Türkiye’de neredeyse her alanda tesirini gösteren fiyat artışlarına yakıt fiyatları da eklenirken kullanıcılar küresel piyasalarda üstün dereceli seviyelere ulaşan brent petrol fiyatlarından yola çıkarak söz mevzusu petrolün ne işe yaradığını ve güncel fiyatlarının nereden takip edilebileceğini sorguluyor.

Brent petrol nedir?

Brent petrol Birleşik Krallık, Norveç, Danimarka, Hollanda ve Belçika’nın kıyısının olduğu Şimal Denizi’nden çıkarılan tatlı bir petrol türüdür. Brent, Şimal Denizi’ndeki 19 petrol sahasından çıkarılan ham petrollerin karışımından elde edilmiş nispeten hafifçe bir ham petrole verilen isimdir.

Brent petrol kimi zaman brent crude olarak da anlatılır; bu petrolün ham olduğuna işaret eder.

Brent petrol fiyatları iyi mi belirlenir?

Dünyada petrol çıkarılan pek oldukça yer olmasına karşılık dünya petrol piyasasına yön veren petrolün brent petrol olduğu anlatılır. Bununla beraber Şimal ABD’dan West Texas Intermediate (WTI) ve Basra Körfezi’nden Dubai Crude ile beraber ham petrol fiyatları için iki ana kriter daha vardır.

Brent Crude ve West Texas Intermediate, petrol piyasasına hakim durumda ve her ikisi de kendi pazarlarında fiyatlandırmayı dikte ediyor.

Brent adı nereden geliyor?

Brent, bununla birlikte, Şimal Denizi’nde, 1971’de keşfedilen ve 1976’da üretime süregelen, İskoçya kıyılarında bulunan bir petrol sahasının adıdır. Brent, Broom, Rannoch, Etive, Ness ve Tarbert – beş jeolojik oluşumun kısaltmasıdır. (bkz. Kaynak)

En kuvvetli petrol ihraç eden 13 ülkeden oluşan bir grup olan OPEC, fiyatlandırma ölçütü olarak Brent’i kullanıyor. Petrol fiyatları birçok ülkenin bütçelerini ve politikalarını belirlediği için son aşama kuvvetli bir grup olarak kabul ediliyorlar.

Brent petrol ve West Texas Intermediate ham petrolleri arasındaki fark nedir?

Brent Crude ve West Texas Intermediate ham petrolleri arasındaki en büyük fark, Brent Crude’un Şimal Denizi’ndeki Shetland Adaları ve Norveç arasındaki petrol sahalarından kaynaklanması, West Texas Intermediate ürününün ise ABD petrol sahalarından tedarik edilmesidir. Hem Brent Crude hem de West Texas Intermediate hafifçe ve tatlıdır, bu da onları benzine rafine etmek için ideal kılar.

Brent petrol fiyatları nereden takip edilir?

Brent petrol fiyatları Yahoo Finance üstünden takip edilebilir. 8 Mart 2022 zamanı itibariyle Brent petrol fiyatları bundan önceki yıla kıyasla %100’lük bir artış kaydetmiştir. Geçtiğimiz yıl aynı tarihte 60 dolar seviyelerinde olan Brent petrol günümüzde 124 dolar olarak karşılık buluyor. Brent petrol fiyatlarının artması, petrol ithalatçısı ülkelerde fiyatların artmasına yol açıyor. Bu fiyat artışı neredeyse her sektörü etkiliyor. Taşımacılık maliyetlerinin artmasıyla vatandaşlar satın aldıkları ürünlere daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir