Film yapımcıları ürettikleri film için ekonomik kaygı taşırlar. Üretilen bir filmin (*10*) büyük hedeflerinden biri de beklenen hasılat seviyesine yetişmesi, kısaca filmin ekonomik kıymetini yakalamasıdır. Dünyanın (*10*) mühim film üreticileri (film-makers), bir vakası sahneye taşırken bu kaygıyı güderler.

Peki dünya genelinde (*10*) çok hasılat yapan filmlerin hangileri bulunduğunu asla merak ettiniz mi? İç sesiniz, size derhal (*10*) çok beğendiğiniz filmleri hatırlatıyor. Sadece bir eleştirmenler tarafınca çok beğenilmesi, yada Oscar ödülüne layık görülmesi o filmin yüksek hasılat elde etmiş olduğu anlamına gelmiyor.

Mesela Christopher Nolan dünya genelinde şöhret kazanan bir yönetmen ve pek çok eleştirmen onun fena bir filmi olduğuna inanmıyor. Sadece burada zikredeceğimiz (*10*) çok hasılat yapan ilk 10 film sıralamasında Christopher Nolan’ın yönettiği bir filmi bulamayabilirsiniz.

Gelin dünyanın (*10*) çok hasılat yapan filmlerine yakından göz atalım.

  • İlginizi çekebilir: Daha çok film içinde ne olduğu keşfetmek için burayı ziyaret edin.

10. Süratli ve Öfkeli 7

Öfkeli 7 (Süratli ve Öfkeli 7 olarak da bilinir), James Wan tarafınca yönetilen ve Chris Morgan tarafınca yazılan 2015 Amerikan aksiyon konulu bir filmdir. Süratli ve Öfkeli serisinin yedinci kısmı olan Süratli ve Öfkeli 6 (2013) ve Süratli ve Öfkeli: Tokyo Drift’in (2006) devamı niteliğindedir. Filmimizde Vin Diesel, Paul Walker (son film rolünü üstlenen), Dwayne Johnson, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Chris “Ludacris” Bridges, Jordana Brewster, Djimon Hounsou, Kurt Russell ve Jason Statham içeriyor.

Süratli ve Öfkeli 7 dünya genelinde $1,516,045,911 hasılat elde etmiştir.

9. Yenilmezler

Yenilmezler, aynı adı taşıyan Marvel Comics süper kahraman ekibine dayanan 2012 yılında yapılmış bir Amerikan süper kahraman filmidir. Marvel Stüdyoları tarafınca üretilen ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafınca dağıtılan, Marvel Sinematik Evrenindeki (MCU) altıncı filmdir. Joss Whedon’ın yazdığı ve yönettiği filmimizde Avengers olarak Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson ve Jeremy Renner’ın yanı sıra Tom Hiddleston, Clark Gregg, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård benzer biçimde bir oyuncu ekibi içeriyor.

Yenilmezler filmi dünya genelinde $1,518,812,988 hasılat elde etmiştir.

8. Aslan Kral

Aslan Kral, Jon Favreau tarafınca yönetilen ve üretilen, Jeff Nathanson tarafınca yazılan ve Walt Disney Pictures ve Fairview Entertainment tarafınca üretilen 2019 Amerikan müzikal drama filmidir. Disney’in aynı adı taşıyan geleneksel animasyonlu 1994 filminin fotogerçekçi bilgisayar versiyonudur. Filmimizde Donald Glover, Seth Rogen, Chiwetel Ejiofor, Alfre Woodard, Billy Eichner, John Kani, John Oliver, Florence Kasumba, Eric André, Keegan-Michael Key, JD McCrary, Shahadi Wright Joseph ve Beyoncé Knowles-Carter’ın seslendirmeleri içeriyor. ve James Earl Jones’un orijinal filmdeki rolünü tekrardan canlandırması benzer biçimde. Arsa, babası Mufasa’nın amcası Scar tarafınca öldürülmesinin peşinden vatanının gerçek kralı rolünü benimsemesi ihtiyaç duyulan genç bir aslan olan Simba’yı takip ediyor.

Aslan Kral filmi dünya genelinde $1,656,943,394 hasılat elde etmiştir.

7. Jurassic World

Jurassic World, 2015 yılında yapılmış bir Amerikan bilim kurgu aksiyon konulu bir filmdir. Jurassic Park serisinin dördüncü ve Jurassic World triosunun ilk filmidir. Colin Trevorrow tarafınca yönetilen, Rick Jaffa ve Amanda Silver tarafınca yazılan, Derek Connolly ve Trevorrow ile beraber Jaffa ve Silver’ın bir hikayesinden, yapımcılığını Frank Marshall ve Patrick Crowley’in üstlendiği filmin başrollerinde Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Vincent D’Onofrio, Ty Simpkins, Nick Robinson, Omar Sy, BD Wong ve Irrfan Khan.

Jurassic World filmi dünya genelinde $1,671,713,208 hasılat elde etmiştir.

6. Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok, Columbia Pictures ve Marvel Studios tarafınca ortaklaşa üretilen ve Sony Pictures Releasing tarafınca dağıtılan Marvel Comics karakteri Örümcek-Adam’a dayanan 2021 Amerikan süper kahraman filmidir. Örümcek-Adam: Eve Dönüş (2017) ve Örümcek-Adam: Evden Uzakta (2019) filmlerinin devamı ve Marvel Beyaz perde Evreni’ndeki (MCU) 27. filmdir. Film Jon Watts tarafınca yönetildi ve Chris McKenna ve Erik Sommers tarafınca yazıldı. Tom Holland’ı Peter Parker / Spider-Man olarak Zendaya, Benedict Cumberbatch, Jacob Batalon, Jon Favreau, Jamie Foxx, Willem Dafoe, Alfred Molina, Benedict Wong, Tony Revolori, Marisa Tomei, Andrew Garfield ve Tobey Maguire ile beraber oynuyor.

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok filmi dünya genelinde $1,694,986,010 hasılat elde etmiştir.

5. Yenilmezler 3: Sonsuzluk Savaşı

Yenilmezler 3: Sonsuzluk Savaşı, Marvel Comics süper kahraman ekibi Yenilmezlere dayanan bir 2018 Amerikan süper kahraman filmidir. Marvel Studios tarafınca üretilen ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafınca dağıtılan film, Yenilmezler (2012) ve Yenilmezler: Ultron Çağı (2015) filmlerinin devamı ve Marvel Sinematik Evrenindeki (MCU) 19. filmdir. Anthony ve Joe Russo tarafınca yönetilen ve Christopher Markus ve Stephen McFeely tarafınca yazılan filmimizde Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch, Don Cheadle, Tom Holland, Chadwick Boseman benzer biçimde bir oyuncu ekibi içeriyor. , Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Danai Gurira, Letitia Wright, Dave Bautista, Zoe Saldaña, Josh Brolin ve Chris Pratt.

Yenilmezler 3: Sonsuzluk Savaşı filmi dünya genelinde $2,048,359,754 hasılat elde etmiştir.

4. Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor

Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Yıldız Savaşları: Bölüm VII – Güç Uyanıyor olarak da bilinir), J. J. Abrams tarafınca üretilen, beraber yazılan ve yönetilen bir 2015 Amerikan destansı uzay operası filmidir. Jedi’nin Dönüşü’nün (1983) devamı olan film, “Skywalker Destanı”nın yedinci filmidir. Return of the Jedi’dan otuz yıl sonrasında geçen The Force Awakens, Rey, Finn, Poe Dameron ve Han Solo’nun Luke Skywalker’ı aramasını ve General Leia Organa ve Rebel Alliance gazileri liderliğindeki Direniş’teki Kylo Ren ve İlk Seviye, Galaktik İmparatorluğun halefi. Oyuncu kadrosunda Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Peter Mayhew ve Max von Sydow içeriyor.

Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor filmi dünya genelinde $2,068,223,624 hasılat elde etmiştir.

3. Titanik

Titanik, James Cameron tarafınca yönetilen, yazılan, üretilen ve beraber kurgulanan 1997 Amerikan epik aşk ve yıkım filmidir. Hem zamanı hem de kurgusal yönleri bir araya getiren film, RMS Titanic’in batışının anlatılarına dayanıyor ve Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’i, talihsiz ilk yolculuğunda gemide aşık olan değişik toplumsal sınıfların üyelerini canlandırıyor.

Titanik filmi dünya genelinde $2,187,425,379 hasılat elde etmiştir.

2. Yenilmezler 4: Son Oyun

Yenilmezler 4: Son Oyun, Marvel Comics süper kahraman ekibi Yenilmezler’e dayanan bir 2019 Amerikan süper kahraman filmidir. Marvel Studios tarafınca üretilen ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafınca dağıtılan film, Avengers: Infinity War’ın (2018) direkt devamı ve Marvel Sinematik Evrenindeki (MCU) 22. filmdir. Anthony ve Joe Russo tarafınca yönetilen ve Christopher Markus ve Stephen McFeely tarafınca yazılan filmimizde Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Brie Larson benzer biçimde bir oyuncu ekibi içeriyor. , Karen Gillan, Danai Gurira, Benedict Wong, Jon Favreau, Bradley Cooper, Gwyneth Paltrow ve Josh Brolin. Filmimizde, Avengers’ın hayatta kalan üyeleri ve müttefikleri, Infinity War’da Thanos’un niçin olduğu yıkımı tersine çevirmeye çalışıyor.

Yenilmezler 4: Son Oyun filmi dünya genelinde $2,797,501,328 hasılat elde etmiştir.

1. Avatar

Geldik zirvenin senelerdir değişmeyen sahibine! 2009 senesinde gösterilen Avatar filmi senelerdir zirveyi koruyor. Yayınlandığı dönemde hikayesi ve reklam faaliyetleri sebebiyle o denli büyük popülarite elde etti ki, hepimiz bu filmi seyretmek için sinemalara koştu.

Avatar, James Cameron tarafınca yönetilen, yazılan, üretilen ve ortak kurgulanan ve başrollerini Sam Worthington, Zoe Saldana, Stephen Lang, Michelle Rodriguez’in paylaşmış olduğu 2009 Amerikan destansı bir bilim kurgu filmidir. Film, 22. yüzyılın ortalarında, insanların, kıymetli mineral unobtanyumu çıkarmak için Alpha Centauri yıldız sistemindeki bir gaz devinin yemyeşil, yaşanabilir bir ayı olan Pandora’yı kolonileştirdiği bir zamanda geçiyor. Madencilik kolonisinin genişlemesi, Pandora’ya özgü bir insansı tür olan mahalli bir Na’vi kabilesinin varlığının devamını tehdit ediyor. Filmin adı, Pandora’nın yerlileriyle etkileşim oluşturmak için kullanılan, uzak bir yerde bulunan bir insanoğlunun beyninden çalıştırılan, genetiğiyle oynanmış bir Na’vi bedenine atıfta bulunuyor.

Avatar filmi dünya genelinde $2,847,246,203 hasılat elde etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir