Soğuk kış günlerinde dört gözle beklenen en mühim konulardan biri, doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Sual.com.tr ekibi olarak her insanın merak etmiş olduğu doğalgazdan tasarruf için kombi nasıl çalıştırılmalı? Kombi basıncı niçin yükselir ve düşer? Sorularını Kombi Bakım Uzmanı Enver YALÇIN’a yönelttik?

İzleyin: Doğalgazdan tasarruf için kombi nasıl çalıştırılmalı? Kombi basıncı niçin yükselir ve düşer?

https://www.youtube.com/watch?v=-G0bnVFiemUVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Doğalgazdan tasarruf için kombi nasıl çalıştırılmalı? Kombi basıncı niçin yükselir ve düşer? (https://www.youtube.com/watch?v=-G0bnVFiemU)

Doğalgaz tasarrufu için kombi nasıl çalıştırılmalı?

Doğalgaz tasarrufu yapmak için birçok değişik yöntem vardır. Eğer evinizde birileri devamlı duruyorsa düşük ısıda kombiyi çalıştırmak mantıklı olacaktır. Fakat evimizdeki hepimiz sabahları işe gidip akşam geliyorsa, kombiyi kapatıp çıkmak daha sonrasında ise eve erişince açmak tasarruf elde edecektir.

“Oda termostatları bulunmakta. Oda termostatları, şahıs eve gelmeden 1 saat ilkin kombiyi çalıştırmakta. Sabah saat 8 şeklinde ise kombiyi otomatik bir halde kapatmakta. Bu sayede kombi, iş saatlerinde gaz yakmayarak büyük oranda tasarruf sağlamakta.”-Enver YALÇIN

Kombi bakımı / Kaynak: © Sual.com.tr

Musluktan gelen suda niçin siyah parçalar olur? Bu durum neyin göstergesidir?

Çoğu zaman bu durum eski ev tesisatlarında meydana gelmektedir. Zira eski ev tesisatları demir döküm borulardan oluşmaktadır. Bu yüzden zaman içinde eskiyen bu demir borular, oksitlenme yapmış olacaktır. Oksitlenme sonucunda ise kir ve pas parçaları musluktan gelecektir. Fakat yeni evlerin tesisatları sertleştirilmiş plastikten yapılmaktadır. Bu sertleştirilmiş plastik hem sağlam olmakta hem de demir döküm boru tesisatları şeklinde oksitlenme yapmamakta. Plastik tesisatlarda siyah parçaların gelme olasılığının oldukça bulunduğunu söyleyen YALÇIN, tertipli olarak tesisatların bakımının yapılması icap ettiğini altını çizdi.

Petekle duvar arasına ısı yalıtım malzemesi konulmalı mı? Isı yalıtım malzemesi olarak neler konulmalı?

Binanızın dış yalıtımı var ise eğer, petek ile duvar arasına herhangi bir ısı yalıtım malzemesi koymanıza gerek kalmayacaktır. Fakat dış yalıtım bulunmayan binaların duvarlarından peteklere doğru ısı transferi gerçekleşiyor. Bu aktarma sıcak değil soğuk olduğundan ise, kullandığınız petekleri soğutmakta. Bu yüzden kişiler, kombi ısısını arttırmak zorunda kalıyor ve daha çok doğalgaz faturaları ile karşı karşıya kalıyor. Eğer binanızda dış cephe yalıtımı yoksa peteklerin arkasına yalıtım malzemesi koymanız, hem doğalgaz tasarrufu sağlarken hem de peteklerin daha efektif çalışmasını elde edecektir.

Peteklerin arkasına çoğu zaman strafor yada cam yünü şeklinde ısı yalıtımı yapabilen malzemelerin konulması, peteklerin devamlı olarak ısınan havayı bir kez daha ısıtmasına niçin olacaktır. Hem de dışarıdaki soğuk havanın kalorifer peteklerine gelmesini önleyecek olan strafor yada cam yünü, doğalgaz kullanımında mühim seviyede tasarruf elde edecektir. Eğer binanızın bir dış cephe yalıtımı var ise, bu şeklinde yalıtım malzemeleri koymanıza gerek kalmamıştır.

Doğalgazdan nasıl tasarruf edilir?

Doğalgaz tasarrufu yapmak için birkaç yöntem bulunuyor:

  1. Isıtma sistemini tertipli olarak bakım yaptırın. Bu, sistemin verimliliğini artırır ve doğalgaz tüketimini azaltır.
  2. Isıtma sisteminde termostat kullanın. Termostat, evin ısısını otomatikman ayarlayarak, ısı gereksinimlerine nazaran doğalgaz tüketimini azaltır.
  3. Duş ve banyo suyunun sıcaklığını düşürün. Bu, doğalgaz tüketiminde mühim bir paya haiz olan su ısıtma sistemine yönelik tasarruf sağlar.
  4. Elektrikli beyaz eşyalarınızı tertipli olarak paklayın. Bu, bu cihazların enerji tasarrufu yapmasını ve dolayısıyla doğalgaz tüketimini azaltmasını sağlar.
  5. Doğalgaz kullanımını azaltacak şekilde evinizi ısıtın. Mesela, bir tek ihtiyaç duyulan odaları ısıtın ve öteki odaların kapılarını kapatarak ısı kaybını azaltın.
  6. Enerji verimli cihazlar ve aydınlatma ürünleri kullanın. Bu cihazlar ve ürünler daha azca doğalgaz tüketir ve bu sayede doğalgaz tasarrufu yapmanıza destek verir.

Kombi çalışırken basıncın kendi kendine düşüp yükselmesi niçin olur?

“Kombide genleşme tankı dediğimiz bir tank bulunmakta. Su ısınınca genleşen bir madde. Eğer bu tankın içinde hava eğer olmazsa, kombi basıncında hareketlenme olacaktır. Zira genleşme tankında bulunan suyu ısıtarak çalışan kombi, tankın içinde hava bulundurmazsa basıncı 2 ya da 3 barlara kadar çıkartacaktır.”-Enver YALÇIN

Kombi basıncının kendi kendine alçalıp yükselmesinin en mühim sebebi genleşme tankı bulunduğunu vurgulayan YALÇIN, genleşme tankında hava eğer olmazsa genleşme tankındaki su kombi basıncını arttıracaktır. Eğer genleşme tankınızın içinde hava bulunmuyorsa, bir kombi bakım uzmanı tarafınca hava kompresörü ile genleşme tankınıza hava bastırmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir