Vücudumuzdaki bazı sorunların emaresi olarak dudak yanması oluşuyor. Bu dudak yanmasının sebepleri ise insanoğlu tarafınca devamlı olarak araştırılmaktadır. Dudak yanması, çevresel veyahut fizyolojik nedenlerden dolayı oluşabilir. Vücudumuzun en kırılgan bölgelerinden kabul edilen dudaklar, özelikle çevre tarafınca devamlı olarak etkilenmektedir. Sadece fizyolojik problemler sebebi ile oluşabilen dudak yanması oluşması durumunda ise bir doktora başvurmalı ve doktorunuzdan aldığınız ilaçlar ile dudak yanması probleminin ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere dudak yanması hissinin iyi mi oluştuğundan ve dudak yanması hissinin iyi mi ortadan kaldırılabileceğinden bahsettik.

Dudak yanması neden olur?

Dudak yanması probleminin oluşabilmesi için birçok değişik sebep vardır. Bu sebepler fizyolojik ya da çevresel etmenler olabilmektedir. Dudaklarımız, cildin öteki bölgelerine nazaran oldukça daha kırılgan olabilmektedir. Artı olarak oldukça daha fazl sinir ucunun bulunması, dudaklarımızın hassaslığını oldukça fazla arttırmaktadır. Dudak yanmasının en belirgin sebebi ise dudaklardaki kurululardır. Dudaklardaki kurulukların oluşması, dudağın en dış kısmının çatlamasına ve yaralanmasına neden oluyor. Bu yüzden de dudak yanması problemi ile karşılaşabilirsiniz. Burun tıkanıklığı sebebi ile ağızdan nefes almak da dudakların kurumasına neden olabiliyor. Ek olarak B2 eksikliği de dudak kuruluğuna neden oluyor. Bu yüzden de birbiri arkasından gelişen vakalar sebebi ile dudaklarda yanma hissi oluşabilir.

Bazı insanoğlu dudak kuruluğu yaşamamak için dudaklarını devamlı olarak dilleri aracılığı ile ıslatmaktadır. Sadece bu durumda da dudaklarda yanma hissi oluşabilir. Zira tükürük de asidik bir yapıya haizdir. Asidik yapıya haiz olan tükürük, oldukça kırılgan olan dudaklarımızda yanma hissinin oluşmasında etkili olabilmektedir. Sadece bir kez ıslatmak le bu mesele oluşmaz. Genel olarak devamlı bu eylemi meydana getiren kişilerde dudak yanması hissi oluşabiliyor. Dudakta yanma hissinin oluşmasının bir öteki sebebi ise kişinin tertipli olarak kullanmış olduğu ilaçların yan tesiri olabilir. Eğer kullandığınız ilaçlar sebebi ile bu şekilde bir yan tesir ile uğraşıyorsanız, ilk olarak doktorunuz ile görüşmeli ve kullandığınız ilacın türü ya da dozu ile ilgili yeni bir işlem yapılmasını isteyebilirsiniz.

Devamlı olarak alkol tüketen kişilerde de dudak yanması hissi oluşabiliyor. Zira alkol, böbreklerde su tutulmasına ve böbreklerin işleyişinin bozulmasına neden olabiliyor. Böbreklerin işleyişinin bozulmasının arkasından da dudaklarımıza yanma hissi oluşabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak dudaklarda oluşan yanma hissi, alerjik bir tepki da olabilmektedir. Eğer alerjiniz bulunduğunu düşünüyorsanız, sizde bu soruna neden olan eylemi yapmamaya itina göstermeniz gerekiyor. Ek olarak oldukça fazla acılı gıda tüketmek de kişinin dudaklarında yanma hissiyatının oluşmasında etkili olabiliyor. Hatta aşırı acı tüketmek, dudaklarda yanma hissi ile beraber dudakların uyuşmasına da neden olabiliyor. Bu yüzden de yediğiniz besinlerdeki acı miktarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Dudaklarda yanma hissinin oluşmasının bir öteki mühim sebebi ise demir eksikliğidir. Demir eksikliği olan kişiler, ara ara dudaklarında yanma hissi ile karşı karşıya kaldıklarını ifade etmektedir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin saysını belirler. eğer demir eksikliğiniz var ise, doku ve organlarınıza giden oksijen miktarı azalacaktır. Bu yüzden de dudak dokularına yeteri kadar oksijen gitmeyecek ve dudaklarda yanma hissi baş gösterecektir. Tüm bunlara ek olarak kullanılan kalitesiz makyaj malzemeleri sebebi ile de dudak yanması şeklinde bazı dudak sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden de kullanacağınız makyaj malzemelerine ve bilhassa kullandığınız ruja dikkat etmelisiniz.

Dudaklardaki yanma hissi iyi mi geçer?

Dudaklarda yanma hissi yaşamamak için kişinin dudağını devamlı olarak nemli tutması gerekiyor. Bunun için dudak nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Zira dil ile dudakları nemlendirmek, tükürüğün yapısı sebebi ile dudaklarda yanma hissinin oluşmasına neden olabilir. Dudaklarda yanma hissinin yaşanması arkasından, ilk olarak neden dudaklarda yanma oluştuğunu teşhis etmeniz gerekiyor. Bunun için uzman doktorlar tarafınca muayene edilmeli ve lüzumlu tetkikleri yaptırtmanız gerekiyor. Hemen sonra ise doktorunuzun vermiş olduğu tavsiyeleri dinlemeli ya da lüzumlu durumlarda doktorunuzun vermiş olduğu vitamin ilaçlarını tertipli bir halde kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir