Ağız ve diş sağlığımızı gerçekleştirmek adına günde averaj olarak 3 kez kullandığımız diş macunları, son yıllarda değişik kullanım alanları ile karşımıza çıkıyor ve her yeni kullanım alanı ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Değişik şekillerde kullanım imkanı sunan ve ziyanı olmayan bu kimyasal bileşen ile sivilceleri kurutarak bu sorundan kurtulmak bile mümkün. Diş macununun yararlı bir kullanım alanı olarak malum bir öteki kullanımı ise temizlik mevzusunda karşımıza çıkıyor.

Diş macunu nedir?

Diş macunu olarak bildiğimiz ve diş temizliğinde devamlı olarak kullandığımız bu madde, diş minesi sağlığı için öncü olarak görülen ve kemik yapısını güçlendirerek diş minesini korumuş olan kalsiyum içeren bir kimyasal bileşen. İçeriğinde bolca oranda flor ve kalsiyum bulunmakta. Diş temizliği için en  yaygın kullanıma haiz olan üründür ve macun kıvamındadır. Bir çok diş macunu nane ya da mentol aromalı olarak satılmakta olup oldukça daha azca yaygın olarak değişik aromalar ile de tatlandırılarak kullanılmaktadır. Diş macunu üretiminin ilk çıkış noktası ise misvak bitkisinin temizleme özelliği incelenerek oluşturulmuştur. Diş macunu bununla beraber ihtiva ettiği florür ve kalsiyum karbonat ile bununla beraber yüzeyleri ve değişik malzemeleri temizlemek için de kullanılabilir.

Temizlikte diş macunu kullanımı

Temizlik yaparken bazı inatçı lekeler ve temizlenmesi zorluk derecesi yüksek bölgeleri temizlemek için değişik yöntemler uygulamak gerekir. Daha etkili netice almak için başvurulan bu yöntemler içinde ise diş macunu bulunmakta olup, diş macununun temizlikte kullanım alanları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Derz araları

Bilhassa banyo ve mutfaklarda yer edinen derz araları zaman içinde kirlenip değişik bir renk alabilir ve bu durumda temizliği mecburi seviyeye gelir. Derz aralarını temizlemek zor bir işlem iken, diş macunu kullanarak bu işlemi kolaylaştırabilirsiniz. Diş macununuzdan bir parçayı derz aralarına sürün ve bu aşamada 5-6 saat kurumaya bırakın. Arkasından sert kıllı bir temizlik fırçası kullanarak bu alanı iyice fırçalayın. İşlemi tamamlayınca su ile durulayın. Derz aralarındaki beyazlığı görmüş olacaksınız.

Ütü tabanı

Buharlı ütüleme işlemi meydana getiren ütülerin tabanı zaman içinde bu buhardan etkilenerek paslanmalara maruz kalabilir. Bu aşamada pas çıkarma gücü olan diş macunu kullanabilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey ise ütü tabanına diş macunu sürmek ve nemli bir bez ile bu bölgeyi ovalayarak silmek. Pas lekelerinin çıktığını görene kadar devam edebilirsiniz.

Piyano tuşları

Piyano tuşları içinde bulunan ince boşluklar zaman içinde toz bağlayarak sararmaya başlayabilir. Bu durumda temiz bir beze bir miktar diş macunu sıkabilir ve bu şekilde piyano tuşlarınızı sararmalardan koruyabilirsiniz.

Ayakkabılar

Beyaz ayakkabılar zaman içinde sararmaya ve kirlerden dolayı beyazlığını yitirmeye başlayabilir. Bu sorunla karşılaştığınız vakit ise yapmanız ihtiyaç duyulan şey ise bir diş fırçasına diş macunu sıkmak ve ayakkabı üstündeki kirli noktayı bastırarak fırçalamak. Ardındna nemli bir bez ile bu bölgeyi silerek temizliği tamamlayabilirsiniz. Aynı şekilde deri ayakkabıları da diş macunu sıkılmış bir bez ile silerek daha parlak bir renge kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Lavabo kireçleri

Lavabolar, armatürler ve duş başlıkları şeklinde noktalar zaman içinde kireçlenmeye ve parlak yapısını kaybetmeye adım atar. Yüzey temizleyici ile bu noktaları temizledikten sonrasında bir beze diş macunu sıkarak burada kalan kireçleri temizleyebilirsiniz. Aynı işlemi gider tıpaları ve küvetlerde de uygulayabilirsiniz.

Gümüş ve pırlanta

Gümüş ve pırlanta olarak aldığınız aksesuar ve takıların kirlenmesi ya da solması halinde diş fırçası ucuna bir miktar diş macunu sıkıp bastırmadan hafifçe ovalayarak bu noktalarda biriken kiri silebilirsiniz. Diş macununu sürdükten sonrasında birkaç dakika beklemek ve kuruduktan sonrasında nemli bir bez ile silerek temizleyebilirsiniz.

Duvarlar ve camlar

Duvarlarda oluşan lekeler ya da kalem ile evlatların çizdiği resimler ve camlarda oluşan lekelere karşı herhangi bir araç-gereç tesir etmediyse bu tür yüzeyleri temizlemek için diş macununu bir bez üstüne sıkabilir ve yüzeyi bu be ile ovalayarak silebilirsiniz. Arkasından nemli bez ile kalan macun izlerini silmek kafi olacaktır. Aynı işlemi aynalarınız için de kullanabilirsiniz

Halılara dökülen lekeler

Çay ya da kahve şeklinde kir bırakan içecekler halı üstünden çıkarılması e sıkıntılı gıdalardır. Bu şeklinde lekeleri silmek için süratli hareket edenler ve koşturarak bez ile çitileyenlere ise bir güzel haber de diş macunundan geliyor. Lekenin üstüne dökmek suretiyle bir kasede su içine diş macunu karıştırın. 2-3 saat kadar bu şekilde bekledikten sonrasında yüzeyi fırçalayıp su ile durulayabilir ve lekenim çıktığını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir