Anavatanı Ön Asya olan ve tarihi binlerce yıl öncesine dayanan nar meyvesi tarih boyunca her toplumda çok önemli bir konumda yer almıştır. Doğa ile iç içe yaşayan insanoğlu çevresindeki pek çok bitkiyi, meyveyi ve sebzeleri keşfetmiş ve zamanla kullanmaya başlamıştır. Nar meyvesi ise çok büyük bir öneme sahiptir. Bunun en güzel örneğini Antik Mısır’da görmekteyiz. Antik Mısır’da nar meyvesi “Dünyanın ilk meyvesi” olarak kabul edilmekteydi. Bu inanışları nar meyvesini çok özel kılmaktaydı. Antik Mısır’da nar taneleri yaşamın sembolü olarak görülmüştür. Nar meyvesi sadece Antik Mısır medeniyetinde değil, pek çok medeniyette önemli bir yere sahiptir.

Nar meyvesi içerisindeki faydaları sayesinde pek çok toplumda başta tıp olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılmış bir meyvedir. Günümüzde de nar meyvesi hiçbir şekilde önemini yitirmeden gelmiş ve halen de kullanılmaktadır. Sağlık başta olmaz üzere pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Örneğin şampuanlarda, sabunlarda, ilaçların yapımında, kremlerde ve daha pek çok farklı yerde nar çok büyük bir rol oynamaktadır. Nar meyvesini bu kadar özel kılan şey hiç kuşkusuz sağladığı faydalarıdır. Faydaları sayesinde çok önem gören nar meyvesi günümüzde dünyanın pek çok farklı bölgesinde yetişmektedir. Başta yemekler olmak üzere içeceklerde ve tatlılarda çok fazla kullanılmaktadır.

Nar

Kınagiller familyasına mensup olan nar meyvesi pek çok çeşidi ile tüm dünyada yetişmektedir. Özellikle iç ticarette çok fazla rağbet gören nar meyvesi, binlerce insanın geçim kaynağıdır.  Anavatanı Ön Asya (Akdeniz ülkeleri, Karadeniz, Kafkaslar) olan nar meyvesi ülkemiz sınırları içerisinde de yetişmektedir. Ülkemizde pek çok bölgede yetişmekte olan nar yoğunluk olarak en çok Ege Bölgesinde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Bunun yanında Akdeniz Bölgesinde de çok fazla yetiştirilmektedir.

Nar meyvesi pek çok toplumda dünyanın ilk meyvesi olarak kabul görmekteydi. Bu durum mitolojilere ve masallara da konu olmuştur. Pek çok hikâyede nar mutlaka geçmektedir. Narın bu kadar çok toplumda aynı anlamlar taşımasının en büyük sebebi ise kültürel etkileşimdir. Nar meyvesi pek çok kültürde farklı telaffuzlara ve anlamlara sahiptir. Örneğin Arapça ve Farsçada nar kelimesi “ateş ve ya kırmızı” anlamlarına gelmektedir. Günümüzde hala aynı anlamları taşımaktadır. Nar meyvesi günümüzde pek çok Akdeniz ülkesinde çok fazla yetiştirilmektedir. Bunun en büyük sebebi Fenike Uygarlığının nar meyvesini tüm Akdeniz havzasına yayması olmuştur. Fenike uygarlığı bugünkü Lübnan taraflarında kurulmuş bir denizci topluluktu. Bu topluluğun en büyük özelliği ise tüm Akdeniz havzasında kolonilerinin olmasıydı. Zamanla kültürel aktarımlar sayesinde nar meyvesi tüm Akdeniz havzasına yayılmıştır.

Nar meyvesinin Asya kıtasının en ücra noktası olan Çin Medeniyetine kadar gitmesinde ipek yolu çok etkili olmuştur. Sert bir yapısı olmasından dolayı uzun süre bozulmadan kalabilen nar zamanla Asya kıtasının içlerine doğru yolculuk yapmış ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Nar meyvesinin Amerika kıtasına gidişi ise İspanyollar sayesinde olmuştur. Özellikle coğrafi keşiflerden sonra gelişen gemicilik sanatı sayesinde pek çok yeni kültürle karşılıklı etkileşim olmuştur. Nar meyvesinin dünyaya yayılışını bu şekilde özetlemek mümkün olacaktır.

Nar

Nar meyvesini özel kılan pek çok sebep bulunmaktadır. 4 kutsal meyvelerden birisi olduğuna inanılmakta, pek çok mitolojide ve masallarda yer almaktadır. Hatta paraların üstünde bile yer almıştır. İşte nar meyvesini özel kılan en büyük özelliğinden biriside budur. Türkiye sınırları içerisindeki Antalya’da bulunan Antik Side şehrinde nar motifli altın sikkeler bulunmuştur. Nar motifleri Anadolu coğrafyasının hemen hemen her bölgesinde bulunmaktaydı. Asur medeniyetinden diğer medeniyetlere kadar pek çok yazılı kaynakta da nar meyvesi geçmektedir. Özellikle Arap, İran, Kafkas, Hint ve Anadolu medeniyetleri için çok büyük bir önemi vardır. Yapılan arkeolojik kazılarda narın 4000 yıl öncesinden de üretildiğini görmekteyiz. Özellikle Anadolu coğrafyasında bu üretim çok fazladır.

Eski medeniyetlerde ağaç motifleri çok önemli bir yer tutmaktaydı. Yapılan betimlemelerin çoğunda nar ağacı motifi bulunmaktadır. Ayrıca yapılan heykellerin yanında da nar motifleri yer almaktadır. Bu kadar eski ve önemli olan nar meyvesi günümüzün en çok kullanılan meyvelerinden birisidir. Özellikle yemeklerde ve içeceklerde çok kullanılan nar meyvesi gelişen teknoloji sayesinde pek çok alanda kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Pek çok ütünün ana maddesi olan nar sabunlarda, kremlerde, bazı ilaçların yapımında, şampuanlarda ve içeceklerde olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılan bir meyvedir. Yapılan bilimsel çalışmalar sayesinde nar meyvesinin ne gibi faydaları olduğu ortaya konulmuştur. Bu araştırmalar sonucunda nar meyvesini faydalarını kısaca şu şekilde özetlememiz mümkündür;

Nar meyvesinin faydaları nelerdir?

 • C vitamini deposudur.
 • Lif oranı çok yüksektir.
 • Uzun süre karnı tok tutabilmektedir.
 • Kilo vermek isteyenlere yardımcı olmaktadır.
 • Kalp dostudur.
 • Diyabet ve enfeksiyonlara karşı çok etkili bir yöntemdir.
 • Doğal bir antioksidandır.
 • Hafızayı güçlendirmektedir.
 • Vitamin ve mineral deposudur.
 • Sindirim sistemini düzenlemektedir.

Nar meyvesini bu kadar özel kılan şey onun çok faydalı ve şifa dolu bir meyve olmasından kaynaklanmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda narın ne gibi faydaları olduğunu ortaya çıkarmıştır. Nar meyvesi C vitamini ihtiyacını tek başına karşılayabilmektedir. Bu vücudun korunması için çok önemlidir. Ayrıca çok yüksek oranda lif içerdiğinden karnı çok uzun süre tok tutmaktadır. Bu durum özellikle kilo sorunları yaşayanlar için çok güzel bir faydadır. Kilo vermeyi desteklediğinden diyet listelerinde de nar mutlaka bulundurulmaktadır. Kalp ve damar dostu olduğundan pek çok sağlıksal problemin oluşmasını önlemektedir. Hafızayı güçlendirdiğinden özellikle küçük yaştaki çocukların tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Peki, narın sadece taneleri mi faydaları? Nar suyu ve ya nar kabuğu da faydalı mıdır? İşte detaylar…

Nar

Nar suyunun ve kabuğunun ne gibi faydaları bulunmaktadır?

Narın sadece taneleri faydalıdır demek yanlış bir bilgi olacaktır. Çünkü yapılan araştırmalarda sadece nar taneleri değil, nar suyunun ve nar kabuklarının da çok faydalı oldukları tespit edilmiştir. Nar suyu, nar tanelerinde bulunan özelliklerin tamamını içerisinde barındırmaktadır. Nar suyunun en büyük yararı ise sindirim sistemini düzenlemek isteyenlerin narı olduğu gibi kullanamamaları ve suyunu içmeleridir. Faydalarının tamamını içerdiğinden narı yiyemeyenler suyunu içebilir.

Nar kabukları da en az nar taneleri ve nar suyu kadar etkili ve faydalıdır. Nar kabukları doğrudan yemeklerde ve ya başka bir şekilde tüketilmeye uygun değildir. Bunun için kabuklarından çay yapılmaktadır. Üstelik bu nar çayını yapmakta oldukça basittir. Nar kabuklarını bir tencereye koyun ve üzerine suyu ekleyin. Kaynayana kadar bırakın ve 5 – 6 dakika dinlendirdikten sonra suyu süzerek içebilirsiniz. Bu uygulamayı haftada birkaç kez yapabilirsiniz. Nardan ayrıca ekşi sos yapılmaktadır. Yemeklerin olmazsa olmazı olan bu sosun yapımı da oldukça basittir. Peki, Nar ekşisi nasıl yapılır?

Nar ekşisi için gerekli malzemeler;

 • 5 kilo nar
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı;

Nar ekşisi için öncelikle narları iyice temizleyin. Ardından da bıçak yardımıyla kesip tanelerini iyice ayırın. Tanelerini ayırdığınız narların suyunu çıkarmak için mutfak robotuna atın. İyice suyu çıkan narları bir tülbent yardımıyla süzün ve posasını ayırın. Ardından narın suyunu bir tencereye koyun ve 4 saate yakın kaynatın. Kaynama esnasında köpükleri çıkabilir. Bu durumda köpükleri bir kepçe yardımıyla alın. En son kıvamı iyice oturmaya başlayan nar ekşisine tuzu ilave edin ve ocaktan alın. Soğumaya başlayan nar ekşisi tamamen soğuyunca cam kavanozlara doldurun.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir