Son yılların en sevilen tatlılarından olan dondurmalı irmik helvası kitleleri ikiye ayırmaya devam ediyor. Birçok şahıs irmik helvasının organik tadının değiştirilmemesi icap ettiğini ve de dondurmanın sıcak sıcak yenilmesi ihtiyaç duyulan irmik helvasının tadını bozduğunu söylese de, hepimiz bir kez denemiş olduğu vakit dondurmalı irmik helvasının tadına fanatik olur. Rahat bir hazırlanışı olsa da, dondurmalı irmik helvası nefis bir tatlıdır. Bu tarifimizde sizler için dondurmalı irmik helvasının nasıl yapılacağını ve dondurmalı irmik helvası hazırlamanın püf noktalarını anlattık.

Dondurmalı irmik helvası nasıl yapılır?

Son yılların en popüler tatlıları içinde yer edinen ve de hem dışarıda yenilebilen hem de evde hazırlanan dondurmalı irmik helvası için genel anlamda insanoğlu dışarıda bir mekanda yemenin daha mantıklı olacağını düşünürler. Sadece bu kez dondurmalı irmik helvasını evde hazırladığınızda dışarıda yiyebileceğiniz herhangi bir dondurmalı irmik helvasından oldukça daha leziz olduğuna tanık olacaksınız. Hm leziz tadı hem de kolay hazırlanışı ile favoriniz olacak olan dondurmalı irmik helvası tarifi ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Malzemeler

  • 500 gram irmik
  • 1 paket margarin
  • 2 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker
  • Fıstık
  • Mütevazi dondurma

VİDEO: Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

https://www.youtube.com/watch?v=M0WW6j4NfQgVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi (https://www.youtube.com/watch?v=M0WW6j4NfQg)

Hazırlanışı

Dondurmalı irmik helvası hazırlarken, ilk olarak malzemelerinizi ayırarak başlayın. İrmik ve margarini helva hazırlamada; su, şeker ve sütü ise şerbette kullanacaksınız. Fıstıkları üst kısmını süslerken kullanacağınız için sona bırakabilirseniz. Dondurma da bilinmiş olduğu suretiyle iç kısmında yer alacak. Leziz bir dondurmalı irmik helvası hazırlamak için ilk yapmanız ihtiyaç duyulan ufak bir tencereyi ocağa almak ve 2 su bardağı süt, 2 su bardağı şeker ve 1 su s-bardağı suyu içine eklemek. Tüm bu malzemeleri ilave ettikten sonra şeker tamamen eriyerek karışana kadar ocakta ısıtın. Kaynadıktan sonrasında bu karışımı ocaktan alın. Arkasından geniş bir tencere ya da tencereye margarinin tamamını koyun ve erimesini bekleyin. Margarin eridikten sonrasında içine 500 gram irmiği ilave ederek kavurmaya başlayın. Kavurma işlemi birazcık uzun sürecektir sadece bu aşamada durmadan karıştırmaya devam etmelisiniz. Belirli aralıklar ile irmiği kontrol edin. Minik bir kaseye azca oranda irmik ile azca oranda şerbeti koyup karıştırın.

İstenen kıvama gelmiş ve dağılmıyorsa kavurma işlemi tamam anlama gelir. Bu kıvamlaşana kadar kavurmaya devam edin. Bu aşamadan sonrasında şekerli sütü doğrusu şerbeti irmik kavurduğunuz tencereye ilave ederek kapağını kapatın. Kapağı süratli bir halde kapatmak mühim şu sebeple sıvı eklendikten sonrasında sıçraması halinde canınız yanabilir. Şerbeti iyice çekmeye başladığında irmik helvanızı karıştırın. Bu işlemin arkasından irmik helvanız hazır olacaktır. Bir süre irmik helvanızı dinlendirdikten sonrasında bir kasenin iç çevresini helva ile kaplayın ve orta kısmında boş bir havuz bırakın. Arkasından istediğiniz kadar dondurma ile bu boş kısmı doldurun ve kasenin üst kısmını da irmik helvası ile kapatın. Kaseyi ters çevirip dondurmalı irmik helvanızı bir tabağa aldıktan sonrasında üstüne fıstık serperek servise hazır hale getirebilirsiniz. Afiyetle yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir