Aşırı kiloluluğun hızla arttığı günümüzde fazla şişman olmanın sıhhat üstündeki negatif etkilerini oldukca sık konuşuyoruz. Peki ya düşük şişman olmanın sıhhat üstüne tesirleri nedir? Düşük şişman olma ve yetersiz beslenmeyle ilişkili ciddi sıhhat riskleri bulunmaktadır. Bilhassa toplumsal medya bireylerde (bilhassa genç kızlarda)  “zayıf olma” algısını arttırmakta hatta bazı bireylerde yeme bozukluğuna kadar dayanan ciddi sorunları bununla beraber getirmektedir.

Zayıflığın Belirlenmesi

 

Vücut kitle indeksi (BKİ) size bu mevzuda destek olabilir.

BKİ= Vücut Ağırlığı (kilogram)/ Boy(santimetre)2

BKİ değeriniz 18.5’in altında ise zayıf sınıfındasınızdır. Fakat BKİ tahmini bir değerdir ve sınırlamaları vardır. Mesela; Sporcular fazla kas yapılarına haizdir, yağ oranları düşüktür. Yaşlı bireylerde ise kas kaybı olduğundan BKİ bu bireylerde doğru bir değerlendirme ölçütü değildir.

Düşük Kilolu Olmanın Sağlık Üstüne Tesirleri

  • Gelişme-Gelişme Gerilikleri:

Vücut için lüzumlu olan gıda öğelerini kafi oranda alınmadığı için bu beslenme alışkanlığını kısa ve uzun solukta devam ettirmek bilhassa çocukluk döneminde gelişme ve gelişme geriliklerine sebep olmaktadır. Boy uzunluğu, kemik-eklem gelişimi, doku ve organ hasarlarının onarımı negatif etkilenmektedir. 3 yaş altı çocuklarda beyin gelişimi ve motor fonksiyonların gelişimi için kafi beslenme oldukca önemlidir. Daha büyük çocuklarda yetersiz beslenmeyle beraber zihinsel aktivite, odaklanma, bellek benzer biçimde fonksiyonlarda anormallikler görülebilir. Yetişkinlerde ise konsantrasyon kaybı, dikkatsizlik, huzursuzluk görülebilir.

  • Bağışıklık Sistemi Fonksiyonlarının Azalması:

Bağışıklık sistemi için kafi ve dengeli beslenmek oldukca önemlidir. Vücut için lüzumlu olan makro ve mikro gıda öğeleri kafi alınmadığında vücut direnci düşmektedir. Bazı araştırmalar zayıflık ile artan enfeksiyon riski içinde bağlantıyı ortaya koymaktadır.

  • Osteoporoz Riskinin Artması:

Düşük vücut ağırlığı, düşük kemik mineral yoğunluğu ve osteoporoz riskinizi artırabilir. Kemik kırıklıkları ve kemik erimesi riski artmaktadır. Bir çalışmada 1,767 premenopozal hanımda kemik- mineral yoğunluğu incelenmiştir. BKİ<18,5 sahip kadınların %24’ünün düşük kemik-mineral yoğunluğuna sahip olduğu bulunmuştur. BKİ>18.5’ten yüksek olan iştirakçilerin yalnızca %9.4’ü düşük kemik-mineral yoğunluğu gözlemlenmiştir. Emek verme neticeleri, zayıf olmanın osteoporoz riskini artırdığını göstermektedir.

  • Doğurganlık Sorunları:

Düşük vücut kitle indeksi olan bayanlar, tane görememe (amenore) ve öteki tane döngüsü işlev bozuklukları için yüksek risk altındadır. Düzensiz yada atlanan tane döngüleri yumurtlama sorunlarının bir göstergesi olabilir. Kronik anovülasyon kısırlığa niçin olabilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız ve zayıfsanız gebelik öncesi sıhhatli kilo aralığına ulaşmanız gebelik süresince yavrunuz için oluşabilecek riskleri azaltmaktadır. Erkeklerde ise düşük şişman olmanın sperm standardını azalttığına dair emek harcamalar vardır.

  • Cerrahi Komplikasyon Riskinin Artması:

Emekler zayıf olmanın yaraların geç iyileşmesine sebep olduğu ve ameliyat sonrası gözlenen çeşitli komplikasyon riskinin arttığını göstermektedir. Bir çalışmada, kalça protezi ameliyatı geçiren düzgüsel şişman insanlara kıyasla, zayıf kişilerde artan komplikasyonlar gözlemlenmiştir. Koroner baypas ameliyatı ve akciğer nakillerini takip eden komplikasyonlar , zayıf kişiler için de daha yüksek görünmektedir. Araştırmacılar ek olarak düşük vücut kitle indeksi ile ameliyat sonrası ölüm riskinin artması içinde bağlantı kurmuştur.

Yukarıda bahsettiğim riskler en sık karşılan ve en ciddi olan sıhhat riskleridir. Düşük şişman iseniz ilk olarak altında yatan tıbbi bir mesele var ise bu tedavi edilmelidir. Sonrasında kafi ve dengeli beslenip sıhhatli kilo aralığına ulaşarak bunu korumalısınız. Beslenme uzmanlarına danışarak ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Sıhhatli ve mutlu kalınca!

Diyetisyen Merve Doğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir