Gelişen teknoloji ile hayatlarımıza dahil olan oyunlar, oldukça büyük bir evrim geçerek bugün oldukları hallerine ulaştılar. Geçmişte yalnızca iki boyutlu olan bu oyunlar, artık neredeyse 3. boyutu bile delip geçecek kadar gelişmiş durumda. Bu da doğal ki oyunseverlerin oyunlardan aldıkları keyfin her geçen yıl daha da artmasına olanak sağlıyor. Oyunseverler dünyanın en iyi role play oyunlarını merak ederken, oyun firmalar tarafınca geliştirilmiş en iyi 5 role play oyununu sizler için derledik.

Role play oyun nedir?

Dünya genelinde önceleri kutu oyunları ve hemen sonra dijital ortamda karşımıza çıkan role play şu demek oluyor ki rol yapma oyunu kültürü, canlandırdığınız karakterin yaşamını yaşadığınız ve o hayata adapte olduğunuz oyun türlerine verilen isimdir. Rol yapma oyunlarında her  oyuncunun bir karakteri vardır ve bu karakterin hem hikayesi, hem yaşadıkları hem de oyun içinde yaşayacakları karakteri canlandıran oyuncunun seçimlerine bağlıdır. rol yapma oyunlarında aldığınız her karar oyunun ilerleyişin ve yaşayacağınız vakaları etkilemektedir. Bundan dolayı rol yapma oyunlarında karakterinizi tanımak ve geçmiş öyküsünü tamamen bilmek mühim bir detaydır.

(*5*)Rol yapma oyunlarında hikayenin önemi niçin çoktur?

Rol yapma oyunları günümüzde  oldukça fazla çeşitlenmiş olsa da,  temele bakıldığında açık dünya bir rol yapma oyunu oynayacak ve bir karakterin yaşamını yaşayacaklar için karakterin zayıflıkları, kuvvetli yönleri ve öteki karakterler ile arasındaki bağları bilmek alacağınız kararların değişmesini ve bu şekilde alternatif sonlardan birine daha yakın bir netice elde etmeyi sağlar.

En iyi role play oyunları hangileridir?

Dünya üstünde geliştirilmiş pek oldukça role play oyunu vardır sadece bu oyunlardan bazıları gerek öykü gerek oynanış bakımından oyuncuların en oldukça beğenmiş olduğu dünyanın en iyi role play oyunları içinde yer almaya hak kazanmıştır. İşte oyunseverlerin beğenisini en oldukça kazanmış dünyanın en iyi 5 role play oyunu:

(*5*)The Witcher Wild Hunt

CD Projekt RED tarafınca geliştirilen The Witcher serisinin Wild Hunt oyunu üçüncü kişi bir nişancı türü rol yapma oyunudur. 2015 yılının Mayıs atyında piyasaya sürülen ve rol yapma oyunu sevenlerin merakla beklediği The Witcher Wild Hunt oyunu, bir canavar avcısının öyküsünü konu alıyor. Geralt Of Rivia olarak oynadığınız bu oyunda, kendi hedeflerinizi kendiniz belirliyorsunuz. Bir köye musallat olan canavarı takip ediyor, canavarı ortadan kaldırdıktan sonrasında ise ödülünüzü alıyorsunuz. Sadece oyunun tek vakası da bu değil. Geralt Of Rivia karakterinin öteki karakterler ile bağlantısı ve yer yer tabanca arkadaşları ile iş birliklerinin de verildiği bu oyunda ana öykü ise antik zamanlardan kalma bir canavara karşı erdiğiniz savaşım. Oyunun öyküsünü izleyerek oyunu oynamaya karar verecekler için yalnızca Geralt’ın bir mutant ve yarı cadı bulunduğunu bildirmek gerek. The Witcher Wild Hunt oynayabilmeniz için en azca 64 bit Windows 7 ve 6 GB RAM sahibi olmanız gerekiyor. Ek olarak oyunun disk alanı 40 GB.

(*5*)The Elder Scrolls V: Skyrim

Kasım 2010 senesinde Bethesda Game Studios tarafınca piyasaya sürülen bu oyun, hala saygınlığını korumaya ve en iyi rol yapma oyunları içinde yer almaya devam ediyor. Kara elflerin, elf imparatorluğunun ve ejderhalar benzer biçimde mitolojik varlıkların yer almış olduğu bir dünya olan The Eder Scrolls serisinin bu oyununa Skyrim parçalanmış bir durumda ve iç cenk le savaşım ediyor. Kurtarıcı ise siz olmak zorundasınız. yuoun içinde her ırkın kendi politikaları ve yararları bulunuyor. Yalnızca iyi ve fena olmayan bu oyunda kimi zaman yararlı kimi zaman zararı olan olan deadrik prensleri de oyunun karmakarışık olmasının en büyük parçası. Oyunu oynamak için en azca 32 bit Windows 7 ve 4 GB RAM gerekiyor.

(*5*)Devil May Cry

Eskidkçe güzelleşen bir oyu olan Devl May Cry, iblis ve insan dünyaları içinde bir geçidin açılması ile her şeyin kaos sürüklenmesini konu alıyor. Efsanevi İblis Kara Şövalyesi Sparda’nın iblis kral Mundus’u yenmesi ve iblis dünyası ile insan dünyası arasındaki geçidi kapatmasından sonrasında 2 bin yıl süresince hükümdarlığı Sparda devraldı. Bu süreçte insan formu kazanmıştır ve 2 oğlu oldu. Hususi tılsımın her bir yarısına haiz olan 2 oğul babalarının ölümünden sonrasında iblislerin annelerini öldürmesi ile öksüz kaldı ve Dante ile Vergil için iblislere karşı atak başlamış oldu. Mevzusu ve oynanışı itibari ile oldukça ilgi çekici olan bu oyun 90’lar ve milenyum yılı evlatlarının en sevilmiş olduğu oyunlar içinde hala yer almaya devam ediyor. 8 GB Ram ve Windows 7 64 bit gereksinimlerinin yanı sıra Devil May Cry hem de Direct-X 11 ile çalışıyor.

(*5*)Bloodborne

Son 5 senenin en benzeri olmayan atmosferine haiz gotik bir oyun olan Bloodborne akıllarda cevaptan oldukça sual işareti bırakacak bir oyun. Souz oyunu benzer biçimde karakter oluşturma kısmının da bulunmuş olduğu ve karanlık bir havası olan Bloodborne oyununda bir şeyleri idrak etmek için ise satır aralarına bakmanız gerekiyor. FromSoftware tarafınca geliştirilen ve Sony Computer tarafınca piyasaya sürülen oyunu oynamak için sisteminizin Windows 7 ve RAM özelliğinizin de 3 GB olması kafi oluyor. Karşınıza çıkacak olan evren ise sizi sizden alacak.

(*5*)World Of Warcraft

Bir oldukça şahıs tarafınca role play olarak görülmese de, World of Warcraft da bir role play oyunudur. Bunun sebebi ise oyunun bizlere belirli bir trol biçmesi ve bizlerden bu rolün eylemlerini yerine getirmemizi beklemesidir. Yalnızca tek fena yönü hikayenin devam edebilmesi için paket mantığı ile işleniyor olması. 20. seviyeye kadar parasız olan oyuna devam edebilmek için Blizzard Entertainment tarafınca geliştirilen ek paketler de almanız gerekiyor. Ek olarak World of Warcraft bir çevrimiçi rol yapma oyunu olması ile de karşımıza çıkoyor. Sistem gereksinimleri içinde Windows 7 64 bit ve 4 GB Ram özellikleri en azca olacak şekilde isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir