Diş apsesi, vücutta oluşan bakterilere karşı vücudun verdiği tepkime olarak isimlendirilebilir. Iltihap, vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Dişte oluşan apseler ise oldukça ağrılı bir sürecin başlangıcıdır. Dişte oluşan iltihap, insanların günlük yaşamını kısıtlamaktadır. Ağız içinde oluşan apseler iki değişik gruba ayrılır. Bunlar;

 • Diş köklerinde oluşan apseler
 • Diş aralarında oluşan apseler

İki iltihap türü de oldukça zor olsa gerek. Ağrılı geçen süreç içinde fert rahat konuşamaz, yiyecek yiyemez, bir şeyler içemez. Iltihap için çeşitli yöntemler uygulanır. Dişinde iltihap oluşan fert, doktora gittiği süre ilaç tedavisi uygulanacaktır. Eğer ilaç tedavisinin uygulanması istenmiyorsa naturel yollarda oluşan iltihap tedavi edilebilir. Fazlaca ilerleyen apselerde bu naturel yöntemler muhteşem bir netice veremeyebilir. Fakat apsenin başlangıcında bu yöntemler uygulanırsa daha iyi netice elde edilecektir.

Diş Apsesi Belirtileri Nedir?

Her ne kadar ağız ve diş sağlığına dikkat etseniz de vücudunuzda oluşan bakteriler sebebiyle iltihap oluşumu gerçekleşebilir. Iltihap, kolay bir hastalık benzer biçimde görülse de aslına bakarsak ciddi bir rahatsızlıktır. İlerlediği süre dayanılmaz bir ağrı oluşturur ve bireyi birçok yönde kısıtlar. Dişte iltihap emareleri ise şu şekildedir;

 • Sık sık hissedilen diş ağrıları
 • Bir şeyler yerken dişlerde duyarlılık oluşması
 • Bir şeyler içerken dişlerde duyarlılık oluşması
 • Konuşurken, nefes alırken dişlerde sızlama olması
 • Bir şeyler çiğnerken diş ağrılarının olması
 • Apseden kaynaklı yüz ve boyun kısmında şişmelerin olması
 • Ateşlenme

Yukarıda yer edinen emareler, apsenin yol açmış olduğu belirtilerdir. Iltihap, diş köklerinde ve diş aralarında olabilir. Apsenin başlangıcında diş köklerinde ve diş aralarında oluşan ağrı kendini belli etmeye adım atar. Bu ağrı sık sık hissedilir. Eğer diş köklerinde ve diş aralarında sızlamalar oluyorsa ağız bakımına fazladan itina göstermeye başlamalısınız. Eğer ağız ve diş sağlığınızı ertelerseniz iltihap kısa sürede büyüyecek ve daha zor bir hale gelecektir.

Bir şeyler yediğiniz süre ya da bir şeyler içtiğiniz süre dişlerinizde sızlamalar oluyorsa diş hassasiyeti başlamış anlamına gelir. Iltihap, diş hassasiyetine niçin olmaktadır. Yediğiniz ve içtiğiniz besinler dişlerinizi rahatsız eder. Konuşurken ya da ağzınızı her açtığınızda dişleriniz hava ile temas edecektir. Dışarıdan gelen hava, dişlerinizle temas etmiş olduğu süre dişlerde sızlama oluşturur.

Dişte oluşan apseler ilerledikçe yüzde ve uzunluğunda şişme yapar. Bu şişlik bir süre sonrasında fark edilmeye adım atar. Iltihap ilerledikçe ateşlenmeye niçin olur. Kolay bir hastalık benzer biçimde görülse de aslına bakarsak ilerledikçe ciddi bir hal alır. Oluşan ağrı ve ateş ferdin konuşmasını, bir şeyler yiyip içmesini, uyku düzenini negatif etkisinde bırakır.

Iltihap Tedavisi Iyi mi Yapılır?

Iltihap, röntgen ile belirlenir. Eğer diş ağrısı ve şişme var ise doktora başvurmalısınız. Bundan dolayı iltihap ilerlediği süre daha fena bir hal alacaktır. Apsenin yol açmış olduğu emareler görülmeye başlandığı süre doktora gidilmelidir. Hekim, çekmiş olduğu röntgende oluşan apsenin ne durumda bulunduğunu belirler. Bu doğrultuda tedavi uygulanır. Peki, diş etinde oluşan apseler tedavi edildikten sonrasında tekrardan iltihap oluşur mu? Diş etinde oluşan apseler tedavi edildikten sonrasında yenilenebilir. Iltihap, vücutta bulunan bakterilerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Vücut, bakterilere tepki olarak iltihap oluşturur. Oluşan bu iltihap tedavi edildikten sonrasında tekrardan ortaya çıkabilir. Apsenin tekrardan ortaya çıkması için vücutta bakterilerin bir araya gelmesi gerekir. Ağız ve diş sağlığına lüzumlu önemi göstermezseniz bakterilerden kaynaklı iltihap oluşumu gerçekleşecektir.

Apsenin Yeniden Etmemesi İçin Ne Yapmalı?

Iltihap, dayanılması oldukca zor ağrıları hissettirir. Diş apsesi ağrısı vücudu tesiri altına alır. Oluşan iltihap, ferdin tüm düzenini bozacaktır. Kişi, apseden kaynaklı olarak ağzını rahat hareket ettiremez. Bu yüzden bir şeyler yiyip içerken sorun yaşar. Diş ve diş etlerinde duyarlılık adım atar. Apsenin yine etmemesi için bazı önlemler almak gerekir. Iltihap için alınacak önlemler ise şu şekildedir;

 • Ağız ve diş bakımı tertipli olarak yapılmalıdır.
 • Dişler tertipli olarak doğru fırça ve macunla fırçalanmalıdır.
 • Ağız bakım suyu ile gargara yapılmalıdır.
 • Oluşan apsenin büyümemesi için yiyecek yerken dikkat edilmelidir.
 • Oluşan apsenin büyümemesi için sıcak ve soğuk besinler tüketilmemeli, çiğnemesi zor yiyecekler yenmemelidir.
 • Diş aralarında yiyecek kalıntıları kalıyorsa diş ipi ile kalıntılar temizlenmelidir.
 • Tertipli olarak diş muayenesi yaptırılmalıdır.

Yukarıda yer edinen maddelere dikkat edilmiş olduğu sürece dişte iltihap oluşumu önlenebilir, denetim altına alınabilir.

Iltihap Oluşumuna Ne İyi Gelir?

Dişinizde iltihap olduğu süre evde kendi yöntemlerinizle oluşan apseyi tedavi edebilirsiniz. Fakat iltihap oluşumunu tedavi etmeniz için apsenin oldukca ilerlememiş olması gerekir. Eğer iltihap ilerlemiş durumdaysa doktora başvurmak en doğru çözüm olacaktır. Yeni oluşmaya başlamış, hemen hemen oldukca ilerlememiş apseler evde denetim altına alınabilir. Dişteki apseye iyi gelen çözümler ise şu şekildedir;

 • Aspirin kullanılabilir.
 • Ağrı olan yere kolonyalı pamuk konulabilir.
 • Bir süre çene yorulmamalıdır. Sert besinler tüketilmemeli, soğuk ve sıcak besinlere ara verilmelidir.
 • Iltihap olan bölgede diş ipi kullanılmamalıdır.
 • Nar suyu ile gargara yapılabilir.
 • Tuzlu su ile gargara yapılabilir.
 • Sirkeli su ile gargara yapılabilir.
 • Apseli bölgeye karanfil uygulanabilir.
 • Karbonatlı su ile gargara yapılabilir.

Iltihap icra eden bölge için yukarıdaki işlemler uygulanabilir. Iltihap, ağrılı bir sürecin başlangıcıdır. Bu süreci en rahat şekilde atlatmak için gargara yapmak en iyi çözümdür. Gargara suları yerine sirkeli su ya da tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. 2 – 3 saatte bir gargara yapılarak apseli bölge rahatlatılır. Gargara yardımıyla bölgedeki irin akıtılmış olur, iltihap tedavi edilebilir. Nar suyu da apsede oldukça etkilidir. Yarım bardak sıkılmış nar suyu ile gargara yapıldığı süre narın içindeki etken maddeler apseyi yatıştırır ve apsenin geçmesine destek sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir