17 Haziran 2022 tarihinde gösterime girmesi beklenen Işıkyılı (Lightyear) filminin çeşitli Orta Doğu ülkelerinde şimdiden yasaklandığı iddia edildi.

Hollywood Reporter’da yer edinen bir haberde Pixar’ın Toy Story adlı animasyon filminin bir spin-offu olan filmimizde eşcinsel öpücük nedeniyle Müslüman ülkelerde gösterime girmeyeceği ifade edildi.

Hanım karakter Hawthorne’un (Uzo Aduba tarafınca seslendirildi) ve ortağının yer almış olduğu sahne başlangıçta filmden çıkarıldı, sadece Pixar çalışanlarının Disney’in “açıkça eşcinselliği sevdiğini” ve Disney CEO’sunu sahneyi sansürlediğini iddia eden bir izahat yapmasının peşinden tekrardan eski haline getirilmiş olduğu açıklandı.

View this post on Instagram A post shared by Disney (@disney)

Işıkyılı filmi, LGBTQ referansları yada sorunları içeren görüntüler nedeniyle Körfez ülkelerinde sorunlarla karşı karşıya kalan ve eşcinselliğin bölge genelinde resmi olarak yasa dışı olması nedeniyle beyazperde salonları için çoğu zaman sansürle karşı karşıya kalan mühim Disney yapımları listesinin en sonuncusu oldu.

Nisan ayında, Hekim Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında filmine, çizgi romandaki tasvirine bakılırsa eşcinsel olan America Chavez (Xochitl Gomez tarafınca canlandırılan) karakterinin tanıtımı nedeniyle tiyatro lisansı verilmedi.

Chloé Zhao’nun Eternals yapımında da aynı cinsiyetten bir çiftin ve Marvel Sinematik Evreni’nin ilk eşcinsel süper kahramanının dahil edilmesinin peşinden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir