Hem tatlı isteğimi geçireyim hem de sağlıklı şeker tüketimi içerisinde bulunayım istiyorsanız bu bileşenler tam size göre. Şeker tüketilmesi son derece keyifli gıdaların başında gelirken aynı zamanda birbirinden farklı tariflerle kişilerin karşısına çıkmaktadır. Lezzetleriyle ve görünüşleriyle insanın iştahını kabartan tatlıların tüketilmesi kişinin kısa süre içerisinde kilo almasına neden olurken doğal şekerlerden elde edilen tatlıların tüketilmesi çok daha sağlıklı ve yararlı seçimler arasında yer almaktadır. Haberimizin bu bölümünde doğal şekerlerin neler olduğunu ve herhangi bir endişe etmeden tüketebileceğiniz doğal şekerleri listeleyeceğiz…

Doğal şekerler nelerdir?

İşlenmiş şekerler insan sağlığı açısından son derece zararlı gıdalar arasında yer alırken, işlenmiş şekerlerin tüketilmesi kişinin sağlığında büyük ölçüde tehdit unsurlarının oluşmasına neden olmaktadır. Diyabet hastalığının oluşmasına büyük ölçüde davetiye çıkaran şekerlerin tüketilmesinin sınırlandırılması son derece önemlidir. İşlenmiş şekerden ziyade doğal şekerlerin tüketilmesi kişinin sağlığını tehdit altına atacak herhangi bir unsuru bulundurmazken aynı zamanda kişinin şeker ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olmaktadır. İşte insan sağlığına faydaları olan doğal şekerler ve doğal şekerlerin insan vücudu üzerindeki etkileri;

1-Bal

Antibiyotik özelliği açısından son derece etkili bir gıda olan bal, içeriğindeki bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasını sağlayan oldukça temiz ve önemli bir gıdadır. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı balın yeterli ve düzenli olarak tüketilmesi kişinin çeşitli hastalıklara karşı korunmasına ve kendini çok daha sağlıklı hissetmesine yardımcı olan önemli bileşenleri içerisinde barındırmaktadır. Zengin besin değerleri ile mineral açısından önemli bir gıda olan bal, kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. Vücudun yağlanma problemine karşı büyük ölçüde koruma altına alan balı sağlıklı bir yaşam içerisinde olabilmek için düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.

Balın besin değerleri şu şekildedir;

Besin Değeri
100 gramda
1 Tatlı Kaşığı (5 g)
100 gram için günlük % değer*

Kalori
307 kcal
15.3 kcal
% 15.3

Karbonhidrat
75.07 g
0.4 g
% 25.0

Lif
0.0 g
0.0 g
% 0.0

Protein
0.4 g
0.0 g
% 0.8

Yağ
0.0 g
0.0 g
% 0.0

Kolesterol
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

A Vitamini
0.0 IU
0.0 IU
% 0.0

C Vitamini
2.4 mg
0.1 mg
% 4.0

Potasyum
47.0 mg
2.4 mg
% 1.3

Kalsiyum
5.0 mg
0.3 mg
% 0.5

Demir
1.3 mg
0.1 mg
% 7.2

2- Hindistan cevizi şekeri

İşlenmiş şeker yerine kullanabileceğiniz bir diğer gıda ise Hindistan cevizi şekeridir. Hindistan cevizi şekeri kişinin şeker ihtiyacını doğal yollarla karşılamaya yardımcı olan bileşenleri içerisinde barındırırken aynı zamanda, içeriğindeki bileşenler sayesinde şeker seviyesinin kontrollü bir seviyede kalmasına yardımcı olmaktadır. Glisemik indeksinin düşük seviyede olması dolayısıyla ani şeker yükselmelerinin oluşmasına engel olmaktadır. İçerisinde bolca bulunan C vitamini sayesinde kişinin günlük olarak alması gereken C vitaminini karşılamaya yardımcı olan Hindistan cevizi şekerini, normal şeker yerine kullanarak sağlıklı bir yaşam ve alternatif sağlamış olabilirsiniz.

3- Hurma

Son dönemlerde tatlı tariflerinde sıklıkla karşımıza çıkan gıdaların başında gelen hurma insan sağlığına son derece faydalı bileşenleri içerisinde barındırmaktadır. Hurmanın vitamin açısından son derece etkin bir gıda olurken lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı bir formda olmasına da yardımcı oluyor. Hurma; magnezyum, potasyum, demir, B6 vitamini gibi bileşenler sayesinde zengin bir gıda olması dolayısıyla da kişinin sağlığı açısından son derece önemli bir gıda olurken, hurmayı püre haline getirerek dilediğiniz tatlı tarifinde kullanabilirsiniz. Ancak hurmanın karbonhidrat seviyesinin de yüksek olması fazla tüketilmesi durumunda kişinin kilo almasını tetikleyebilecek olması dolayısıyla yeterli seviyede tüketmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Hurmanın besin değerleri nelerdir;

Besin Değeri
100 gramda
1 Adet (15 g)
100 gram için günlük % değer*

Kalori
277 kcal
41.5 kcal
% 13.8

Karbonhidrat
74.97 g
11.0 g
% 25.0

Lif
15.0 g
2.3 g
% 60.0

Protein
1.8 g
0.3 g
% 3.6

Yağ
0.1 g
0.0 g
% 0.2

Kolesterol
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

A Vitamini
149.0 IU
22.4 IU
% 3.0

C Vitamini
3.0 mg
0.5 mg
% 5.0

Potasyum
696.0 mg
104.4 mg
% 19.9

Kalsiyum
64.0 mg
9.6 mg
% 6.4

Demir
0.9 mg
0.1 mg
% 5.0

4- Akçaağaç şurubu

İçerisinde bulunan bileşenler dolayısıyla son derece zengin bir gıda olan akçaağaç şurubu kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasını sağlayabilmek için son derece önemlidir. İçerisinde bol miktarda antioksidan ve kalsiyum barındıran akçaağaç şurubunun düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi kişinin sağlığını da büyük ölçüde olumlu yönde etkilemektedir. Bağışıklık sisteminin aktif bir şekilde çalışmasına aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde aktif bir gıda olmasını sağlayan akçaağaç şurubunu düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.

Akçaağaç şurubunun besin değerleri şu şekildedir;

100 gr
1 Çorba Kaşığı

Karbonhidrat (g)
6.7
0.87

Protein (g)
0
0

Yağ (g)
0
0

Lif (g)
0
0

Kolesterol (mg)
0
0

Sodyum (mg)
0
0

Potasyum (mg)
0
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir