Dışkıda siyahlaşma durumu bazı durumlarda kişinin başına gelebilme ihtimali olan durumlar içinde yer alırken, dışkıda meydana gelen siyahlaşmanın pek oldukça değişik sebebi bulunmaktadır. Dışkının siyah renkte olması bir çok vakit sindirime uğramış kan dolayısıyla kişinin başına gelebilen durumlar içinde yer alırken, yazımızın bu bölümünde dışkılamanın siyah renkte olmasının sebeplerinden ve hangi durumlar sonucunda kişide meydana gelebileceğinden bahsedeceğiz. İşte tüm detaylar…

Siyah dışkı (melena) nedir?

Katran benzeri siyah renge haiz olan ve fazlaca fena kokuya haiz olan dışkıya melena denilmektedir. Siyah renkli dışkıya verilen bir çeşit isim olan melena, kanın sindirim sistemine karışması ve sindirilmesi dolayısıyla meydana gelebilmektedir. Sindirim sistemi içine karışan kan mide asidi ve bağırsak enzimlerinin birleşmesi sonucunda zift ve yapışkan formuna dönüşmektedir. Vücut içinde melenanın oluşmasına yol açan durumların başlangıcında yiyecek borusunda ve midede oluşan çeşitli kanamalar dolayısıyladır.

Siyah dışkı niçin olur?

Dışkının siyah renkte gelmesi pek oldukça niçin dolayısıyla kişinin başına gelebilirken, normal olarak direkt olarak siyah dışkılamayı tetikleyen birkaç durum bulunmaktadır. Siyah dışkının oluşmasını tetikleyen durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Yiyecek borusu varisleri

Siroz hastalığı başta olmak suretiyle yiyecek borusunda bulunan toplardamarların genişlemesiyle yiyecek borusunda çeşitli varisler oluşabilmektedir. Genişleyen bu damarların yırtılması durumunda ciddi seviyede kanamalar oluşabilirken, oluşan kanama yiyecek borusuyla beraber sindirim sisteminden siyah dışkı şeklinde atılmasına niçin olmaktadır. Bununla birlikte ağız yöntemiyle da atılan kandan kaynaklı olmak suretiyle kanlı kusma durumları görülebilmektedir.

2- Gastrit

Midenin iç yüzeyi içinde oluşan çeşitli iltihaplanmalar gastrit adını almaktadır. Bilhassa sigara ve alkol tüketiminin fazlaca olması veya baharatlı gıdaların tüketilmesi, gastrit probleminin oldukça daha çok nüksetmesine niçin olurken bu durum itibarıyla midede çeşitli kanama durumları oluşabilmektedir. Midede meydana gelen kanama sindirim sisteminden geçip dışkının siyahlaşmasına niçin olabilmektedir.

3- Mide ülseri

Midenin iç yüzeyinde oluşan yaralara verilen isim mide ülseridir. Çeşitli enfeksiyonlar dolayısıyla midede oluşabilen mide ülseri, tedavi edilmediğinde ciddi seviyede kanamaların oluşmasına niçin olabilmektedir. Kanamaların oluşması da haliyle melananın oluşmasına davetiye çıkarmaktadır.

4- Tazyik kanamaları

Şiddetli olarak öğürme, kusma veya öksürük benzer biçimde nedenler dolayısıyla yiyecek borusunun zorlanmasından kaynaklı olarak bazı durumlarda çeşitli yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Yiyecek borusu ve midenin birleşiminde meydana gelen bu yırtılma durumu kanamanın oluşmasına niçin olurken bu kanamaya bağlı olarak da dışkıda siyahlaşmanın oluşmasını tetikleyebilmektedir.

5- Bir ekip ilaçlar

Çeşitli ilaçların yan tesiri dolayısıyla vücutta doğru gitmeyen bir ekip olayların sinyali dışkıda meydana gelen siyahlaşma ile kendini gösterebilmektedir. Bu benzer biçimde durumun yaşanması durumunda doktorunuza gidip durumu anlatmanız son aşama önemlidir.

6- Yeni doğan bebeklerde anne kanının yutulması

Yeni doğan bebeklerde ilk birkaç gün dışkısında siyahlaşma görülebilmektedir. Bu durum doğum esnasında bebeğin, annenin kanını yutmasıyla ilgili meydana gelebilmektedir. Bu durum bir iki gün içinde geçmezse kesinlikle doktora danışmanız gerekmektedir.

Dışkının siyah olması durumunda hangi doktora gidilmesi gerekir?

Dışkısında siyah rengin oluştuğunu gören kişinin kesinlikle uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Melena şikayetinde olan kişilerin hastanelerin gastroenteroloji polikliniklerinde hizmet veren gastroenteroloji uzmanlarına başvurmaları gerekmektedir. Bu bölümdeki uzman doktorların tüm tetkikleri gerçekleştirdikten sonrasında gene uzman hekimin uygun görmüş olduğu tedaviyi gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir