Duygusal Zekâ Nedir?

Duygusal zeka nedir? Duygusal zeka, kişinin kendi duygularını ve başkalarının duygularını tanımasını, tanımlamasını ve yönetmesini kapsayan beceri olarak ifade ediliyor. Duygusal zeka için genel anlamda minimum üç becerinin olması gerektiğinden bahsediliyor.

-Duygusal farkındalık (Kişinin duygularını belirlemesi ve bu tarz şeyleri adlandırması)
-Duygulardan yararlanma ve bu tarz şeyleri düşünme (Problemlerin çözümünde uygulama kabiliyeti)
-Gerektiğinde kendi duygunlarını yönetebilmesi ve başkalarının da aynı şeyi yapabilmesine destek olmak

Kişinin genel zekasını (IQ) ölçebilmek için genel bir metrikten ve puanlamadan yararlanabiliyor iken sadece duygusal zeka için gerçek bir yapıdan söz edemiyoruz. EQ olarak anılan duygusal zeka ölçütü, genel kabul görmüş bir netice ihtiva eder.

Duygusal Zeka Nasıl Ölçülür?

Duygusal zeka iyi mi ölçülür? Bir takım değerlendirmeden söz edebiliriz. Bu tür testlerin genel anlamda iki aşamadan oluştuğunu görebiliriz. Kendi kendine bildirim testleri ve beceri testleri.

Kendi Kendine Bildirim Testleri: Kişinin kendi kendine yapabildiği bu testler, oldukça yaygındır. Bugün internette bile birçoğunun dolaştığını görebilirsiniz. Yönetimi ve puanlaması oldukça kolaydır. Iştirakçilerin kendi davranışlarını derecelendirerek sorulara verdiği yanıtları ve ifadeleri ihtiva eder. Mesela; “Başkalarının iyi mi hissettiğini anladığımı hissediyorum.” İfadesinde kullanıcı bunu 1 ila 10 içinde puanlandırabilir yada dört ölçekli Katılmıyorum – Kısmen Katılmıyorum – Katılıyorum- Kesinlikle Katılıyorum şeklinde tanımlamalarla kontrol edebilir.
Beceri Testleri: Öteki testten değişik olarak beceri testleri, insanların durumlara tepki vermesini takiben becerilerini değerlendirmesini içermektedir. Kişilerin kabiliyetlerini göstermeleri gerekir ve üçüncü bir şahıs tarafınca derecelendirmesi yapılır.

Bir uzman tarafınca sizin için uygulanabilecek 2 kontrol bulunuyor:
Mayer-Salovey-Caruso Duygusal Zeka Testi (MSCEIT): Mayer ve Salovey’in dört dalı ölçen beceri temelli testtir. Duyguları idrak etme, tanımlama, anlama ve yönetme yeteneklerinizi değerlendirmek için tasarlanmıştır.
Duygusal ve Toplumsal Yetkinlik Envanteri (ESCI): Öz Değerlendirme Anketi olarak da malum eski bir yöntemdir. Söz mevzusu testin bireyini tanıyan kişilerce derecelendirme yapılır. Birkaç değişik duygusal yetkinlikle ilgili derecelendirmeler söz mevzusudur. Testin amacı, insanları kuvvetli liderler olarak ayırt etmeye destek olmak ve toplumsal – duygusal kabiliyetleri değerlendirmektir.

Duygusal Zekâ Niçin IQ’dan Daha Önemlidir?

Psikologlar, hayatımızdaki genel başarımızda EQ’nun IQ’dan daha mühim olabileceğini vurguluyor. Bilhassa liderlikte oldukça mühim bir beceri olarak görülüyor. Özfarkındalık, öz düzenleme, motivasyon, empati ve toplumsal beceriler şeklinde beş ana unsura haiz olan duygusal zeka, okulda yada iş hayatınızda başarı göstermiş olmanızda etkilidir. Kariyeriniz ve kişisel hedefleriniz de oldukça mühim bir yer tutuyor. Niyetlerinizi eyleme dökme noktasında duygusal zekanın önemi yadsınamayacak kadar fazladır. Fizyolojik sağlığınız ve akıl sağlığınız noktasında da duygusal zekanın önemi öne çıkıyor.
Hatta bu mevzuda Daniel Goleman adlı bir doktora ilişkin kitap bulunuyor. Duygusal Zeka (EQ) Niçin IQ’dan Daha Önemlidir? adlı kitabında; duygusal zekadan yoksun olan kişilerin aile yaşamından mesleki başarılarına kadar tüm toplumsal ilişkilerinde fena sonuçların olabileceği vurgulanıyor. Duygusal zekanın Dr. Goleman’a gore doğuştan gelmediği ve yaşam süresince geliştirilebilen bir şey olduğu belirtiliyor. Davranış tarzımızı da bu şekillendiriyor. Öğretmen ve ebeveynler için yararlı bir kitap, hatta bir ihtimal okuyup burada size incelemesini yapabiliriz. 😊

Duygusal Zekâ Nasıl Geliştirilir?

Duygusal zekanızı arttırmak için lüzumlu becerileri her an öğrenebilirsiniz. Burada dikkate almanız ihtiyaç duyulan şey, yapılacakları bilmekle uygulamak arasındaki farktır. Hayatınıza bu becerileri uygulayabiliyor olmanız gerekir. Özdenetiminiz, öz farkındalığınız, toplumsal farkındalığınız ve ilişkilerinizin yönetimi temel adımlardır.

-Yaşadığınız negatif durumlarda yada davranışlarda kendi duygularınızın bilincinde olarak çözümlemeli ve açıkça ifade etmelisiniz.
-Empati kabiliyeti bir tek duygusal zekanız için değil, kuvvetli kontakt becerileri için de oldukça yararlı olacaktır. Başkalarının duygularını anlamaya çalışmalısınız.
-Eleştirilere karşı iyi mi bir tavır sergilediğiniz de bu aşamada ehemmiyet arz ediyor. Eleştirilere açık olmalı ve kendinizi bu anlamda da yetiştirmelisiniz.
-Grup çalışmalarına katılmak, sizin için yararlı olabilir. Bilhassa uzman eğitmenler ve atölyeler bu mevzuda destek olabilir.
-Yerinizde saymaktan vazgeçin ve bir şeyler öğrenmeye devam edin. Deneyimsel öğrenme dediğimiz şey burada devreye giriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir