E Arşiv ile günümüzde kesilen tüm faturalar elektronik ortama aktarılmakla yükümlüdür. E- arşiv hizmetleri yardımıyla satmaca kesebilen tüm mükelleflerin, sektör içindeki yönetim ve denetim faaliyetlerinin hız kazanabilmesinin yanı sıra vakit, iş gücü, arşivleme maliyetlerinden maksimum oranında tutum sağlamayı amaçlar.  Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca yürütülen e- arşiv satmaca hizmetleri, Vergi Usul Kanunu ile düzenlenmiştir. GİB tarafınca yürütülen ve denetime doğal olarak tutulan e-arşiv satmaca uygulaması, belirlenen standartlar çerçevesinde hazırlanan faturaların elektronik ortama aktarılması, saklanması, gene elektronik ortamda raporlanması benzer biçimde işlemlerin yapılması olarak tanımlanabilir. 

 • E Arşiv Nedir?
 • E Arşiv Uygulaması Nedir? 
 • Kimler E- Arşiv Portalı Kullanmak Zorundadır?
 • Niçin E- Arşiv Kullanılır?
 • E- Arşiv Uygulamasının Avantajları Nedir?
 • E Arşiv Nedir?

  Birçok işletme e- arşiv nedir şeklinde araştırmalar yapmakta, e-arşiv uygulamasının şirket bünyesinde sağlayacağı katkılar için çalışmalarını sürdürmektedir. E- arşiv sistem üstünden hazırlanan faturalar, alıcı ve gönderici içinde güvenli iletişimi sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. E- arşiv kullanıcısı olarak işlem yapabilmek için VUK 509 hükümlerine bakılırsa e- satmaca kullanıcısı olma zorunluluğu bulunur. E- arşiv ile beraber e- satmaca entegrasyonunun tamamlanması işleminden sonrasında satmaca kullanıcısı dahi olmayan müşterilere e-arşiv faturası gönderebilmeniz mümkündür. 

  E Arşiv Uygulaması Nedir? 

  E-arşiv uygulaması firmaların son zamanlarda çoğunlukla tercih etmiş olduğu bir hizmettir. Birçok pozitif yanları bünyesinde barındıran bu sistem gönderim maliyeti, basım maliyeti, arşiv maliyeti benzer biçimde işletmeye finansal anlamda yük olan giderlerden kurtarmayı amaçlar. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca e-arşiv satmaca izni alan mükellefler web ortamında oluşturdukları faturayı elektronik ortamda muhafaza etme hakkına da haiz olurlar. E arşiv satmaca portalı yardımıyla satmaca gönderimleri süratli ve ibrazı kolay bir halde gerçekleşir. E- arşivin sunmuş olduğu bu avantajlar yardımıyla otomatik veri kaydı mümkün olmakla beraber, hata ihtimalleri en aza indirilir. Düzenlenen faturaların elektronik ortamda var olması, oluşturulması, muhafaza edilmesi ve raporlanması işlemlerini kapsayan bu hizmet, faturaların kaybolma olasılığını engelleyerek oldukça kolay erişim sağlama imkanını da kullanıcısına sunar.

  E- Arşiv Nedir

  Aşağıdan ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

  • E Tebligat Müracaat
  • Tahsilat Makbuzu Örneği 

  E- satmaca ve e- arşiv işlemlere birbirinden farklılık gösterir. Bu farklılıklar format ile ilgili bir durum değildir. E- satmaca işlemlerinde elektronik ortamdan yada kağıt satmaca çıktısı alınarak alıcıya iletebilme imkanı bulunur. E arşiv portalı ise kullanıcısına iki türlü hizmet sağlayabilir. Sistemi işletmelerinde kullanmak isteyen şirket sahipleri, bu uygulamayı isterlerse kendi data işlem sistemleri üstüne kurabilecekleri benzer biçimde hususi entegrasyon aracılığı ile bu sistemi kullanma imkânını saklı tutabilirler.

  Kimler E- Arşiv Portalı Kullanmak Zorundadır?

  E- arşiv uygulamasını işletmesine entegre etmiş olan firmalar birçok değişik artı değerle işlemlerine sürdürebilir. E arşiv niçin kullanılmalıdır sorusuna verilecek en güzel cevap, 7 iş günü otomatikman ters kayıt ve geri onay bildirimi benzer biçimde akıllı algoritma ile hizmet vermesi olarak cevaplandırabiliriz. Bu sistemi bir tek e- satmaca sistemine kayıtlı olan kullanıcılar kullanabilir. E- arşiv uygulaması yardımıyla hizmet elde eden kullanıcılar başta perakende sektörü olmak suretiyle birçok sayıda satmaca gönderimi icra eden firmalar işgücü, vakit, arşivleme ve dağıtım alanında tutum sağlarlar. Bu uygulama yardımıyla veriler kağıt satmaca olarak işletmeye yük olmaz, elektronik ortamda güvenle depolanır. Hem evrak kalabalığını ortadan kaldıran hem de işin içinden çıkılması uzun vakitler alan arşivleme işlemi zahmetinden kurtaran e-arşiv hizmeti birçok şirket tarafınca çoğunlukla tercih edilir. 

  Niçin E- Arşiv Kullanılır?

  E- arşiv uygulaması 433 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile beraber yürürlüğe girmiştir. Satmaca ile aynı hukuki niteliklere haiz olan bu hizmet yeni bir belge türü olarak adlandırılmasının yanı sıra, VUK gereği bir satmaca üstünde bulunan tüm nitelikler aynen geçerlidir. Günümüzde satmaca benzer biçimde belgeler web e- arşiv üstünden sağlanmasının yanı sıra yazışma araçlarının direk alıcıya iletilebilmesi de mümkündür. 

  E- Arşiv portal giriş

  E- Arşiv Uygulamasının Avantajları Nedir?

  • E- satmaca uygulamasından değişik olarak e- arşiv uygulamasında sistem yanıtları (kabul edildi, edilmedi, gitti, gitmedi benzer biçimde) karmaşık bir yapıya haiz değildir. Merkezinde Gelir İdaresi Başkanlığı yer almadığı için rahat bir yapı olarak değerlendirilebilir.
  • Önceleri satmaca kesildiği vakit kargo ile vakit yitirmek işletmeleri zora sokan bir uygulamaydı. Sadece e- arşiv ile beraber saniyeler içinde faturanın alıcıya gönderilme avantajına haiz olmuş olursunuz.
  • E- arşiv uygulaması yardımıyla kağıt faturaları yazdırma, matbaaya bastırma, kargolama ve arşivleme benzer biçimde maliyetlerin tamamen ortadan kalkmasını sağlarsınız.
  • E- arşiv muhasebesi bakımından satmaca iptalinde ters kayıt işleminden değişik olarak iptal e- arşiv faturası kesmeniz yeterlidir.
  • Perakende sektöründe yer edinen bir işletmeyseniz, müşteriniz daha mağazadan çıkmadan SMS ya da mail yolu ile faturasını ek servisler vasıtasıyla alabilme imkânına haiz olmuş olursunuz.
  • Faturalarınızın ve işlemlerinizin elektronik ortamda güvenli bir halde muhafaza edilmesini, saklanmasını, korunmasını istiyorsanız e-arşiv uygulamasından yararlanabilme imkânına sahipsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir