Eşi olmayan bir lezzete haiz olan, pilav sevmeyenleri pilavı sevdiren leziz domatesli pilav tarifi sizlerle paylaşacağız.

Malzemeler:

1 Kilo iyi cins pirinç
250 gr. yağ
1,5 kilo et suyu
1 kilo domates
100 gr. tereyağı
Tuz

Yapılışı:

Pirinç güzelce ayıkladıktan sonrasında iki çorba kaşığı sıcak suda bırakılır, soğuduktan sonrasında süzgeçle süzülür. Orta boy tencere de yağla beraber pirinç kavrulur. Domates suyu ve et suyunun toplamı 1.5kg olmak suretiyle ikisi karıştırılarak tuz ve pirinçte ilave edilmektedir. Güçlü ateşte 5 dakika kaynadıktan sonrasında orta ateşe alınarak suyu çekmesi beklenir. Hafifçe ateşte kabarmaya bırakılarak beklenir. Pilavın kabardığı pirinçlerin uçlarının kıvrıldığı görerek anlaşılabilir. Domates garnitürümüzü dizerek servis edebiliriz.

Domates suyunun hazırlanması: Domates büyük parçalar haline kesilerek bir bardak su ilave edilir, 15 dakika kaynatıldıktan sonrasında süzgeçten geçirilir.

Garnitür domates hazırlanması: Domateslerin yarısı suyu çıkacak şekilde pilavda kullanılır. Kalan kısmının kabukları soyularak ortadan ikiye kesilir, çekirdekleri çıkartılır, siniye dizildikten sonrasında tereyağı parçaları konur, üzerine tuz serpilir ve fırında kızarıncaya kadar pilavda kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir