Geçtiğimiz haftadan bu yana spor kamuoyunda Domenec Torrent‘in kim olduğuna dair pek oldukça yüzeysel yazı kaleme alınıyor. Bu yazı, Domenec Torrent‘i daha kapsamlı bir şekilde tanıtmayı, nasıl bir teknik direktör bulunduğunu ortaya koymayı hedefliyor.

11 Ocak 2022’de düzenlenen basın toplantısında Burak Elmas, uzun solukta Galatasaray teknik direktörlüğü meydana getirecek kişilerle görüştüğünü, bu görüşmelerin sonunda en uygun kişinin Domenec Torrent olduğuna karar verdiğini deklare etti.

İsimDomènec TorrentDoğum Tarihi14 Temmuz, 1962TemsilcisiJosep Maria OrobitgUyrukKatalanSon TakımıFlamengo

Kimdir?

Domenec Torrent denilince akla gelen ilk adlardan biri dünyanın en iyi teknik direktörlerinden biri olarak kabul edilen Pep Guardiola. Torrent sırasıyla Barcelona, ​​​​Bayern Münih ve Manchester City’den geçerek Pep Guardiola ile on yıl çalıştıktan sonrasında New York City’nin teknik direktörlük görevini üstlenmiş, sonrasında Brezilya’nın Flamengo takımında boy göstermişti. Kariyerini bir teknik direktör olarak büyütmek istediğini açıklayan 59 yaşındaki Torrent, bunun için birazcık geç kalmış olabilir.

Domenec Torrent ve Pep Guardiola, ABD Birleşik Devletleri’nde

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Nasıl bir teknik direktör?

Katalan teknik direktör Domenec Torrent Unio Esportiva Olot ve Guixols takımlarında forma giydikten sonrasında 29 yaşlarında antrenörlük eğitimine başladı. Teknik direktör olarak CF Palafrugell, Palamós CF ve Girona’yı çalıştırdı. 2007’de Barcelona B takımında Pep Guardiola’nın asistanı oldu ve Pep ile beraber Barça A takımında çalışmaya devam etti. Torrent, Bayern ve Manchester City’de Guardiola ile beraber çalışmalarını sürdürdü ve 2018 senesinde Manchester City’den ayrılarak Amerikan kulübü New York City’nin başına geçti.

“Bir oyun oynar benzer biçimde oynuyorsun. Topu kaybettiğinde tepki gösteriyorsun. Tepki gösteremiyorsan geriye, topun arkasına çekiliyorsun. 2017-18 sezonunun ilk iki ayında meydana getirilen antrenmanlar bundan ibaretti.”

Domenec Torrent, bir mülakatından

Temmuz 2020’de The Coaches’ Voice isminde Youtube kanalının konuğu Domenec Torrent‘ti. Torrent, kendisine sorulan soruları yanıtlayarak ikinci teknik direktörlük konumundan birinciye geçişin nasıl bulunduğunu açıklıyor ve son birkaç yılda Guardiola ile geliştirdiği bir biçim olan pozisyonel oyun hakkında konuşuyor. Torrent, Guardiola’nın bu tür oyunlardan daha çok keyif alabileceği yerin Barcelona bulunduğunu düşünüyor ve ekliyor: “Orada Xavi Hernández, Andrés Iniesta yada Leo Messi benzer biçimde oyuncularla mükemmelliği buldu.”

Domenec Torrent ve Pep Guardiola’nın Manchester City’de uyguladığı yöntem beş saniye kuralına nazaran yaşıyor. Topu geri kazanmak için beş saniye yada Domenec Torrent‘in ortaya koyduğu benzer biçimde, rakibe taktiksel olarak faul yapmış olup geri çekilmek en mühim kaide. Pep Guardiola’nın başarılarının arkasındaki teorilerin bir çok bu şekilde. Torrent, Guardiola’nın ‘dehası’ hakkında her şeyi ifşa edecek en nitelikli adam olarak ön plana çıkıyor.

https://ansiklopedika.net/domenec-torrent-basarilari-neler-hangi-kupalari-kazandi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir