Soğuk hava, kan dolaşımı eksikliği ve birçok değişik neden. Dudak uyuşması kolay bir halsizlik emaresi mi, yoksa endişelenmeli miyiz? Dudak uyuşması, tıptaki ismiyle ise dudak parestezisi ile karşı karşıya geldiğimizde tıbbi bir görüş almak gerekmekte. Kimi zaman kolay bir nedenle meydana gelebilen bir hastalık olsa da kalıcı hale geldiği durumlar da bulunmakta. Bu yüzden nöroloji randevusu alarak erken tedavi olmak en iyisi olacaktır.

Dudak uyuşması neden olur?

Tıptaki ismiyle dudak parestezisi olarak adlandırılan dudak uyuşması, dudağın tamamında ya da bir kısmında meydana gelen hissizlik, uyuşukluk durumuna verilen isimdir. Birçok sebeple meydana gelebilen dudak uyuşmasının malum en yaygın sebepleri içinde mineral eksikliği ve alerjik reaksiyonlar bulunuyor. Daha azca yaygın olan öteki sebepleri içinde ise stres ve anksiyete, kalsiyum eksikliği ya da bölgesel sinir hasarı sayılabilir.

Dudak uyuşması, çoğu zaman uyku halinde olan bir kişinin dudaklarının kapalı kalmasından oluşur. Bu, vücudun organik bir tepki olabilir ve gözlerin kapalı olmasıyla beraber, kişinin daha rahat bir uyku deneyimi yaşamasını sağlar. Bununla beraber, dudak uyuşmasının sebebi kimi zaman ağız içi havasının azalması da olabilir. Bu durum, kişinin ağzını açık tutarak çözülebilir.

Dudak uyuşması birkaç saat içinde geçmiyorsa dikkat

Çoğu zaman birkaç saat içinde geçen dudak uyuşması kimi zaman daha inatçı çıkarak bu kadar kolay ve kendiliğinden düzelmeyebiliyor. Bu şekilde bir durumda geciktirmeden nöroloji yardımı almak gerekiyor. Değişik sebeplerden meydana gelen dudak uyuşmaları içinde zayıf kan dolaşımı da var. Bu durum fazlaca ciddi sayılmasa da düzgüsel olarak değerlendirmemek gerek. Genel sebebi ise dudağa giden kan damarlarının sıkışması ve kan dolaşımının yavaşlaması sonucu karıncalan hastalık olup çoğu zaman aşağıdan yukarı hareket eder ve kişinin yürürken dema ve hissizleşme hissedilebilir. En genel dudak uyuşması sebebi olarak sayabileceğimiz şey ise bir yiyeceğe ya da içeceğe gösterilen alerjik tepki. Bu biçim minik uyuşmalar birkaç dakika sürerken daha büyük çaplı şekilde saatlerce de sürebilir. Dudağa sürülen koruyucular ve rujlar içlerindeki renk verici kimyasallar sebebiyle bu biçim uyuşmalara sebep olabilir. Stres ya da kaygıya bağlı yaşanmış olan uyuşmalarda ise en belirgin sebebi süratli ve derin solunumdur. Bu tip solunumlar kandaki karbondioksit miktarının azalmasına yol açarak eller ayaklar ve dudaklarda uyuşmaya sebep olur. Dudaklarımız da cildimiz benzer biçimde soğuk ve sıcağa karşı tepkiler verirler. Oldukca sıcak teması ya da soğuk havada uzun süre kalmak dudaklarda uyuşmaya neden olabilir. Bu hastalık kısa süreli ise kaygı etmeye gerek kalmamıştır fakat eğer uzun sürüyorsa ciddi sorunların habercisi olarak yorumlanabilir.

Daha tıbbi sebeplerle oluşan dudak uyuşmalarının başlangıcında mineral eksikliği geliyor. Fosfor, sodyum ve potasyum seviyeleri olması gerekenden daha aşağıda olan insanların kanlarından kimyasal dengesizlikler baş gösterir ve bu durumda dudaklarda şişme, uyuşma ve karıncalanma gözlenir. Bu rahatsızlıklar el ve ayaklarda görülebileceği benzer biçimde göz, kulak ve dudaklarda da meydana gelebiliyor. Bir öteki sebep ise periferik nöropati olarak adlandırılıyor. Dudak uyuşması ise bu rahatsızlığın en belirgin göstergelerinden biridir. Periferik nöropati değişik nedenlerden oluşan sinir hasarı kaynaklı bir hastalık olup genel anlamda aşağıdan yukarı hareket eder ve kişinin yürüken dengesini sağlayamamasına sebep olur.  Bir başka sebep ise geçici iskemik hücumu. Küçük inme olarak da malum bu hastalık beyne giden kan akışının geçici olarak durması sonucu ortaya çıkar. İnme benzeri emareler gösteren kişilerin hem de dudaklarında uyuşma da meydana gelir.

Dudak uyuşması iyi mi geçer?

Dudak uyuşmasını sık sık yaşayan kişilerin tıbbi bir desteğe başvurması bu aşamada mühim bir hamle olacaktır. Eğer alerjik olarak meydana gelen bir uyuşma yaşıyorsanız alerjiye sebep olan ürünlerden uzak durmanız gerekiyor. İlaç kullanan bireylerde meydana gelen uyuşmalarda kullanılan ilaçların gözden geçirilmesi de yararlı olacaktır.

Dudak uyuşması çoğu zaman zaman içinde kendiliğinden geçer. Eğer şahıs ağzını açık tutarak dudak uyuşmasının nedenini ortadan kaldırmışsa, bu durum kendiliğinden düzelmeye adım atar. Sadece eğer dudak uyuşmasının sebebi ağız içi havasının azalmasıysa, şahıs ağzını açık tutarak bu durumu düzeltebilir. Ek olarak, dudak uyuşmasının sebebi olabilecek öteki durumlar da mevcuttur ve bunların teşhisi için bir doktora başvurmak en iyisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir