Bilimsel adı calluna vulgaris olan süpürge otu, tohumu ile insanlara şifa dağıtmaktadır. Halk içinde ise funda bitkisi olarak malum süpürge otu, hususi bir ilgiye gerekseme duymaz ve nerede ise her alanda kolaylıkla yetişebilmektedir. Gölgelik bölgeleri oldukça seven süpürge bitkisi, averaj 1 metreye kadar büyüyen çalı formatındaki bir bitkidir. Sıhhat açısından oldukça yararlı olan süpürge otu, ticari amaçla da kullanılan bir nebat olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizlere, şifa deposu olan süpürge otunun ve süpürge tohumunun yararlarından bahsedeceğiz.

Süpürge otu nedir?

Kent hayatındaki insanların büyük bir kısmı, süpürge otunu kim bilir ilk kez duyuyor. Sadece köy hayatına devam eden ve köy hayatından yeni kopmuş olan kişiler, süpürge otuna aşinalardır. Eski tarzdaki süpürgeleri hepimiz bilir. Çoğu zaman sarı renklerde oluyor.İşte o süpürgeleri yapmak için süpürge otu kullanılmaktadır. Süpürge otunun esas anavatanı Avrupa ve Cenup Afrika olarak bilinse de ülkemizin nerede ise her yerinde bu nebat yetişmektedir. Süpürge otu denildiğinde dimağımızda sarı kuru otlar belirse de mor ve pebe tonlarında mükemmel çiçekleri bulunuyor.

Süpürge otunun yararlarından yaralanmak için tohumuna bakmamız lazım. Süpürge otunun olağanüstü faydaları bulunuyor. Süpürge otu tohumlarını ılık su ile ezerek kullanabilirsiniz. Hem tüketerek hem de maske olarak kullanılabilen süpürge tohumu, saymakla bitmeyen faydalara haizdir. Bununla beraber süpürge otu ile çay demleyebilirsiniz. Bu çay da sıhhat açısından oldukça faydalıdır ve zayıflamada oldukça etkilidir.

Süpürge tohumunun faydaları nedir?

Süpürge tohumu, insan sağlığı açısından sayısız faydaya haizdir. Bu yüzden de insanoğlu, süpürge otundan her şekilde yararlanmak için araştırmalar yapıyor. Antioksidan maddelere haiz olan süpürge tohumu, vücudu toksik maddelerden arındırmaya destek olamaktadır. Ek olarak meydana getirilen araştırmalar, süpürge tohumunun tertipli bir halde tüketilmesi ile birlikte vücuttaki ödemlerden kolaylıkla kurtulabildiğiniz gösteriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de destek olan süpürge tohumu, demlenerek çay şeklinde tüketildiğine, metabolizmanın hızlanmasını ve kilo vermeyi elde edecektir.

Süpürge tohumu, birçok değişik şekilde kullanılabilmektedir. Su ile ezilip, macun kıvamına gelen süpürge tohumu ile beraber cilt bakımı yapabilirsiniz. Süpürge tohumu içinde yer edinen gıda maddeleri, cildin sebum dengesini düzenleyecektir. Bunlara ek olarak C vitamini açısından da yüksek olan süpürge tohumu, cildin sıkılaşmasını ve yaşılılık emareleri göstermesini engeller. Bu yüzden de süpürge tohumu ile cilt bakımı yapmak, daha genç görünmenizin anahtarı olabilir. Ek olarak cildi sıkılaşmasını elde eden süpürge tohumu, selülit benzer biçimde sorunların da ortadan kalkmasında etkili olacaktır. Ek olarak tertipli olarak süpürge tohumu ile cilt bakımı yapmak sivilce, siyah nokta ve akne benzer biçimde sorunları da ortadan kalkmasında etkili olabilmektedir.

Süpürge tohumu, sporcular için biçilmiş kaftandır. Hem enerji verme özelliği hem de kasları geliştirme özelliği yardımıyla süpürge tohumu, her sporcunun ne olursa olsun tüketmesi ihtiyaç duyulan bir gıda deposu olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak kemik yapısını gülendiren süpürge tohumu, idrar söktürücü özelliği ile böbrek sağlığına da faydalıdır. Ek olarak süpürge tohumu, prostata da iyi gelmektedir. Bu yüzden de uzmanlar, prostat olan kişilerin tertipli olarak süpürge tohumu tüketmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor. Bunlara ek olarak süpürge tohumu bağırsak sistemini düzenler ve ishal ya da kabızlık benzer biçimde sorunların ortadan kalkmasına destek verir. Bunlar ile birlikte süpürge tohumu, çocuklar için de oldukça mühim bir gıda deposudur. Bilişsel aktivitelerin gelişimini destekleyen süpürge tohumu, dikkat dağınıklığı ve odak problemleri benzer biçimde hastalıkların yaşanmamasını sağlar. Bu yüzden okula giden ve gelişim çağlarında olan evlatların, her sabah süpürge tohumu tüketmesi, uzmanlar tarafınca tavsiye ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir