Diş Taşı Temizliği Nedir?

Diş sağlığımızı tertipli olarak denetim ettirmek oldukça önemlidir. Bunun yanında günlük olarak dişlerimizin bakımını da dikkatsizlik etmeden yapmak ileride daha büyük diş problemlerinin önüne geçilmesini sağlar. Tertipli olarak ağız bakımı yapılmaması durumunda dişin dış yüzeyinde oluşmaya ve birikmeye süregelen plaklar zaman içinde tartar oluşur.

Doktorunuz tarafınca diş yapınıza uygun olarak tavsiye edilen diş fırçası ve macunu ile tertipli olarak ağız bakımı yapmalısınız bununla beraber diş ipinin kullanımı ile de dişlerinizde birikmiş olan plağın çoğunu temizlemek mümkün olabilmektedir. Tüm bu bakım işlemlerini titizlikle yapmanıza karşın zaman içinde bir oranda olsa diş taşı oluşumunu engelleyemeyebilirsiniz. Bu oluşan diş taşlarından diş temizliği yaptırarak kolaylıkla kurtulmanız mümkündür. Diş taşı temizliği bununla beraber detetraj olarak da adlandırılmaktadır. Diş taşı temizliği, tartar olarak da adlandırdığımız diş taşının hususi dental cihazlar yardımıyla dişin dış yüzeyinden temizlenmesi işlemidir. Eğer bu temizleme işlemi dikkatsizlik edilirse uzun solukta diş ve diş eti problemleri ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Diş Taşı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Tertipli olarak dişlerinizi fırçalamanız hatta diş ipi kullanıyor olmanız bile zaman içinde dişlerinizde plak ve tartar oluşumunun önüne geçemeyebilir. Ağız içinde temizlenmesi mümkün olmayan kalıntılar 12 saat süresince temizlenmeden kalması durumunda bakteri oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu bakteriler tarafınca da diş plağı oluşumu başlatılır ve zaman içinde plak birikiminin artar. Birikmiş olan diş plağı temizlenmemesi durumunda zaman içinde diş taşına kısaca tartar oluşumuna sebep olmaktadır. Diş taşı ise dişe daha sıkı olarak yapışır ve çoğu zaman siyaha yakın bir renkte olmaktadır. Dişlerimizin dış yüzeyinde birikmiş olan plaklar bununla beraber diş minelerine de zarar verebilmektedir ve bunun sonucu olarak da dişlerde çürük oluşumuna yol açabilmektedirler. İleride dişlerinizi yitirmek ve çürümesini engellemek istiyorsanız dişlerinizde oluşan diş plağını uyarma olarak değerlendirmeli ve lüzumlu temizliği yapmaktan çekinmemelisiniz.

Aksi durumlarda dişlerinizde birikmiş olan plaklara bağlı olarak diş eti iltihabı şeklinde birçok hastalıkları yaşayabilirsiniz. Bilhassa diş iltihabı şeklinde rahatsızlıklar oldukça risklidir, dişi çevreleyen dokuda yitik yaşanmasına hatta dişinizin sallanıp çekilmesine bile sebebiyet verebilmektedir.

Diş Taşının Zararları Nedir?

  • Diş Eti Hastalıkları: Dişlerimizde oluşmuş olan diş taşları bünyelerinde bakterilerin de yaşaması için tüm koşulları barındırmaktadırlar. Bu durum ise üstünde diş taşı bulunan diş eti için enflamasyon anlamına gelir. Dişlerinizi fırçalarken görmüş olduğunuz kanama diş eti rahatsızlığı yaşadığınızın ilk emaresi olabilmektedir. Bu ilk semptoma lüzumlu önemi vererek bir an ilkin tedbir almanız gerekmektedir. Zira bu tür rahatsızlıklar sonucu dişinizi kaybedebilirsiniz. Onun için ilk olarak dişlerinizde tartar temizliğini kesinlikle dikkatsizlik etmemelisiniz.
  • Diş Etlerinin Kanaması: Diş eti kanaması diş taşının sebep olduğu diş eti problemlerinin ilk aşaması bulunduğunu belirtmiştik. Öyleki ki bazı durumlarda dişlerinizi fırçalamadan bile diş etlerinizin kanadığına tanık olabilirsiniz.
  • Ağız Kokusu: Dişlerinizde oluşan diş taşlarının zararlarından bir tanesi de ağzınızda oluşacak olan fena kokudur. Çoğu zaman ağız hijyenine lüzumlu özeni göstermememiz yada yanlış bakım yapmamız sonucu oluşan diş taşları ağız kokusuna da sebebiyet verebilmektedir. Eğer ağzınızda iltihaplı diş etleri mevcutsa onların da yayacağı koku ile beraber oldukça rahatsız edici olabilmektedir.
  • Diş Eti Çekilmesi: Dişlerinizde oluşmuş olan diş taşlarının sebep olduğu irin ve zararların sonucu olarak vücudumuz tepki göstererek diş etlerini o bölgeden uzaklaşmasını sağlar. Bu da diş etlerinin çekilmesi sonucunu doğurmaktadır. Tedavisi kimi zaman oldukça zorluk derecesi yüksek ağır bir hastalığa sebebiyet verebilmektedir.
  • Diş Kaybı: Ağzımızda oluşabilecek diş hastalıklarına bağlı olarak oluşmuş olan diş eti çekilmesi ve o bölgedeki yetersiz kemik yoğunluğu şeklinde nedenlerden dolayı dişler sallanmaya adım atar hatta yerinden bile çıkarak diş kaybınıza niçin olabilir. Bu boyutlara kadar ulaşmış olan ağız hastalıkları kimi zaman telafisi zor olabilmekte hatta tedavi bile edilmeyebilmektedir.

Dişlerimizi Hangi Çoğunlukla Temizletmeliyiz?

Ağız içi temizlik ile diş yüzeyleri yeterince temizlenmez ise tükürük içinde bulunan mineraller ile diş yüzeyinde oluşacak çökelme neticesi diş plakları oluşmaktadır. Bu nedenden dolayı dişlerde tartar oluşmaktadır. Bu oluşumda diş etlerine zarar vererek çekilmelerine ve yukarıda belirtmiş olduğumuz birçok rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bunu engellemek için minimum 6 ayda bir yada yılda bir kez olmak suretiyle diş taşı temizliği yaptırmamız gerekmektedir. Tertipli olarak yaptıracağınız bu işlem sonucu ağzınızda koku oluşmasının, diş etlerinizin çekilmesinin yada dişlerinizi kaybetmenizin önüne geçmiş olmuş olursunuz.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Dişlerinizde bulunan diş taşlarının boyutu ve var ise diş eti rahatsızlıklarınızın durumuna bakılırsa tedavi süreci ve şekilleri değişim gösterebilmektedir. Hastanın ciddi boyutta bir diş eti rahatsızlığının olmaması durumunda kavitron adı da verilen ultrasonik cihazlar yardımı ile diş taşı temizliği yapılabilmektedir. Detertraj olarak da adlandırılan bu işlem averaj olarak 30-45 dk. arası sürebilmektedir. Diş taşlarının aşırı yoğun olması şeklinde durumlarda ise kimi zaman lokal anestezi uygulanabilmektedir. Temizleme işlemi yapılırken tüm diş taşları tek tek temizlenir. Bazı durumlarda küretaj denilen cerrahi müdahale gerekebilir. Bu şeklinde durumlarda seans süresi uzamakta ve yapılacak işlemler değişim gösterebilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Acıtır mı?

Diş taşı temizliği yaptırmamış birçok şahıs bu işlemin acı veren bir işlem bulunduğunu düşünmektedir. Fakat düşünülenin aksine diş taşı temizliği canınızı acıtmadan yapılabilen bir işlemdir. Bazı durumlarda küçük olarak canınız sızlayabilir fakat onun haricinde ciddi ağrı ve acılara sebebiyet vermez. İleri boyutlardaki diş taşı temizliği ise anestezi altında yapılacağı için şahıs hiçbir acı ve ağrı hissi duymamaktadır. Tüm meydana getirilen bu işlemlerde hastanın acı eşiği de önemlidir, istenilmesi durumunda lokal anestezi de uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir