Sanırım aramızda düşündüğü şeyin reklamını telefonunda ya da bilgisayarında anında karşısında görmeyen yoktur, ya da arkadaşlarınızla konuştuğunuz şeyin reklamını. Hadi daha ilkin yaptığımız aramalar sebebiyle karşımıza çıkan reklamları anlıyoruz. Aramadaki kelimelerle ilgili olarak onları bizlere gösteriyorlar fakat düşündüğümüz, konuştuğumuz ve internete girdiğimiz cihazda asla aramasını yapmadığımız bir şeyin reklamı nasıl oluyor da anında karşımıza çıkabiliyor?

Bunu hakikaten suni zeka mı yapıyor?

Reklamcılıkta suni zekanın geldiği noktayı ve reklamları nasıl etkilediğini anlamaya çalışacağız. Suni zekanın kurumsal iletişimde kullanılabilmesinin birçok yolu var. Mesela söyleşi robotları (chat bot) bunlardan birdir. Müşterilerden gelen canlı talepleri karşılamak ve sık sorulan sorulara yanıtlar vermek için kullanılıyor. Söyleşi robotları böylece kurumsal yazışma profesyonellerine öteki görevlere odaklanması için vakit kazandırıyor. Ek olarak müşterilerden veri ve geri bildirimleri toplamak için de söyleşi robotları kullanılabilmekte ve bu da hedefli bir halkla ilişkiler kampanyaları geliştirmeye destek olmaktadır. Suni zekanın halkla ilişkiler, reklam, propaganda, pazarlama benzer biçimde alanları etkilemesinin bir başka yolu da toplumsal medya seyretme araçlarının kullanılmasıdır.

Akıllı cihazlar

Bu araçlar ile kurumsal yazışma uzmanları hedef kitlelerinin markalar, ürünler ve hizmetler hakkında neler söylediğini takip edebiliyor. Bununla beraber duygu analizi, erişim ve katılım hakkında içgörüler ve analizler benzer biçimde detaylı verileri öğrenebiliyorlar. Bu bilgiler ışığında kurumsal yazışma stratejilerine anında yön verebiliyor ve tekrardan ayarlamalar yapabiliyorlar. Suni zeka, medya ilişkilerinde destek olmak için de kullanılıyor. Bilhassa halkla ilişkiler profesyonellerinin mühim medya bağlantılarını tanımlamasına ve bunlarla bağlantı kurmasına, medya kapsamını takip etmesine ve tesirini ölçmesine destek olabilecek bir takım suni zeka destekli vasıta bulunmaktadır.

Genel olarak suni zeka, kurumsal yazışma uzmanları için kıymetli bir araçtır. Kurumlar ve kuruluşlar suni zeka destekli araçlar yardımıyla hedeflenebilir kampanyalar yapıyor, verileri ve geri bildirimleri kapsamlı çözümleme edebiliyorlar. Bu sayede kurum ve kuruluşlar vizyonlarını, misyonlarını ve değerlerini daha ileriye götürmek ve sektörde pazar oranı lideri olmak için suni zekâ araçlarını kullanabilmektedir. Marka kimliği, markayı oluşturan unsurların birleşimidir. Marka kimliğini oluşturan unsurlar semboller, kişilik, kültür, davranış ve yazışma olarak gruplandırılır. Marka ve kurumsal kimlik oluşturmanın geleneksel modelinin temelinde insan zekası yatıyor. İnsan zekası ile tasarım yaratmak, haiz olduğunuz kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak ile ilgilidir. Bu, hem etkili hem de verimli yeni fikirler ve çözümler bulmak için yaratıcılığınızı kullanmak anlamına gelmektedir. Ek olarak, kararlarınızı ve eylemlerinizi yönlendirmek için data ve deneyiminizi de kullanmanız gerekmektedir. İnsan zekası ile tasarım yapabilmek için kalıpların haricinde düşünebilmeniz gerekir. Bu, yeni şeyler denemeye ve değişik olasılıkları keşfetmeye istekli olmak anlamına gelir. Ek olarak, çalışmanızı geliştirmenize destek olacağından, geri bildirime ve eleştiriye açık olmak oldukça önemlidir.

İnsan zekası ile tasarım oluştururken hatırlamanız ihtiyaç duyulan en mühim şeylerden biri, devamlı öğreniyor olmanız gerektiğidir. Bunun için de alanınızdaki yeni trendlere ve gelişmelere ayak uydurmak ve öğrenmeye istekli olmak gerekmektedir. Suni zeka giderek ana akıma girerken, işletmeler rekabette öne geçmek için bu değişen teknolojinin enerjisini kullanmanın yollarını arıyor. Bunu yapmanın bir yolu, kuvvetli bir marka oluşturmak için bu teknolojiyi kullanmaktır. Bir marka, bir tek bir logo yada isimden daha fazlasıdır. Müşterilerin bir şirket yada ürünle hissettikleri duygusal bağdır. Ve suni zeka bu bağlantıyı yapmaya ve güçlendirmeye destek oluyor. Suni zeka birçok değişik alanda kullanıldığından araştırmacılar tarafınca değişik tanımlamalar yapılıyor. Özetle insan zekasını öykünmek ederek toplamış olduğu detayları değişik sistemler vasıtasıyla birleştirerek problemlerin çözümlerinde başarı göstermiş sonuçlar elde eden bir teknolojidir.

Suni zeka

Bu teknoloji sıhhat sektöründen üretim sistemlerine, satıştan askeri uygulamalara kadar birçok değişik alanda kullanılmakta ve endüstrileri dönüştürmektedir. Bugün meydana getirilen birçok araştırmaya karşın insan beyninin sırları ve sınırları tam olarak çözülememiştir. İçinde sayısız gizemi barındıran bir evren olduğu söylenen beynimizin sırlarının kısa sürede da tamamen çözülme imkanı yok benzer biçimde. Uzmanlara nazaran suni zeka ise insan beyni hedef alınarak geliştirilmiştir ve geliştiriliyor.

Dijital evrende bıraktığımız her iz bununla beraber beynimizin derinliklerindeki izlere dair de ipuçları barındırıyor ve suni zeka bu ipuçlarını birleştirerek bizi bizlerden daha iyi tanımayı, bizim benzer biçimde fakat bizlerden daha süratli düşünmeyi hedefliyor. Suni zeka araçları ile kuvvetli bir marka oluşturulabilir. Bu araçlar hedef kitleyi oldukça daha iyi anlama imkanı sunuyor. Onların gereksinimlerini ve isteklerini idrak etmek için alan kişi verilerini toplamaya ve çözümleme etmeye destek oluyor. Proaktif bir yaklaşımla alan kişi deneyimini iyileştiren daha iyi ürünler ve hizmetler oluşturmak oldukça önemlidir. Suni zeka kurumsal iletişimde kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturarak hedef kitlenin daha sorunsuz ve keyifli bir alan kişi deneyimi yaşamasına destek oluyor. Mesela, müşterinin markayla olan geçmiş etkileşimlerine dayalı olarak onlara kişiselleştirilmiş ürünleri ve içerikleri gösteriyor. Suni zeka, tüketici eğilimlerini belirlemek için de kullanılıyor. Mevcut trendlerden yararlanarak başarı göstermiş olma olasılığı daha yüksek olan reklamlar oluşturuyor. Kitlelere ya da bireylere nazaran daha kişiselleştirilmiş reklamlar sunuyor. Verileri çözümleme ederek kişilerin ilgi alanlarını belirliyor ve buna nazaran reklamlar hedefliyor. Hepsi, tıklanma ve maruz kalma olasılığı daha yüksek reklamlarla sonuçlanıyor.

Reklamlarda suni zeka kullanımı

Suni zeka reklam kampanyalarını gerçek zamanlı olarak optimize etmek için de kullanılıyor. Verileri devamlı çözümleme ederek hangi reklamların iyi performans gösterdiğini belirliyor ve buna nazaran ayarlamalar yapıyor. Bu, kampanyaların devamlı en iyi performansı göstermesini sağlamaya çalışıyor. Ek olarak reklamların etkinliğini ölçmek için de kullanılabilmektedir. Verileri izleyerek hangi reklamların dönüşüm sağladığını ve hangilerinin sağlamadığını belirliyor. Bu bilgiler gelecekteki reklam kampanyalarını iyileştirmek için oldukça önemlidir. Kısacası, Suni zeka, reklamcılık ortamını hızla değiştiriyor. Teknoloji ilerledikçe, halkla ilişkiler, reklam, propaganda, pazarlama benzer biçimde alanlarda fikirler oluşturma ve yürütme şeklimiz de gelişiyor. Suni zekanın yardımıyla artık insanlardan oldukça azca yada asla girdi almadan posterler oluşturulabiliyor. Bu, girdiğiniz bir takım parametreye dayalı olarak bir poster oluşturabilen bilgisayar programları kullanılarak yapılıyor. Mesela, posterinizin konusunu, kullanmak istediğiniz renkleri ve iletmek istediğiniz genel mesajı giriyorsunuz ve bilgisayar programı istediğiniz özelliklerinizi karşılayan bir poster oluşturuyor. Bu, bir tasarımcı kiralamak zorunda kalmadan yada bu tarz şeyleri kendiniz oluşturmak için saatler harcamadan etkinlikler yada kampanyalar için posterler oluşturmanın mükemmel bir yolu. Ve bilgisayar programı posterin birden fazla versiyonunu oluşturuyor. Suni zeka destekli posterler, kurumsal kimlik çalışmalarına kolaylıkla ustalaşmış görünüm kazandırıyor.

Suni zeka

Hepsinden önemlisi, adım atmak için herhangi bir tasarım deneyimine ya da ustalaşmış tasarımcıya gereksinim duymuyor. Hızla gelişen teknolojinin devamlı geliştiği bir dünyada, suni zekanın giderek daha yaratıcı şekillerde kullanılması şaşırtıcı değil. Bazıları çarpıcı söz yazmak için suni zekayı kullanmanın yaratıcılığı süreçten uzaklaştırdığını düşünürken, ötekiler bunu daha etkili kampanyalar oluşturmak için veri ve makine öğrenmesinin gücünden yararlanmanın bir yolu olarak görüyor. Genel olarak suni zeka, markayı, ürünü, hedef kitleyi ve mevcut reklam ortamını dikkate alarak çarpıcı sözler yazıyor. Ondan sonra bu bilgiyi, kurumsal yazışma uzmanlarına aktarıyor. Böylece değerlendirilecek potansiyel sloganların bir sıralaması oluşturuluyor Çarpıcı söz yazmak için suni zeka kullanmanın yararlarından bazıları, oldukça sayıda sloganı süratli bir halde oluşturma kabiliyeti, bir kampanyada kullanılmadan ilkin verileri kullanarak çarpıcı sözleri kontrol etme ve daha çok hedeflenen çarpıcı sözler oluşturma kabiliyetidir.

Elbet, çarpıcı söz yazmak için suni zekayı kullanmanın getirmiş olduğu bazı zorluklar da bulunmaktadır. Mesela, bu teknoloji kimi zaman dilin nüanslarını anlamakta zorlanabilir ve bu da kafa karıştırıcı yada rahatsız edici sloganlara yol açabilir. Hepimizin bilmiş olduğu benzer biçimde Google Translate yada benzer tercüme araçlarında kimi zaman bir dilden diğerine birebir tercüme yaparken bile suni zeka şaşırabiliyor. Bu sebeple daha hemen hemen insan yaratıcılığının yerini almadığını anımsamak gerekiyor.

Günümüzde suni zekanın kurumsal iletişimde yaygın ve etkili kullanımı, hedef kitleyi tam bir halde kapsayacak şekilde belirlemek ve bu hedef kesime en uygun reklamı oluşturmak şeklindedir. Bu amaç için tüketici verilerini çözümleme eden algoritmalar ile beraber kullanılmaktadır. Böylece hedef kitleyi daha iyi anlayarak, ilgilerini çekme olasılığı oldukça daha yüksek olan reklamlar hazırlıyor ve sunuyor. Bunu da bir kullanıcının çevrimiçi etkinliğinden elde edilmiş veriler ile yapıyor. Şu demek oluyor ki siz bir ürün yada hizmetle daha ilgilenmeye başlamadan ilkin o ürün ve hizmetle ilgili verilerinizi suni zekaya vermiş oluyorsunuz.

Trendleri suni zeka takip ediyor

Sizin daha önceki etkinlikleriniz ve sizi sınıflandırdığı insanların etkinliklerine, dönemsel ve daha önceki trendlere bakarak düşündüğünüz ürünün reklamını size sunuyor. Mesela diyelim ki jet ski benzer biçimde dar bir alan kişi kitlesine hitap eden bir ürünü almayı düşündünüz ve bilgisayar, tablet yada telefon, elinizdeki aygıt her her neyse açtığınız anda karşınızda jet ski reklamı var. Bir ihtimal siz bu ürüne dair daha hiçbir arama yada iz bırakmadınız fakat suni zeka sizin deniz kenarında yaşadığınızı ya da senenin belli sürelerini deniz kenarında geçirdiğinizi, yazın yaklaştığını, bu zamanda jet ski satışlarında artış bulunduğunu, sizin sosyo ekonomik yaşam tarzınıza haiz ya da bu tarza yakın öteki insanların jet ski ile ilgili aramalar yaptığını ve sizin de bu aracı alacak bütçeniz bulunduğunu çoktan biliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir