İnsan sağlığını negatif yönde etkileyen bazı durumlar vardır. Bu durumlar kişileri hem fizyolojik hem de zihinsel olarak etkisinde bırakır. İnsanları büyük seviyede etkileyen bu durumlar ister istemez hastalıklara da olanak tanımış oluyor. Bazı sendromların insan vücudunda görülmeye başlaması sonrasında erken teşhis için emareler ve bu emarelere iyi mi müdahale edilmesi gerektiği araştırılıyor. Anlam veremediğimiz bazı emareler karşısında araştırdığımız sendromlardan olan Dumping sendromunu sizler için araştırdık.

Dumping sendromu nedir?

Dumping sendromu olarak malum sendrom, mideye ulaşan besin içinde ne olduğunun kontrolsüz şekilde sindirim tamamlanmadan hızlıca ince bağırsağa iletilmesi sonucunda ortaya çıkan bir grup sindirim yolu rahatsızlığını ve bu hastalıkların belirtilerin ifade etmektedir. Çoğu zaman Dumping sendromu mideye meydana getirilen cerrahi işlemlerin arkasından mide hacminin küçülmesine neden olur. Bununla birlikte Dumping sendromu görülen bireylerde ince bağırsak ve mide içinde düzenleyici vazife gören dokular da ortadan kalkar ve bunun bir sonucu olarak midede sindirilmesi ihtiyaç duyulan gıdalar ince bağırsakta sindirilmeye başlanır. Bu durum sonucunda Dumping sendromu ortaya çıkmış olur.

Dumping sendromu niçin olur?

Dumping sendromu bir çok vakit mideye meydana getirilen cerrah müdahalelerin sonrasında besin alımına başlanması sonucunda ortaya çıkar. Bilhassa aşırı kiloluluk kapsamında mide rezeksiyon işlemi, mide ile ince bağırsak içinde meydana getirilen cerrahi işlemler ve mide kanseri benzer biçimde büyük ameliyatlar gerektiren durumlarda meydana getirilen işlemlerden sonrasında Dumping sendromu görülür. Dumping sendromu bununla beraber hastanın midesinin tamamının alındığı işlemlerin sonrasında görülebilir. Oluşumuna gore Dumping sendromu iki alt grupta incelenir. bu gruplar ve özellikleri ise şu şekildedir:

Erken Dumping sendromu

Besin alımını takip eden sonrası 10 dakika ile 30 dakika içinde belirtilerin görüldüğü Dumping sendromuna erken Dumping sendromu adı verilir. İnce bağırsağa tam sindirilmeden gelen besin sebebi ile hazımsızlık, ishal benzer biçimde emareler görülür. Bununla birlikte ince bağırsak salgılarına bağlı şekilde çarpıntı ve gerilim benzer biçimde emareler de baş izah edebilir.

Geç Dumping sendromu

Geç Dumping sendromunda ise emareler öğünlerden sonrası 1 saat ile 3 saat içinde görülmeye başlanır. Erken Dumping sendromundan değişik olarak bu durumda aslolan niçin ince bağırsağa gelen gıdaların kan şekerini ani olarak yükselmesine karşılık vücudun insülin salgılayarak cevap vermesidir. İnsülin salgılanmasından sonrasında bireylerde kan şekeri düşmesi benzer biçimde emareler görülür.

Dumping sendromu emareleri nedir?

Mide ve ince bağırsak ameliyatı olmuş bireylerin gösterdiği bazı emareler kişilerde Dumping sendromu olup olmadığını ortaya koymaktadır. Bu emarelere bakılarak tedavi için bir yol seçilebilir. Dumping sendromunu ortaya çıkışı ile beraber kendini gösteren emareler erken Dumping sendromu ve geç Dumping sendromu için ayrılmıştır. Bu emareler şu şekilde karşımıza çıkar:

Erken Dumping sendromu emareleri

 • Hazımsızlık, şişkinlik, erken doyma ve midede doluluk hissi
 • Çapıntı
 • Terleme
 • Yüzde kızarma
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı ve kusma isteği
 • İshal

Geç Dumping sendromu emareleri

 • Baş dönmesi, bitkinlik ve bilinçte bulanıklık
 • Terleme
 •  Halsizlik ve bitkinlik
 • Çarpıntı
 • Vücutta ani gelen titreme
 • Açlık hissi

Dumping sendromu geçer mi?

Dumping sendromu erken teşhis edilmesi ile beraber tabip kontrolünde tedavi edilebilen bir sendromdur. Dumping sendromunu tedavi edebilmek için ilk olarak tabip muayenesinden geçeniz ve doğru tedavi için klinik yardım almanız gerekmektedir. Doktorunuz tarafınca teşhis onaylandıktan sonrasında ise tedavi süreci başlayacaktır.

Dumping sendromu iyi mi tedavi edilir?

Dumping sendromunun tedavi edilebilmesi için ilk olarak tabip muayenesinden geçmeniz ve doktorunuzun uygulamanızı isteyeceği adımlara uymanız gerekiyor. İlk tavsiye çoğu zaman yaşam tarzında değişimler olarak karşımıza çıkıyor. bu değişimin yetersiz kalmış olduğu anlarda ise medikal yardım ile hastanın sendromdan kurtulması için süreç başlıyor. Yaşam seçimi değişikliklerinde yeme içme düzeniniz, beslenme listeniz ve beslenme saatleriniz doktorunuzun önerilmiş olduğu şekilde değişiyor. Son deva olarak ise Dumping sendromuna bir tedavi şeklinde cerrahi işlemler uygulanıyor sadece bundan ilkin kişinin yaşam seçimi değişikliğinin tesiri ve medikal süreç de göz önüne alınarak karar verilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir