Dünya Kupası Elemeleri’nde son maçlar oynanırken futbol severler Dünya Kupası playoff maçlarının ne zaman oynanacağı hakkında araştırmalar yapıyor. Bunun yanı sıra eşleşmelerin nasıl olacağı, playoff maçlarının nerede oynanacağı da merak mevzusu oldu.

Dünya Kupası playoff maçları hakkında informasyon vermeden ilkin, Avrupa ülkelerinin Dünya Kupası’na toplamda 13 ekip gönderebildiğini belirtmek gerekiyor.

Şimdiye kadar eleme gruplarını 1. olarak tamamlayan Belçika, Hırvatistan, Danimarka, İngiltere, Fransa, Almanya, Sırbistan, İspanya ve İsviçre Katar’daki turnuvaya direkt katılmaya hak kazanmıştır. G Grubu’nda bugün oynanacak olan iki karşılaşmanın arkasından (Karadağ vs Türkiye ve Hollanda vs Norveç) Katar’a gidecek 10. ekip da belli olacak.

Peki, geriye kalan 3 bileti hangi ekip, ne şekilde elde edecek?

Playoff Sistemi nasıl işleyecek?

26 Kasım 2021’de Zürih’te düzenlenecek olan kura çekiminde gruplarını 2. sırada tamamlayan 10 ekip yer alacak. Geriye kalan 2 ekip ise UEFA Uluslar Ligi gruplarını kazanan en iyi takımlardan seçilecek. Toplamda 12 takımdan oluşan kura çekiminde 3 grup belirlenecek. Bu 3 grupta 4 ekip yer alacak ve birbirleriyle eşleşecekler. Eşleşmenin arkasından yansız bir sahada tek seferlik bir yarı final ve final maçlarına çıkacaklar.

Dünya Kupası playoff maçları ne zaman oynanacak?

Dünya Kupası playoff maçları 24 Mart-29 Mart 2022 tarihleri içinde tek aşamalı olarak tarafısız bir sahada oynanacak. İki müsabakasını da kazanan üç ekip 2022’de Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası turnuvasına katılmaya hak kazanacak.

Şimdiye kadar playoff oynamaya hak kazanan takımlar şu ülkelerden oluşuyor:

  1. Avusturya
  2. İtalya
  3. Şimal Makedonya
  4. Polonya
  5. Portekiz
  6. Rusya
  7. İskoçya
  8. İsveç

Bugün oynanacak karşılaşmaların arkasından Galler, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye/İtalya/Norveç takımlarından biri playoff oynamaya hak kazanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir