Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarınız eskisine nazaran fazlaca daha çok ısınmış olduğu zamanlar olabiliyor. Havaların ısınması ile bilgisayarınız ısınmaya başlayarak ansızın kapanma durumu ile karşılaşabilirsiniz. Oda sıcaklığı dahi bilgisayarınızın performansını direkt etkilemektedir. Yazları sıkça karşılaşacağınız sorunlardan olup, yüksek performans almanızı önleyecektir.

Bilgisayarın işlem yapması ile birlikte ısınması normaldir. Ürkü yapılmaması ve bu durumlarda kendisine özgü soğutucuları soğutma işlemi yapmaktadır. Bilgisayarınızın normalden fazla ısınmasının sebebi ise hava almaması yada çalıştırdığınız programlara bağlı olabilir. Bilgisayarınızın fanlarının temizlenme vakti geldiğini görerek iyi bir temizlik yapmanız gerekebilir. Vakit içinde havadaki tozlardan dolayı etkilenmeleri kaçınılmaz olmaktadır.

Teknoloji gelişebilir fakat bilgisayarınız ne kadar uyumlu bilemezsiniz. Bilgisayarınız ile uyum içinde gelişmek adına emek harcamalar yapmanız gerekebilir. Adımlarınıza güvenilir olarak işlemler yapmanız mümkündür. Amaçlarınız haricinde kullanmanız işlemcisini yorarak ısınmasına ve kapanmasına niçin olabilir.

Bilgisayarınız her zamankinden daha çok ses çıkarmaya başlıyorsa eğer fanlarınız ısıyı önlemek adına daha çok çalışıyor olabilir. Sıkça karşılaşılan mavi ekran, ekran kartında problemler, grafiklerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bilgisayarınızın ısı dengesini belli bir düzeyde tutmanız gerekmektedir.

Bilgisayarınızın ısınmasına yol açan etkenler;
Kasanın hava almadığı yerde bulunması,
Kasanın bulunmuş olduğu odanın havasız olması,
Bulunan odanın sıcaklığının yüksek olması,
Fanların kafi şekilde emek vermemesi,
Kasanın genel temizliğinin yapılmaması,
Fanların kenarında bulunan termal macunların yıpranması,
Video oyunları oynatma,
Sistem bakımı yapma,
Disk yazma ve kopyalama,
Dosya indirme, kurma ve yükleme,
Gerektiğinden fazla program çalıştırılması,
İnternetten film müzik indirme,
Video, ses oluşturma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir