Teknoloji gelişmelerin her geçen gün sıklaşarak yaşamımıza dahil olması le beraber insanoğlu daha ucuza daha teknolojik bir yaşam elde etmek için alternatifler aramaya başladılar. Bilhassa global olarak etkili olan enflasyonun tüm dünyayı etkilemesi le beraber teknolojik ürünlerin tutarları da artmaya başlamıştı. Sadece her en kadar bir Apple ya da Samsung kadar kaliteli olmasalar da, hala oldukça ucuz fiyatlara satılan telefonlar piyasada yerlerini almaya devam ediyorlar. Bu yazımızda sizler için dünyanın en ucuz telefonunu araştırdık.

Dünyanın en ucuz telefonu hangisidir?

Dünyada pek oldukça değişik ülkenin kendi teknoloji firmaları tarafınca üretilen ve satışının gerçekleştirilmesine devam edilen bazı teknolojik cihazlar var. Bu cihazların adları daha azca biliniyor şu sebeple çoğuz aman ucuz ve daha alt segment olan bu ürünler mahalli şekilde satılıyorlar. Bilhassa değişik coğrafi koşullarda değişik firmalar ile anlaşılmasından kaynaklı olarak oldukça geniş bir kullanım hacmine haiz olamayan bazı telefon modellerinin hemen hemen adını bile duymadık. Gene de dünyada üretilmiş ve satılmış olan son yıllarda ortaya çıkmış bazı telefonlar var ki, tutarları neredeyse suda ucuz. Dünyanın en ucuz telefonu lakabını almaya hak kazanmış toplamda iki telefon var. Bu telefonlardan ilki Hindistan merkezli Ringing Bells şirketine ilişkin Freedom 251, diğeri ise gene Hindistan merkezli Jio Platforms firmasının JioPhone Next model akıllı telefonu.

Freedom 251

Freedom 251 model akıllı telefon, ilk olarak 2016 senesinde tanıtılmıştı. Tanıtılmış olduğu vakit pek oldukça şahıs tarafınca rağbet görmeye başlamış olan telefonun bu kadar oldukça beğenilmesinin doğal ki ilk niçin fiyatının ucuzluğuydu. Freedom 251 için bir kampanya düzenlendi ve ön sipariş verenlere telefonun 3,5 dolar ücretinden satılacağı açıklandı. Hemen sonra ise telefonun fiyatı kampanya sonunda 500 rupi doğrusu 7,5 dolar seviyesine çıkacaktı. Telefonun özellikleri de yılına gore oldukça başarıya ulaşmış bir fiyat performans skalası ortaya koyuyordu. Hatta ön sipariş için oluşturulan site ilk açıldığı anda çöktü şu sebeple talep oldukça fazlaydı. Hemen sonra ise insanların akıllarına bazı sual işaretleri gelmeye başladı. Telefon için tanıtım görsellerinde iPhone ikonları bulunuyor ve telefonun modeli Çin’de piyasaya sürülen bir telefonun beyaz rengi olarak göze çarpıyordu. Sadece fiyatı oldukça daha ucuzdu.

Telefon için negatif fikirler ortaya atılmaya başladıkça bu fikirler bir çığ benzer biçimde büyüdü ve sonunda firmanın bir dolandırıcılık ağı kurmaya yeltendiği kanısı ile insanoğlu mahkemeye koşmaya baladı. Şirket sahibi her ne kadar paraları iade etse, insanoğlu telefonu ellerine ulaşmış olduğu vakit ödemeyi yapabileceklerini belirtse de ve hatta 5.000 tane telefonun şimdiye kadar sahiplerine ulaştırıldığını açıklasa da netice şirket sahibinin tutuklanması oldu. Sonu fena biten bu hikayeden geriye Freedom 251 modelinin teknik özellikleri kaldı ve onalar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Freedom 251 teknik özellikleri

Özellikler

Ekran

4 inç, 540 x 960

İşlemci

1.3 GHz dört çekirdekli işlemci

RAM
1 GB RAM

Depolama

8 GB depolama kapasitesi (32 GB’a kadar destek)

Kamera

3.2 MP arka kamera ve 0.3 MP ön kamera

Batarya

1450 mAh batarya kapasitesi

JioPhone Next

Freedom 251 modeli oldukça bahtsız günlerden geçmiş olsa da, JioPhone Next aslen daha başarıya ulaşmış bir girişim olarak görülüyor. Gene Hindistan merkezli bir şirket olan Jio Platforms tarafınca 2021 senesinde geliştirilen JioPhone Next adlı akıllı telefonun satılmasında uygulanan bazı zekice hamleler ise hemen hemen yeni bir model olan bu telefonun sonunun Freedom 251 modeli benzer biçimde olmasını engelledi. Jio Platforms bu telefonu piyasaya süreceği vakit Google ile anlaştı ve anlaşmalı bir halde telefonun satışına başlandı. Telefon için alınan yatırımlar yalnızca Google ile sınırı olan da değildi. Jio Platforms ile anlaşmalı şekilde yatırım meydana getiren firmalar içinde Feysbuk benzer biçimde birçok büyük şirket içeriyor JioPhone Next Android sistemli bir telefon olarak satılıyor ve hitap etmiş olduğu en geniş kitle 2G hız ile internete bağlanmaya çalışan Hindistan nüfusunun 300 milyonluk kısmı. Telefon satışa başladığı vakit pek oldukça kişinin tercihi oldu şu sebeple fiyat performans bakımından oldukça kuvvetli bir telefon. Günümüzde 55 dolar kadar bir tutarı olan akıllı telefon şuan için 4G bağlantı ile rağbet görmeye devam eden bir model. Ek olarak aygıt Google’ın sunmuş olduğu sesli asistan, tercüme, AR filtresi ve bu benzer biçimde pek oldukça özelliği de anlaşması yardımıyla kullanıcılara sunuyor. Tek fena yanı ise Jio SIM kart olmadan çalışmıyor olması. Bundan dolayı de vatanımızda ya da Jio SIM kart bulunmayan ülkelerde telefonu kullanmanın olanaksız olması. JioPhone Next adlı 2021 yılı çıkışlı akıllı telefonun teknik özellikleri ise şu şekilde:

Özellikler

Ekran

5,45 inç, 720 x 1440 (60 Hz)

İşlemci

Qualcomm Snapdragon QM215 (dört çekirdekli 1.3 GHz işlemci)

RAM
2 GB RAM

Depolama

32 GB depolama kapasitesi (512 GB’a kadar SSD desteği)

Kamera

13 MP arka kamera ve 8 MP ön kamera

Batarya

3500 mAh batarya kapasitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir