Pek çoğumuz kim tarafından oluşturulduğunu pek bilmesek de, muhakkak bir Amerikan süper kahraman filmimizde bir Marvel karakterine denk gelmişizdir. “Hekim Strange” yada “Dr. Stephen Strange” işte bu karakterlerden biri. Peki son olarak Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok filmimizde karşımıza çıkan bu meşhur Marvel karakteri kim tarafından yaratıldı? Dahası, Doctor Strange’in galasından beş yıl sonrasında, baş karakteri canlandıran Cumberbatch’ten başkasını düşlemek artık neredeyse olanaksız görünüyor.

Kimdir?

“Hekim Strange” yada “Dr. Stephen Strange”, her ikisi de 2018 senesinde yaşamını kaybeden yazar Stan Lee ve sanatçı Steve Ditko tarafından oluşturulan ve Marvel Comics için yaratılan bir Amerikan çizgi roman süper kahramanıdır. Hekim Strange ilk olarak Temmuz 1963’te Strange Tales serisinin 110. sayısında bir yedek şeritte gösterildi ve kısa süre sonrasında kült karakterlerinden biri haline dönüştü. Günümüzde Hekim Strange Marvel panteonunun mühim bir sembolüdür. Hekim Strange karakteri hakkında daha çok data için bkz. (Doctor Strange)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Cumberbatch, “Stephen Strange” karakterinin başlangıçta ‘cinsiyetçi’ bulunduğunu düşünmüş

“Hekim Strange” karakterinin 50 senelik zamanı geçmişi vardır.

Eylül 2014’e kadar Marvel Studios, Doctor Strange’i İngiltere’deki Pinewood-Shepperton’da çekmek için görüşmelerde bulunuyordu ve takımlar, Mayıs 2015’te başlamış olacak çekimler için İngiltere’de bulunan Shepperton Stüdyoları’na taşınmak suretiyle bir araya geldi.

İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch Hekim Strange karakteri için ilk tercihti ve kendisine başrol teklif edildi. Sadece Cumberbatch başlangıçta, William Shakespeare’in Hamlet’inin oynanacağı sebebi öne sürülerek teklifi reddetmek mecburiyetinde bırakıldı.

  • Biliyor muydunuz? Benedict Cumberbatch başlangıçta Doctor Strange’in eski ve cinsiyetçi bir karakter bulunduğunu düşünüyordu, bu yüzden Marvel onu aksine inandırana kadar görevi neredeyse başka bir oyuncuya devrediyordu.

“Çizgi romanlara girerken bu mevzuda birazcık şüphelerim vardı. ‘Bu fazlaca eski, cinsiyetçi bir karakter’ diye düşündüm.”

Benedict Cumberbatch

  • İlginizi çekebilir: “Hekim Strange” filmi ne zaman, nerede, hangi ülkelerde çekildi?

Dr. Stephen Strange rolünü yapan İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Marvel, Cumberbatch’e ‘endişelenmemesini’ şu sebeple kendisinin ‘zamanının karakterini’ oynayacağını söylemiş oldu. Cumberbatch’e gore, stüdyo, karakterin “tutum sorunlarını” fark etmeye devam edecekti, sadece karakter için ne düşündüklerini detaylandırdıktan sonrasında Cumberbatch sonunda görevi kabul etti. Sadece, görevi üstlendikten sonrasında Cumberbatch, Doctor Strange çekimleriyle bununla beraber planlanmış olan Hamlet’te sahne için şimdiden yer ayırttığını fark etti. Cumberbatch’in rol için doğru oyuncu olduğuna ikna olan Marvel, aktörün uygun olmasını beklemek için Doctor Strange prodüksiyonunu beş aylığına ertelemeye karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir