İnsan beyninin karmaşık yapısı nedeni ile herkesin farklı bir zeka türüne ait olduğunu bilmekteyiz. Ancak bunun yanı sıra bir de herkesin bilişsel zekasını ölçen belirli kuramlar var. Bu kuram IQ yani Intelligence Quotient olarak adlandırılmaktadır. İnsanların zeka seviyesini ölçen ve farklı alanlar ile standartlandırılmış olan bir test ile, bir kişinin ortalama IQ’su yani zeka kat sayısı ortaya çıkarılmaktadır. IQ testi farklı bilim araştırma şirketleri tarafından farklı testler ile oluşturuluyor. Bu testlerin bazıları daha uzun sorular ile karşımıza çıkarken, bir de dünyanın en kısa IQ testi var.

IQ testi nasıl yapılır?

IQ testleri, farklı alanlara ait soruların yer aldığı testlerdir. Bilişsel, görsel, duyusal zeka gibi zeka türlerini ölçen ve bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre belirli bir zeka kat sayısı ortaya çıkaran IQ testleri, genellikle bilim araştırma firmaları tarafından yapılmaktadır. Bu testlere katılarak sizler d kendi IQ seviyesini ölçebilirsiniz. Herhangi bir IQ testine katıldığınız zaman beyninizin farklı olasılıkları algılama yeteneğinin sınanacağını ve çok yönlü bakmanızın gerekeceğini unutmayın.

Normal bir insanın IQ seviyesi kaçtır?

IQ seviyesi her insan için farklılık göstermektedir. Belirli seviyeleri olan IQ sıralamalarında hangi aralıkta olduğunuzu öğrenmek için bazı testler yapabilir ve bu testler ile zeka seviyenizi ortaya çıkarabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuç eğer 91 ve 110 aralığında ise normal bir insanın zeka seviyesine sahipsiniz demektir. Normal bir insan IQ seviyesi genel olarak 95 şeklinde kabul görmekte iken 80 IQ insanlar için alt sınır olarak kabul ediliyor. Yani eğer IQ seviyesi 80’in altında ise, bireyde zeka geriliği teşhisi konuluyor. IQ sıralamaları ise şu şekilde:

 • 0-25 arası birey: aşırı zeka geriliği
 • 26-50 arası birey: orta zeka geriliği
 • 51-75 arası birey: hafif zeka geriliği:
 • 76-90 arası birey: sınır zeka seviyesi
 • 91-110 arası birey: normal zeka seviyesi
 • 111-119 arası birey: ileri zeka seviyesi
 • 120-130 arası birey: üstün zeka seviyesi
 • 131-145 arası birey: çok üstün zeka seviyesi
 • 146 ve üzeri birey: aşırı üstün zeka seviyesi

Dünyanın en kısa IQ testi

Dünya çapında kabul gören birçok zeka seviyesi belirlemem testi var. bu testlerden bazıları daha uzun oluyorken, bazıları daha az soru ile test tamamlayarak zeka seviyesini ölçüyor. Ancak bu testler içerisinde tamamından ayrılan bir test var. Yalnızca 3 sorudan oluşan bu zeka testi, diğer testlerde yer alandan çok daha az soru ile zeka seviyenizi ortaya koyuyor. İşte dünyanın kabul görmüş en kısa IQ testi soruları ve cevapları:

Sorular

Bu soruları okuduktan sonra cevaplarına bakmadan önce kafanızda bir kez olsun düşünmeli ve öncelikle tahminlerinizi bir kağıda yazmalısınız. Eğer sonuç beklediğiniz gibi çıkmasa da, unutmayın ki bu test dünya çapında var olan birçok testten yalnızca biri. İşte dünyanın en kısa IQ testi:

 1. Bir beysbol sopası ve topunun toplam maliyeti 1.10 Türk Lirasıdır. Sopanın fiyatı ise topun fiyatında 1 Türk Lirası daha fazladır. Topun fiyatı ne kadardır?
 2. 5 makinenin 5 düğmeyi üretmesi 5 dakika sürüyorsa, 100 makinenin 100 düğme üretmesi kaç dakika sürer?
 3. Bir gölde nilüfer yapraklarından oluşan bir yama vardır. Yaprakların boyutu ise her gün iki katına çıkmaktadır. Yapraklar gölün tamamını 48 günden kaplıyorsa, gölün yarısının kaplanması kaç gün sürer?

Cevaplar

Pek çok insan soruların cevaplarını direkt olarak düz mantık şeklinde düşünecek ve verecekleri muhtemel cevaplar ilk soru için 10 kuruş, ikinci soru için 100 dakika ve son soru için 24 dakika şeklin olacaktır. Ancak bu cevapların hepsi yanlış. Nasıl diye soranlar için, işte soruların doğru cevapları:

 1. Bir beysbol sopası, topun fiyatından tam bir Türk Lirası daha fazla ise, bu durumda 1.10 Türk Lirası içinde hem 1 sopa hem de 2 top kadar ücret bulunmalıdır. Yani topun fiyatı kadar ücret artmalıdır ki, sopanın fiyatı tam 1 Türk Lirası daha fazla olsun. Bu durumda ise 10 kuruşu 2 parçaya bölmeliyiz. Yani topun toplam ücreti 5 kuruş olmalı ki, sopa 1.05 Türk Lirası olduğu zaman sopa ve top arasındaki fiyat farkı tam 1 Türk Lirası olabilsin.
 2. 5 farklı makine düğmeleri 5 dakika içinde hazırlıyorsa, bu durumda birbirlerinden farklı çalışan makinelerin her biri 1 düğmeyi 5 dakikada üretecektir. Makine sayısı değişse de, aynı makineden kaç tane olursa olsun ya da üretim kaç düğme olursa olsun, toplam üretim süresi 5 dakika olacaktır.
 3. Nilüfer yapraklarının sayısı her gün iki katına çıkıyorsa ve 48 günde göl tamamen kaplanıyorsa, bu durumda bir önceki gün gölün yarısı kaplanmış olacaktır. Gölün yarısı kaplandıktan sonraki gün gölün kalan yarısı da kaplanarak göl tamamen kaplanmış olacaktır. Yani doğru cevap 47 gün olacaktır.

Not: Bu IQ testi MIT öğrencileri tarafından denendiği zaman yalnızca yüzde 48 kadarı tüm sorulara doğru cevap verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir