Meral KAPLAN : Merhabalar, şu an tahsil hayatına devam eden bir çocuğum var. Öğretmeninin sormuş olduğu sorularda dilekçenin hangi renk kalem ile yazıldığı sorulmuş. Bu probleminin yanıtını en iyi sizin bileceğinizi düşünerek, buraya yazmaya karar verdim. Uzun süredir aslına bakarsan resmi kurumlar ile ilgili iyi mi yazılar yazıldığını takip ederek, sayenizde öğrendim. Bizlere özetlemek gerekirse çokta fazla detay vermeden dilekçe hangi renk kalemle yazılır? informasyon verebilir misiniz?

Sayın Meral KAPLAN; Dilekçe yazmanın fazlaca sayıda kuralı vardır. Bunlardan en önemlisi ise kalem ve rengidir. Ne yazık ki her renk kalem ile yazılan bir dilekçe örneği resmi kurumlar tarafınca geçerli olmayacaktır. Şimdi maddeler halinde renk , kalem ve seçenekleri sizlere sıralayacağım.

Dilekçe hangi yazım araçları ile hazırlanabilir?

+Tükenmez, dolma yada mürekkepli kalem : Neredeyse her yerde bulabileceğiniz mavi yada siyah renk olması koşulu ile tükenmez, dolma yada mürekkepli kalem ile resmi kurumlara dilekçe yazabilirsiniz. Mavi yada siyah renk kalemlerin haricinde kullanılan herhangi bir renk belgeleri geçersiz kılacaktır.

Kalem ile yazılan belgelerin önemi fazlaca büyüktür. Hatta bazı dilekçe örneklerinde kurallar gereği kesinlikle bilgisayar yada daktilo çıktısı kabul edilmez. Kurumlar bilhassa kişiye ilişkin ıslak imza ve el yazısını talep ederler.

+Daktilo : Günümüzde, insanların evinde daktilo bulma ihtimali oldukça düşüktür. Sadece toplumsal güvenlik kurumu ve adliyelerin önünde dilekçe yazmakla görevli arzuhalcıların adeta ekmek teknesidir.

+Bilgisayar : Artık hızla gelişen teknolojinin de ilerlemesi ile beraber neredeyse her insanın evinde bilgisayar bulunuyor. Bundan dolayı el yazısı fena olan kişiler bilgisayar üstünden de dilekçelerini yazıp, imzalayabilirler. Hatta bir fazlaca kuruma nazaran yazılabilecek dilekçe örneğini de destek olma amaçlı sayfalarımız üstünden paylaşıyoruz. Şablonlara uygun bir halde kendi bilgileriniz doğrultusunda düzenleme işlemlerinizi gerçekleştirip, kolayca resmi kurumlara yazılarınızı yazıp çıktı alabilirsiniz.

Not : Unutulmaması ihtiyaç duyulan en büyük husus kesinlikle imzaların el ile atılmasıdır. Yazılan dilekçe el ile de olsa bilgisayar çıktısı da olsa kesinlikle ıslak imza her yazı için geçerlidir. Gene resmi kurumlara yada hususi firmalar yazılan dilekçeler hakkında sormak istediğiniz mevzular olursa, aşağıda yer edinen yorum bölümlerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Tagged:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir