Havaların soğuduğu, soğuğu tenimizde hissettiğimiz şu günlerde çoğumuz hızla zayıflamaya çalışıyoruz. Tüm kış kilo alımı artıyor. Bunu engellemeye çalışıyoruz. Ek olarak yaşam git gide sağlıklı beslenmeye evrilen bir yolda aşama kaydediyor. Hal böyleyken, çoğumuzun en mühim hedefi kilo vermek, zayıflamaya ihtiyacımız yoksa bile sağlıklı beslenmek. Durum bu şekilde olunca da hem doyurucu hem ergonomik hem de lezzetli tarifleri araştırmaya başlıyoruz. Eğer bu şekilde bir tanım arayışındaysanız, bu sağlıklı atıştırmalık tam da size nazaran. İşte lezzetli mi lezzetli, ergonomik mi ergonomik ev yapımı granola bar tarifi.

Malzemeler

  • 3 su bardağı Turna Yemişli & Kabak Çekirdekli Vitalis Kavrulmuş Müsli
  • Yarım çay bardağı bal (60 ml)
  • Yarım çay bardağı pekmez (60 ml)
  • 1 tane muz
  • 1 çay bardağı iri kıyılmış pişmeden badem
  • 1 çay bardağı iri kıyılmış pişmeden kaju
  • Yarım çay bardağı iri kıyılmış ceviz
  • 1 yiyecek kaşığı susam
  • 1 yiyecek kaşığı keten tohumu

Granola

Hazırlanışı

İlk olarak sağlıklı granolamızı yapmak için yarım çay bardağı kadar cevizi, 1 çay bardağı pişmeden bademi ve son olarak 1 çay bardağı kadar kajuyu iri iri kıyın. Arkasından kabukları soyulmuş 1 tane muzu uygun bir kapta çatalla bir güzel ezin. Ondan sonra karışımın üstüne yarım çay bardağı bal, yarım çay bardağı pekmez, iri kıydığımız kaju, ceviz ve badem, 1 yiyecek kaşığı susam, 1 yiyecek kaşığı keten tohumunu da ilave edin. Son olarak 3 su bardağı kadar turna yemişli ve kabak çekirdekli Dr. Oetker vitalis kavrulmuş müsliden de ilave edin. Bir spatula ile tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Ondan sonra ise pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine granola harcını dökün. Spatula ile kenarlarını düzeltin ve karışıma dikdörtgen bir biçim verin. Granola harcını 160 aşama fırında ortalama 25 dakika benzer biçimde bir süre pişirin.

Lezzetli ve sağlıklı ev yapımı atıştırmalık granola bar tarifinin videolu hali için: 

https://www.youtube.com/watch?v=P9QI5uuHeqAVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Aşırı Ergonomik & Lezzetli Atıştırmalık 😋 Ev Yapımı Granola Bar Tarifi (https://www.youtube.com/watch?v=P9QI5uuHeqA)

İyice pişen ve fırından aldığınız granolaları hemen hemen sıcakken bir bıçak ile dilimlere bölün. Gördüğünüz benzer biçimde fırından çıkan granola oldukça yumuşak bir kıvamda iken, bir iki saat dinlendikten sonrasında iyice katılaşarak ve sert bir kıvam alacak. Turna yemişli ve kabak çekirdekli Dr. Oetker vitalis kavrulmuş müslili granola bar hazır. Sağlıklı ve lezzetli bununla beraber da ergonomik bir atıştırmalık isteyenlere şimdiden afiyetle yiyin!

Granola nedir?

Granola, bal ve öteki organik malzemelerle karıştırılmış fındık ve tahıllardan meydana getirilen bir gıdadır. Bu karışım gevrek olana kadar pişirilir. Pişirme işlemi esnasında, en sık kahvaltıda tüketilen bu tahılların tipik dokusunu elde etmeyi sağlayacak şekilde eşit bir pişirme sağlamak için preparat konulur. Çoğu zaman kuru meyveler eklenmiş olur; kuru üzüm, kayısı, kızılcık, muz, hindistan cevizi bunlardandır. Lif, karbonhidrat, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller açısından varlıklı olan tüm bu bileşenlerin alımı oldukca besleyicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir