Evimizdeki ve bilhassa mutfaklarımızdaki duvarlarda oldukca fazla yağ lekesi görmek mümkün. Bu yağ lekeleri, görüntü olarak {hiç de} hoş durmuyor ve çıkması da bir o denli zor. Fakat bazı yöntemler yardımıyla duvarlarda mevcud yağ lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Yağ lekeleri normalde zor çıkartılabilen lekeler olarak düşünülüyor. Fakat doğru adımları uygulayabilirseniz, duvarlardaki bu sıkıntılı yağ lekelerini çıkartırken {hiç de} zorlanmayacaksınız. Bu yazımızda sizlere, duvarlardaki yağ lekelerini nasıl kolaylıkla çıkartabileceğinizi anlattık.

Duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar?

Evlerimizdeki en inatçı lekelerden kabul edilen yağ lekesi, ev hanımlarının en oldukca korkmuş olduğu lekelerden biridir. Sadece anlatacağımız bazı yöntemler yardımıyla kolaylıkla duvarlarda beklemiş olan yağ lekelerini çıkartabileceksiniz. Düzgüsel şartlarda duvarlardaki yağ lekesini zorluk çekmeden çıkartabilmek için lekeye erkenden müdahale etmek gerekmektedir. Lekeye ne kadar erken bir halde müdahale ederseniz, duvardaki yağ lekesini bir o denli kolay çıkartabileceksiniz. Sadece bekleyen lekelerden de korkmanıza gerek yok. Gelin hep beraber duvardaki yağ lekelerini nasıl kolay bir halde çıkartabileceğimizi inceleyelim.

Bulaşık deterjanı yöntemi

Bulaşık deterjanı ile duvarlardaki yağ lekelerini çıkartabilmeniz mümkün. Bekleyen yağ lekeleri üstünde de etkili olan bulaşık deterjanı, işinizi oldukça kolay bir hale getirecektir. Bulaşık deterjanını sıcak su ile güzelce karıştırın. Hemen sonra elinize bir tane bulaşık süngeri alın ve duvardaki bekleyen yağ lekelerini ovalayın. Ovalama işleminin peşinden ise hafifçe nemli bir mikrofiber bez alın ve tekrardan ovalayın. Bu işlemleri doğru bir halde yapabilirseniz, duvarınızdaki beklemiş olan yağ lekelerini kolaylıkla temizlemiş olacaksınız.

Karbonat yöntemi

Nerede ise her evde yer edinen karbonat, evimizdeki joker araç-gereç olabilir. Karbonatın içeriğindeki maddeler, lekelerin bağlarını çözüyor ve bu şekilde oldukca kolay bir halde lekelerden kurtulmuş oluyoruz. Bilhassa beklemiş yağ lekeleri şeklinde sıkıntılı lekeler üstünde büyük bir tesiri olan karbonatı, su ile karıştırıp macun kıvamına getirmeniz gerekiyor. Macun kıvamına getirmiş olduğunuz karbonatı hemen sonra bir bulaşık süngeri yardımı ile lekenin üstünde ovalamaya başlayın. Bir miktar oaladıktan sonrasında ise elinize hafifçe nemli bir mikrofiber bez alın ve tekrardan ovalamaya başlayın. Bu şekilde yağ lekelerinden oldukca kolay bir halde kurtulacaksınız.

Sirkeli su yöntemi

Sirke, içeriğindeki asidik maddeler yardımıyla oldukça kuvvetli bir temizlik maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu temizlik maddesinin en mühim özelliği ise lekeleri temizlerken aynı anda o bölgeyi dezenfekte ediyor. Oldukça kuvvetli maddeleri yardımıyla beklemiş yağ lekeleri şeklinde lekeleri oldukca kolay bir halde çıkartan sirkeyi su ile seyreltin. Hemen sonra ise hazırladığınız bu sirkeli su ile elinizdeki bulaşık süngerini ıslatın. Hemen sonra sert baskılar yaparak duvardaki beklemiş olan yağ lekelerini güzelce ovalayın. Ovalama işlemini tamamladıktan sorna ise ılık su ile duvarı güzelce durulayın. Bu şekilde duvardaki beklemiş olan yağ lekelerinden kurtulmuş olacaksınız.

Duvardaki yağ lekesini çıkartmanın püf noktaları nedir?

Duvardaki yağ lekelerini çıkartmanın belirli püf noktaları var. Bu püf noktalarına dikkat ederseniz, oldukca kolay bir halde yağ lekelerini çıkartabilirsiniz. Duvardaki yağ lekelerine oldukca süratli bir halde müdahale etmeniz gerekiyor. Bu şekilde kir kurumayacak ve siz de oldukca kolay bir halde yağ lekelerinden kurtulmuş olacaksınız. Duvardaki yağ lekelerine süratli müdahale edebilirseniz, yalnız kağıt havlu ile bile duvardaki yağ lekelerini silebilirsiniz. Sadece beklemiş olan yağ lekeleri için bazı organik yöntemler ve nebat bazlı bulaşık deterjanları kullanılabilir. Bununla birlikte bulaşık süngerini sert bir halde ovalamak için kullanabilirsiniz. Bulaşık süngerinin yeşil kısmı, bu tür sıkıntılı lekeleri duvar şeklinde yüzeylerden çıkartırken size destek olacaktır. Sadece bulaşık süngerini kullanmadan ilkin duvarın üstündeki yapıya ve boyaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir