için yapılmaktadır. Bilhassa dilimiz, ağız temizliği esnasında oldukça ehemmiyet arz ediyor. Dişlerin temizlenmesinin peşinden dillerin de bir süre süresince fırçalanması, uzmanlar tarafınca önerilmektedir. Bununla beraber ağız hijyeninin yetersiz olması, dilde bu tür renk değişimlerine niçin olacak bakterilerin artmasına niçin olacaktır. Bu yüzden de günde minimum 2 kere ağız temizliği tertipli bir halde yapılmalıdır.

Ağızdan nefes almak

Düzgüsel şartlarda burnumuzdan enfes alır ve ağzımızdan nefes veririz. Bunun sebebi ise burnumuzun havadaki partikül ve uçuşan bakterileri filtreleyip, daha temiz bir havanın akciğerlere gidebilmesini sağlamak. Sadece bazı alışkanlıklardan dolayı bazı insanoğlu, ağızlardan nefes almaktadır. Bunun oldukca aşırı büyük bir sıkıntısı olmamak ile beraber, dilde sararmaya niçin olabilir. Bu sebeple ağızdan nefes aldığımız vakit havadaki partiküller ve bakteriler, direkt olarak dilimize yapışmaktadır. Bu da bizim dillerimizdeki sararmaların temel sebeplerinden biri olabilmektedir.

Tertipli kullanılan ilaçlar

Tertipli olarak kullanılan ilaçlar da dil sararmasına niçin olabilmektedir. Eğer dilinizin kullanmış olduğunuz ilaçlar sebebi ile sararmaya başladığını düşünüyorsanız, ilk olarak doktorunuza danışın. Asla bu durumdan kurtulabilmek için kendi başınıza ilacın dozunu düşürmek ya da ilacı tamamen kesmek benzer biçimde hamlelerde bulunmayın. Belirtmek gerekir ki dilde sararmaya yol açacak ilaçlar, her evde yer edinen ağrı kesici benzer biçimde ilaçlar değil. Bu ilaçlardaki etken maddeler, o kada da kuvvetli olmuyor. Fakat ağır antibiyotik ve kemoterapi benzer biçimde ilaçları benzer biçimde ilaçların kullanımı, dilde sarı bir katman oluşmasına niçin olabilir. Kan incelticiler, antibiyotikler, antipsikotik ilaçlar, kanser ve kemoterapi ilaçları, lansoprazol ve diyabet ilaçları benzer biçimde ilaçlar dilde sararmaya yol açabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir