İnsan vücudu hastalıklara karşı sinyal verir. Eğer vücudumuzun verdiği sinyalleri doğru anlayabilir ve uygun tedavilere başlayabilirsek her hastalığın tedavi edilme sürecini kısaltabilir ve sağlığımızdan taviz vermemiş oluruz. Sadece her hastalığa karşı vücudumuzun verdiği sinyaller değişik olduğundan bu durumu idrak etmek adına hastalıklara karşı verilen bu sinyalleri çözmemiz gerekiyor. Vücudumuzun hastalıklara karşı verdiği sinyaller olan hastalıkların emarelerini öğrenerek tedavi sürecini kısaltmak isteyenler için dizanteri hastalığını ve dizanteri hastalığının emarelerini araştırdık.

Dizanteri nedir?

Dizanteri hastalığı temelde bağırsak sisteminde görülen iltihaplanmaya verilen isimdir. Dizanteri, şiddetli ishal ile beraber gelen ve bulaşma riski taşıyan bir hastalıktır. Shigella basili ya da bakteri yöntemiyle enfeksiyon sebepleri ile bulaşan şekli en yaygın bulaşma şeklidir. Dizanteri hastalarında kanlı ve kramplı şekilde şiddetli ishal görülür. Kafi hidrasyonun oluşmadığı zamanlarda ciddi neticeleri olan bir hastalıktır. Emare ve semptomları düzgüsel şartlar altında hafifçe seyretmektedir. Birkaç gün içinde geçerek kaybolan bir hastalık olan dizanteri için bir çok vakit tıbbi desteğe gerek bile kalmadığı görülmektedir. Sadece yüksek dehidrasyon durumunda yardım gereklidir. Dizanteri daha fazlaca gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha ciddi bir hastalık olarak kabul edilir.

Dizanteri niçin olur?

Dizanteri hastalığı bir çok vakit bir parazit ya da bakterinin bulaşması le ortaya çıkar. Vücuda girdikten sonrasında enfeksiyon kapmaya neden olan parazit ve bakteriden kaynaklı şekilde gelişen en yaygın dizanteri shigella basili sebebiyle oluşur. Kişiler içinde bulaşıcılığı olan dizanteri bununla birlikte shigella basili taşıyan varlıklardan bulaşarak insanlara dizanteri hastalığını ortaya çıkarabilir. İltihaplanma ile beraber şiddetli ishal şeklinde görülür ve vücut çokça su kaybetmeye adım atar. Dizanteri hastalığı değişik türde bakteri ve parazitlerin vücuda bulaşması ile ortaya çıkmaktadır. Bağırsaklara yerleşen parazit ya da bakteriler bu bölgede bağırsak florasına zarar vermeye adım atar ve enfeksiyon bulaştırır. Enfeksiyon ile beraber iltihaplanma görülmeye başlanır ve dizanteri hastalığı oluşur.

Dizanteri belirtileri nedir?

Dizanteri bir bağırsak hastalığı olduğu şeklinde bunun haricinde bağırsaklarda şiddetli ishale niçin olabilecek değişik hastalıklar da bulunmaktadır. Bundan dolayı dizanteri ve öteki bağırsak yolu hastalıklarının karıştırılmaması adına dizanteri hastalığının semptomları doğrusu belirtilerinin bilinmesi gerekiyor. Dizanteri hastalığından mustarip kişilerde görülen emareler ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Sertlik ishal
  • Mide krampı
  • hafifçe mide ağrısı
  • İshal ile beraber kanama
  • Aşırı su yitirilmesine bağlı su tüketme isteği

Dizanteri iyi mi teşhis edilir?

Dizanteri hastalığının teşhis edilebilmesi ve tedavi edilebilmesi için ilk olarak uzman muayenesinden geçmeniz gerekiyor. bu süreçte doktorunuz size hastalığın ön tanısı için sorular soracaktır. Sonrasında tıbbi geçmiş adına da sorulan sorular hastaya yönlendirilecektir. Son olarak tam bir teşhis adına hekim fiziki muayene gerçekleştirecektir. Daha fazlaca tropik bölgelerde  olan ya da bu şekilde bir bölgeden yeni gelen kişilerde kullanılan bir başka tanı yöntemi ise dışkı örneği almaktır. Bun ek olarak hastadan endoskopi yöntemi ile örnek alınabilir. Bu yöntem daha ok kanamalı ve şiddetli geçen dizanteri sürecinde uygulanmaktadır. Ultrason taraması ve endoskopi le alına netice dizanteri ya da başka bir ciddi hastalık durumunu ortaya koyacaktır.

Dizanteri iyi mi tedavi edilir?

Dizanteri hastalığının teşhis edilmesinden sonrasında tedavi süreci başlayacaktır. Dizanteriye karşı ilk olarak alınması ihtiyaç duyulan önlem bolca sıvı tüketimidir. Bunun yanında, dizanterinin türlerine nazaran dizanteri tedavisinde değişik yollar izlenebilir. Değişik bakteri ya da parazit türlerinden meydana gelen dizanteri hastalıklarında uygulanan genel tedavi sıvı tüketimidir. Kanama ya da kusma belirtilerinin görüldüğü her bireyde bu tedavi uygulanmaktadır. Eğer fert su içemeyecek bir haldeyse, bu durumda serum ile damardan vücudun sıvı takviyesi tamamlanmaya çalışılır. Hastalığın şiddetine nazaran ilerleme süreci gözlemlenir ve buna nazaran ek tedbirler alınmaya devam edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir