Ağız sağlığı bireylerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan temizliklerin en başlangıcında gelmektedir. Zira dikkat çeken ilk yer çoğu zaman ağız ve çevresi olduğundan bu durum oldukca fazla ehemmiyet arz etmektedir. Meydana getirilen araştırmalarda bu kanıyı destek sunar niteliktedir. Meydana getirilen bir araştırmada bir kişinin hem kaşı hem de dişi yok dilmiş ve insanlara en önce hangi uzvun noksan olduğu sorulunca oldukca büyük bir kesim ağızda bulunmayan dişi söylemiştir. Hâlbuki meydana getirilen araştırmada o kişinin kaşı da yoktu sadece beyin bir tek ağız ve çevresine odaklandığı için öteki bölgeleri görememiştir. Ağız sağlığı bilhassa diş sağlığı bireyler için oldukca eleştiri bir rol oynamaktadır. Özgüvenin bile dişler yardımıyla olduğuna inanan oldukca fazla insan bulunmaktadır. Dişleri yamuk ve çürümeye yakın olan kişilerin bir çok daima ikinci planda durmaktadırlar. Meydana getirilen araştırmalar sonucunda özgüvenlerinin oldukca fazla olmadığı tespit edilmiştir. Bu da dişlerde yaşanmış olan problemlerden meydana gelmektedir.(*3*)

Günümüzde değişen teknolojinin artması, dünyanın küreselleşmesi ve değişen toplumsal yaşantı pek oldukca alanda olumsuzlukları bununla beraber getirmiştir. Bu olumsuzluklardan biriside diş problemleridir. Dişlerin daha süratli sararması, hasar alması ve çürümesi eskiye nazaran daha kolay ve kolay olmuştur. Bilhassa tüketilen yiyeceklerden de oldukca büyük oranda etkilenen dişler zaman içinde yıpranmakta ve çürüklerin oluşmasına niçin olmaktadır.  Çayın ve kahvenin eskisine nazaran oldukca fazla tüketilmesi de dişlerin daha süratli çürümesine niçin olmaktadır. Ek olarak sigara, uyuşturucu ve alkol şeklinde toksin maddelerin de (zararı olan maddeler) yaygınlaşması ve kullanımının artması bununla beraber diş rahatsızlığını getirmiştir. Çoğu zaman geri dönüşü olmayan yollara niçin olduklarından dişlere acil müdahale gerekmektedirler. Bilhassa sigara tüketiminin oldukca fazla artması ağızda medyana gelen pek ok hastalığa kapı aralamıştır. Meydana getirilen istatistiklere nazaran sigarada, alkolde ve uyuşturucu madde kullanımında son yılların en yüksek seviyelerine çıkılmıştır. Tersine sigara kullanımı oldukca fazla riski barındırdığından en oldukca ziyanı sigara vermektedir. Dişlerin oldukca fazla sararmasına ve zaman içinde çürümelerine niçin olmaktadır. Her ne kadar diş macunları, diş fırçaları vs. olsa da diş sağlığına verilen ehemmiyet oldukca fazla değildir. Yalnız diş ağrılarında ve diş çektirmede dişlere ehemmiyet verdiğimizden daha erken yaşta diş kayıpları yaşamaktayız. Bilhassa fırçanın oldukca uzun süre kullanılması zaman içinde dişlerin tahrip edilmesine ve zarar görmesine niçin olmaktadır. Meydana getirilen araştırmalarda da bu kanı doğrulanmıştır. Dişlerin tertipli ve istikrarlı bir halde fırçalanması ağız sağlığı için de oldukca ehemmiyet arz etmektedir. Diş sağlığı için kesinlikle günde minimum iki kere dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Pek oldukca uzmanda bu mevzuda tavsiyelerde bulunmaktadır.(*3*)

Diş macunlarında kullanılan maddelerin sıhhat açısından yaraları kadar zararları da bulunmaktadır. Bilhassa bazı insanların hastaneye gitmelerine bile sebebiyet verebilmektedirler. Diş macunlarındaki maddelerin beyin yollarını tıkadığı ve düşünmeyi yavaşlattığından insanların oldukca büyük bir kısmı negatif bakmaktadır. Bu mevzu hakkında pek oldukca kuram ortaya atılmış ve insanların zihinleri bulandırılmıştır. Meydana getirilen araştırmalarda bu ve buna benzer bir bulguya rastlanılmasa da pek oldukca insan halen daha diş macunu ve fırçası kullanmak istememektedir. Bu durum zaman içinde dişlerin zayıflamasına ve pek oldukca probleme kapı aralamaktadır. Bilhassa çürüme başladığında erkenden müdahale edilmeli ve oldukca fazla alana yayılmadan önlemi alınmalıdır. Bunun aksi bir durumda maalesef ki geri dönüşü olmayan yollara (diş çektirme) başvurulmaktadır.(*3*)

Günümüzden binlerce yıl öncesinde yaşamış insanların pek bir çok protein ağırlıklı beslendikleri için dişlerinde herhangi bir çürüme ve ya zedelenme görülmemiştir. Sadece günümüzde karbonhidratların artması, şeker tüketimindeki aşırılık ve buna benzer durumlar dişlerin oldukca zayıflamasına ve çürümesine yol açmıştır. Dişlerde gelen bu çürüklere insanoğlu pek ehemmiyet vermediklerinden zaman içinde tüm dişleri sarıyor ve dayanılması oldukca zorluk derecesi yüksek ağrıların meydana gelmesine niçin olmaktadırlar. Bilhassa son yıllarda meydana getirilen araştırmalarda diş sağlığı problemi yaşayan insanların her geçen gün daha da arttığı tespit edilmiştir. Bu durum ağız sağlığı için oldukca büyük bir sorundur. Yemeklerde zorlanmalara ve beslenmede yetersizliklere sebebiyet vermektedir. Ek olarak dişlerde meydana gelen değişimler ilk fark edilen bölgeler olduğundan bu durum bireylerin ruhsal durumlarını da olmuşuz anlamda etkileyecektir. Bilhassa özgüven sorunlarının ortaya çıkmasına ve asosyal bir kişiliğe haiz olmayı sağlamaktadır. Bu mevzu ile ilgili meydana getirilen araştırmalar gerçeği gözler önüne sermektedir.(*3*)

Her insan dişlerinin inci şeklinde bembeyaz görünmesini ve oldukca sıhhatli olmasını istemektedir. Sadece pek oldukca insan dişlerine ihtiyaç duyulan önemi vermediğinden maalesef bu mevzuda bir neticeye ulaşamamaktadırlar. Dişlerini beyazlatmak isteyen pek oldukca insan çeşitli kimyasal içerikli ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçlar zaman içinde dişlere ve ağıza zarar verdiğinden pek oldukca sağlıksal probleme yol açmaktadır. Ek olarak her insan birbirinden değişik olduğundan her ilacında tüm her insana uygun olması beklenmemelidir. Çeşitli kimyasallar kullanmadan dişleri beyazlatmanın ve sağlığını korumanın pek oldukca yolu bulunmaktadır. Üstelik bu yollar naturel olduğundan çoğu zaman hiçbir problem yaşanmamaktadır. Peki, dişleri çeşitli kimyasallar ve ilaçlar kullanmadan nasıl parlatabiliriz? Dişleri tamamen naturel yollarla beyazlatmanın formülü nedir? Hepsi ve daha fazlası için işte detaylar…(*3*)

Dişleri beyazlatmanın naturel yolları nedir?

Karbonat ve limon ikilisi ile dişleri beyazlatma

Karbonat ve limon yöntemi en oldukca malum yöntemlerin başlangıcında gelmektedir. Limonda bolca asit bulunmakta ve dişlerin daha beyaz olmasında oldukca işe yaramaktadır. Ek olarak karbonatta renk açma özelliğine haiz olduğundan bilhassa sararmış olan dişlerin daha beyaz görünmesini ve parlamasını sağlamaktadır. Bu iki ürünü haftada en fazla 2 kere kullanabilirsiniz. İçeriğinde asit bulundurduğundan oldukca fazla kullanılması uygun bulunmamıştır. Bu işlemi yapmak için ilk olarak minik bir kaba averaj olarak 1 çay kaşığı kadar karbonat ilave edin. Karbonatı ilave ettikten sonra birazcık limon suyu ilave edin ve iyice karıştırın. Köpükler çıkana kadar karıştırmaya devam edin. Köpükler çıktığında temiz bir fırçayla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu işlem oldukca etkili bir yöntem olduğundan ve içinde ilişik barındırdığından haftada en fazla 2 kez kullanılabilir.(*3*)
Tuz

Sofra tuzu ile dişleri beyazlatma

Sofra tuzu minimum karbonat kadar dişlerin rengini açmada oldukca etkili bir yöntemdir. Bilhassa sofra tuzuyla dişleri fırçalamanın birden fazla faydası bulunmaktadır. Sofra tuzu hem dişlerin rengini daha iyi açmakta hem de anti bakteriyel bir özelliğe haiz olduğundan diş ve ağız sağlığını korumaktadır. Ağızı bakterilerden ve mikroplardan korumakta ve dişlere zarar gelmesini önlemektedir. Üstelik bu işlemi yapmak oldukca kolay ve pratiktir. Ilk olarak sofra tuzunu ıslatın ve temiz bir fırça ile dişlerinizi sofra tuzuyla yavaşça fırçalayın. Neticeleri görmek için sizler de deneyebilirsiniz. Üstelik naturel bir ürün olduğundan hiçbir ziyanı da bulunmamaktadır.(*3*)
Muz kabuğu

Muz kabukları ile dişleri beyazlatma

Muz kabukları çoğu zaman çöp diye hiçbir şekilde değerlendirilmeden atılmaktadır. Sadece muz kabukları pek oldukca bakımdan yararlı ve işe yaramaktadır. Bilhassa içinde bulundurduğu magnezyum, manganez ve potasyum yardımıyla insanoğlu için olmazsa olmaz bir hazinedir. Dişlere daha çok parlaklık ve beyazlık vermede oldukca etkilidir. Üstelik kullanımı da oldukca basittir. Ilk olarak muz kabuklarını dişlerinizi fırçaladıktan sonrasında ortalama 2 dakika kadar ovun. Kabukları iyice ovduktan sonrasında temiz bir fırça yardımıyla dişlerinizi muz kabuklarından arındırın. Bu işlem tertipli yapıldığı takdirde faydası gözler önüne çıkacaktır.(*3*)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir