Diş sağlığı neredeyse her toplumda fazlaca mühim yer edinmiş bir mevzudur. Bilhassa diş ağrılarının fazlaca çetin geçmesi, insanların fazlaca acı çekmesi ve buna bağlı olarak fazlaca büyük problemler ekmesi insan yaşamını fazlaca ciddi oranda negatif etkilemektedir. Bilhassa günümüz toplumlarında tamamen değişen yaşam koşulları sebebiyle dişlerin zarar görmesi, çürümesi, diş lekelerinin oluşması ve daha pek fazlaca problem kolaylıkla göze çarpmaktadır. Son yıllarda artan bu diş problemleri fazlaca ciddi boyutlara gelmiş durumadır. Çoğu zaman dişler çekilmekte ve yerine yenileri takılmaktadır. Sadece doğal dişlerin yerlerini tutamayan bu dişler bir çok vakit ağızda şişliklere ve ağrılara neden olmaktadır. Diş ağrılarının, lekelerinin ve çürümelerin geçmişine baktığımızda her devirde bu sorunlarla karşılaşılmaktadır. Sadece insanların ziraat hayatına geçmesiyle birlikte bu sorunların da fazlaca ciddi şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Bilhassa Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden birisi olan Çatalhöyük’te meydana getirilen kazılarda fazlaca fazla diş çürüklerine rastlanılmıştır. Bu da aslen insanların karbonhidrat ağırlıklı beslendiklerini bizlere göstermektedir.

Diş sağlığı geçmişten günümüze pek fazlaca toplumda mühim görülmüş bir mevzudur. Öyleki ki ilk diş ameliyatının günümüzden binlerce yıl ilkin yapılması buna en büyük örnektir. Günümüzden binlerce yıl ilkin Antik Mısır uygarlığında ilk diş operasyonunun yapıldığı bulunan arkeolojik kalıntılarla resmen kesinleşmiştir. Duvar resimlerinde de tasvir edilen bu durum meydana getirilen arkeolojik kazılarla da desteklenmiştir. Günümüzde de diş sağlığı insanların en fazlaca dikkat etmiş olduğu konulardan birisidir. Sadece günümüz koşullarında dişlere ihtiyaç duyulan önemi vermek çokta kolay olmamaktadır. Bilhassa şekerli içeceklerin artmasıyla birlikte artık dişlerde fazlaca ciddi oranda lekeler oluşmaktadır. Her ne kadar fırçalarla, macunlarla bu durumdan kurtulmak istense de geç kalınan bu durumdan kurtulmak fazlaca zor olsa gerek.

Kahve, çay ve buna benzer pek fazlaca içecek diş lekelerinin oluşmasını hızlandırmaktadır. Ek olarak bu içeceklerin yanı sıra hem vücuda hem de diş sağlığına fazlaca büyük zararları olan sigara ve nargilede diş lekelerini hızlandıran etmenlerin başlangıcında gelmektedir. Tamamı günümüzde fazlaca aşırı tüketildiği için diş sağlığı fazlaca ciddi anlamda etkilenmektedir. Eski zamanlarda bu ve buna benzer maddelerin, ,içeceklerin olmaması diş sağlığı açısından fazlaca fazla zararlara ve lekelere neden olmamıştır. Nitekim meydana getirilen arkeolojik kazılarda bu gerçek gözler önüne serilmiştir. Sadece günümüz toplumlarında bilhassa gelişmiş ülkelerde fazlaca ciddi diş sorunları görülmektedir. Oldukca aşırı kahve tüketmek, çay tüketmek ve sigara benzer biçimde toksin maddeler (zararı olan maddeler) kullanmak dişlerin zaman içinde sarımsı bir renge bürünmelerini ve doğal renklerini kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu duruma erken müdahale yapılmadığında ise sonu diş çekilmelerine kadar gitmektedir. Ek olarak pek fazlaca ağız sorununa, ağız kokusuna ve ağrılara neden olmaktadır. Ağızda meydana gelen ağrılar, şişlikler ve morluklar beslenmeyi de fazlaca fazla etkilediğinden fazlaca ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Günümüzde bu ve buna benzer pek fazlaca soruna karşılaşılmakta ve buna çareler aranmaktadır. Diş macunlarının bu lekeleri söküp attığı söylense de diş macunlarındaki bulunan florür maddesi, etken karbon ve buna benzer kimyasallar dişleri zaman içinde fazlaca fazla yıpratmakta ve tahriş etmektedir. Ek olarak diş fırçalarının uzun soluklu kullanımı zaman içinde dişlerin yontulmasına ve ufalmasına neden olduğu belirtilmiştir. Günümüzde her ne kadar doğal diş macunları var denilse de meydana getirilen araştırmalar bunu yalanlamaktadır. Pek fazlaca diş macununda birden fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Kısaca hiçbir diş macunu tamamen yüzde yüz doğal değildir. Tesirleri vardır sadece kullanmayı bıraktığınız an tesirini kaybetmektedir. Oldukca kısa süreli tesirleri olan ve zaman içinde dişlere zarar veren diş macunları yerine evde doğal yollarla kendi diş sağlığını koruyabilirsiniz. Üstelik fazlaca kolay, ekonomik ve sağlıklıdır. Ek olarak dişlere hiçbir şekilde zarar vermemekte ve dişlerin tahriş olmasını önlemektedir. Diş macunları kadar fazlaca pahalı ürünlerde değildir. Tüm bunların yanında dişlerin doğal rengine dönmesini sağlamakta ve diş lekelerini ortadan kaldırmaktadır. Peki, diş lekelerini doğal yollarla iyi mi giderebiliriz? Hangi yöntemlerle diş lekelerini temizleyebiliriz? Bu yöntemler için neler gereklidir? Hepsi ve daha fazlası için işte detaylar…

Diş lekesi temizleme

Diş lekelerini gidermenin doğal yolları

Ilk olarak her yemekten sonrasında dişlerin kesinlikle fırçalanması gerekmektedir. Sadece burada dikkat edilecek en büyük husus doğru diş macunu ve fırça kullanmaktadır. Olabildiğince dişlere ziyanı minimum olan fırça ve macunu kullanmak yiyeceklerden ve içeceklerden sonrasında dişlerde oluşacak olan lekelerin giderilmesine katkıda bulunacaktır. Bilhassa kırılgan dişler için kesinlikle doktorunuza danışmanız ve ona bakılırsa fırçalama yapmanız gerekmektedir. Yiyeceklerden sonrasında dişlerin fırçalanmaması hem diş taşlarının oluşumunu hem de sarı renkteki lekelerin oluşumunu hızlandırmaktadır. Sadece yalnız fırça ve macunla lekelerden tamamen kalıcı olarak kurulmak pek mümkün değildir. Onun için belli başlı doğal yöntemlerin kullanılması gerekmektedir.

Limon ve karbonat ile diş lekelerine son vermek;

Limon ve karbonat, her iki üründe insan sağlığına fazlaca fazla faydası bulunan ürünler olup pek fazlaca alanda kullanılmaktadırlar. Diş lekelerinde de oldukça başarıya ulaşmış olan bu ikili hem ergonomik hem sıhhatli hem de tamamen ekonomiktir. Ilk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan şey bir kabın içinde 1 çay kaşığı kadar karbonatı ilave etmek olacaktır. Arkasından da bu karbonata limon sıkın. Limonu sıktıkça karbonatı karıştırın ve köpükler çıkana kadar hem limon sıkın hem de karıştırma işlemine devam edin. Köpükler ulaştığında artık limonu ve karıştırma işlemini bırakabilirsiniz. Ondan sonra fırçanıza bu hazırlamış olduğunuz karışımdan sürerek dişlerinizi fırçalayınız. Bu işlem haftada 2 kere kullanılmaya uygun bir yöntemdir. Oldukca fazla kullanılmaması diş sağlığı için oldukça önemlidir. Tertipli kullanıldığında diş lekelerinden kurtulmuş olacaksınız.

Seyredin: Diş lekeleri iyi mi giderilir (renkli tükürük)

https://www.youtube.com/watch?v=OmxWrBVPYMEVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Diş lekeleri iyi mi giderilir (renkli tükürük) (https://www.youtube.com/watch?v=OmxWrBVPYME)

Muz kabuğu ile diş lekelerine son vermek;

Muz yalnız meyve olarak kullanılan bir ürün değildir. Yemeklerde ve tatlılarda etken olarak kullanılan muz pek fazlaca değişik alanda kullanılan bir üründür. Kozmetik sektöründe de fazlaca ciddi oranda kullanılmaktadır. Ek olarak diş lekelerinin giderilmesinde de fazlaca başarıya ulaşmış bir yöntemdir. Bilhassa muz kabukları diş lekelerinin giderilmesinde fazlaca etkilidir. Muz kabuğu ile dişlerin beyazlaması ve doğal rengine gelmesi mümkünüdür. Muz kabuklarını çöpe atmak yerine diş temizliği için kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey muz kabuklarını dişlerinize uygulayarak dişlerinizi iyice fırçalamak olacaktır.

Tarçın, karbonat ve ada çayı ile diş lekelerine son vermek;

Her üç üründe kendi içlerinde inanılmaz faydalar haiz ürünlerdir. Her birisinin ayrı bir görevi, özelliği ve faydası bulunmaktadır. Sadece hepsi bir araya ulaştığında diş temizliği için inanılmaz faydalar sağlamaktadırlar. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan en önce havanda ada çayını iyice öğütmeniz olacaktır. Arkasından ada çayının üstüne 1 çay kaşığı tarçın ve karbonat ilave edin. Bu üç malzemeyi de iyice karıştırın ve hazırladığınız bu karışım ile dişlerinizi fırçalayın. Tertipli olarak yapıldığında diş lekelerinin tamamını temizlemekte ve dişlerin sağlığını korumaktadır.

Video: TEK UYGULAMADA BEMBEYAZ DİŞLER./ Evde diş beyazlatma yöntemi

https://www.youtube.com/watch?v=bQHQmxfhZ8QVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: TEK UYGULAMADA BEMBEYAZ DİŞLER./ Evde diş beyazlatma yöntemi (https://www.youtube.com/watch?v=bQHQmxfhZ8Q)

Diş lekeleri neden oluşur?

Diş lekelerinin oluşmasında birden fazla unsur bulunmaktadır. Bilhassa günümüzde gazlı içeceklerin artması, kahve, çay ve buna benzer şekerli ürünlerin artması diş lekelerinin oluşmasını hızlandırmıştır. Ek olarak kullanılan zararı olan maddeler de (sigara) diş lekelerini meydana getirmektedir. Bu dış etmenlerin yanında kalıtsal problemlerde diş lekelerini tetikleyebilmektedir. Tamamı için doğal şekilleri kullanmak oldukça etkili olacaktır. Ek olarak bu yöntemler tamamen doğal olduklarından hiçbir şekilde yan etkilere sebebiyet vermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir