Diş kısmımızın gözümüzle rahatça görebildiğimiz ön yüzeyine diş minesi adı verilir. Yediklerimiz ve içtiklerimiz vakit içinde burayı aşındırır ve sararmaya neden olur. Hepimiz bembeyaz dişlere haiz olmak ister. Fakat dişlerimizi doğası gereği aslına bakarsanız oldukca beyaz değil hafifçe beyazımtrak bir yapıya haiz.

İlk görevimiz  tertipli diş fırçalamak

Dişlerimizi beyazlatmak için kullanacağımız yöntemler oldukça çok evde uygulayacağımız birçok değişik seçenekle beyaz dişlere kavuşabiliriz. Bunların en başlangıcında günde iki kere diş fırçalamak dişlerin beyazlanmasında oldukça etkili her gün tertipli olarak yapıldığında sıhhatli bir renk elde edebiliriz.

Limon karbonat lekeyi önler

Evde uygulayabileceğimiz yöntemlerden biri ve en oldukca bilineni limon ve karbonat bir kaşık karbonat ve iki damla limon suyunu diş fırçasına sürerek hem dişte oluşan lekelere hem de dişimizdeki sararmaların önüne geçebiliriz. Sadece karbonatla fırçalarken daha yavaş hareketlerde bulunmakta yarar var.  Karbonat sert bir toz olması diş minesine zarar verebilir.

Tuz

Bakteri yok edici sofra tuzu tesiri

Sofralarımızda kullandığımız tuzda diş beyazlatmada etkili başka bir yöntem. Azca oranda sofra tuzunu diş fırçasına dokundurup ondan sonra dişlerimizi yavaş hareketlerle fırçalayabiliriz.

Beyaz dişler için ne yapılmalı?

  • Ağız bakımınızı iyi yapın: Günde minimum iki kez dişlerinizi fırçalayın ve dilinizi fırçalayın. Ek olarak ağız suyunu kullanarak diş etlerinizi paklayın ve diş ipi kullanarak dişlerin arasını paklayın.

  • Ağız hijyeni ürünlerini kullanın: Beyazlatıcı diş macunları ve ağız suyuları benzer biçimde ürünler, dişlerinizi beyazlatmaya destek olabilir. Sadece bunların tesiri çoğu zaman geçicidir ve dişlerinizin rengini tam olarak değiştirmez.

  • Diş hekimine gidin: Diş hekiminiz, dişlerinizin beyazlatılması için ustalaşmış bir yöntem önerebilir. Bu yöntemler çoğu zaman daha etkili olmasına karşın, daha pahalıdır ve dişlerinize zarar verme riski de bulunmaktadır.

  • Yiyecekler ve içeceklere dikkat edin: Dişlerinizin rengini etkileyen yiyecekler ve içecekler tüketmekten kaçının. Mesela, kahve, çay ve koyu renkli meyveler dişlerinizin rengini koyulaştırabilir. Ek olarak, sigara ve öteki tütün ürünlerinin kullanımı da dişlerinizin rengini değiştirebilir.

Karbonat, tuz ve sirke üçlüsü

Karbonatın lekeleri yok ettiğini biliyoruz. Öte taraftan karbonata elma sirkesi ve tuz karışımı eklediğimiz vakit hem kir, hem de sararmalardan büyük seviyede kurtulabiliriz.  Karışım için 3 malzemeden 1 çay kaşığı alarak bir kapta karıştırın. Peşinden temiz bir diş fırçasıyla uygulayın.

Tarçın

Hem beyazlatan hem ferahlatan süper karışım: Karbonat, Tarçın ve Adaçayı Karışımı

Bilhassa diş eti dostumuz adaçayı karbonat ve tarçınla bir araya ulaştığında oldukca daha iyi sonuçlar karşımıza çıkartabilir.  Süper üçlü olarak malum karbonat, tarçın, adaçayı üçlüsü dişlerimizi beyazlatırken bununla birlikte nefesimiz içinde ferahlatıcı bir his bırakır.

Bu üçlüyü kullanmak için ilkin dişlerimizi fırçalamalıyız. Hemen sonra, havanda dövdüğünüz adaçayını 1 çay kaşığı karbonatı ve tarçınla karıştırıp ıslattığımı fırçayı bu karışıma batırdıktan sonrasında dişlerimize rahatça uygulayabiliriz.

Değişik bir tecrübe: Hem beyazlatır, hem bakteriyi yok eder

Çilek, diş yüzeyinde bulunan ve yok etmeye  destek ve plak oluşumunu büyük seviyede önleyen maddeler içeriyor. İçerisinde  bulunan lif deposu bakımından varlıklı olan çilek, ağız içini temizler, zararı olan bakterilerin ve mikroorganizmaların  oluşumunu önler, ağzın içini temizler ve  ağızda güzel bir aroma tesiri bırakır.

Çileği çatalın arkasıyla ezerek püre haline getirdikten sonrasında diş fırçasıyla uygulayın.  İçerisindeki asetik maddeden dolayı  haftada 2 defadan fazla uygulamamak gerekir.

Muz kabuğu

Tesiri kabuğunda

İçerisinde potasyum, magnezyum ve manganezin bolca oranda bulunan muz,  diş beyazlatmada etkili bir yöntem olarak kullanıcılarından tam not alanlardan. Tropik meyve olarak kim bilir en oldukca kullandığımız muzun kabuğunda bulunan etkin madde diş beyazlatma yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Dişlerimizi fırçaladıktan sonrasında muz kabuğuyla 2 dakika diş yüzeyimizi ovarak  macunsuz bir fırçayla dişlerimizi  muzdan arındırabiliriz.

Diş minesini sakınan bariyer: Gliserin

Gliserin, aslen bildiğimizin haricinde bir tek krem ve merhemlerde değil, değişik alanlarda da kullanılan bir tür alkoldür.  Tıbbi kullanımda merheme çevrilen gliserin bununla birlikte dişimizi beyazlatmak için de  kullanabiliriz. Gliserin anti bakteriyel özelliği olduğundan ağzımızda bulunan mikropları öldürerek hem dişlerimizin çürümesini engeller hem de dişlerimizi beyazlatmaya destek sağlar.

Gliserini kolaylıkla bulabileceğimiz bir üründür. Bir kaç damlasını dişlerimizi fırçaladıktan sonrasında dişlerimize kolaylıkla uygulayabiliriz

Sakız benzer biçimde kullanabileceğimiz yaprak : Neem

Neem yaprağı anavatanı Hindistan ve Sri Lanka olan bir bitkidir. Artık birçok yerde satılmaya süregelen bu yaprağın cilt hastalıklarının yanı sıra diş etlerimiz içinde oldukça yararlı. İçerisinde bulunan anti bakteriyel özelliği yardımıyla diş beyazlatmada imdadımıza koşan doğal ürünlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkan neem yaprağı hem macun haline getirebilir hem de çiğneyerek diş beyazlatmada kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir