E- devlet, E- devlet kapısı yada Dijital Türkiye olarak isimlendirilen web tabanlı sistem kullanıcılara birçok kolaylık sağlıyor. Vatandaşlara devlet tarafınca verilen hizmetlerin elektronik ortamda da sunulması olarak adlandırılan e- devlet kapısı hakkında dört gözle beklenen birçok sual buluyor. Peki e- devlet nedir? Ne zaman kuruldu? işte yanıtlar:

e-Devlet nedir?

E- devlet devlet tarafınca vatandaşlara verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması anlamına gelir. Web tabanlı bu sistem yardımıyla hizmetler vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan sunulmaktadır. Kesintisiz, kaliteli ve daha süratli bir halde sunulması beklenen hizmetler başlıklar altında sistem içinde kategorilere ayrılmıştır.

e-Devlet iyi mi ortaya çıktı?

2008 CeBIT Bilişim Eurasia 5. salondaki bir tanıtım semineri sonrası kamuoyuna duyrulmuş olan e- Devlet devrin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca “e- Devlet kapısı” olarak hizmete açılmıştır. E- Devlet, hizmetlerin tek bir çatı altında toplanması ve vatandaşlara kolaylık sağlaması yönü ile her gün kendini geliştirmekte ve yenilemektedir.

e-Devlet ve kurulumu

E- devlet 2008 senesinde erişime açılmıştır. Günden güne verilen hizmetler yenilenmekte ve genişletilmektedir. Türkiye’nin dijital yüzü olan e- devlet kapısı içinde yer edinen hizmetler toplumun her kademesinden vatandaşlara yönelik olarak geliştirilmektedir. Kamu kurumlarına ve hususi sektöre yönelik emek harcamalar da bu bağlamda yapılmaktadır. E- devlet kapısının kurulması ve yönetimi T.C Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafınca yapılmaktadır. Sistemin geliştirilmesi ve işletilmesi ise Türksat A.Ş tarafınca yapılmaktadır.

e-Devletin kuruluşu ve hizmetler

2008 senesinde erişime oluşturulan e- Devlet ile beraber birçok hizmet ve yenilik vatandaşların ayağına getirilmiştir. Dijital Dönüşüm Ofisi Tarafınca yönetimi meydana getirilen sistemin geliştirilmesi ise Türksat A.Ş’ ye aittir. Şu ana kadar birçok kategoride vatandaşlara hizmet veren e- Devlet kapısı kendini devamlı yenilemektedir.

Yüzlerce kuruma ilişkin binlerce bilgiye tek bir tıkla erişim elde eden sistem ile vatandaşlar bir yere gitmeden web üstünden istedikleri sorguyu yapabiliyor. Hakkaniyet Bakanlığından Toplumsal Güvenlik Kurumuna, Çevre Ziraat ve Hayvancılık’tan Eğitim ile ilgili bilgilere, Trafikten Sağlığa kadar birçok değişik alanda hizmet vatandaşlara ücretsiz bir şekilde sağlanıyor.

e-Devlet iyi mi kullanılır?

E- devlet kapısına giriş için bir web tarayıcıya gereksinim vardır. Mobil uygulama üstünden de giriş işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kişisel bilgiler yada güvenlik gerektiren entegre elektronik hizmetlere erişim için gizyazı, e – imza, mobil imza, web bankacılığı ve TC kimlik kartı benzer biçimde doğrulama araçları kullanılmaktadır. Giriş işleminden sonrasında arama kutucuğu kullanılarak istenilen hizmet araması saniyeler içinde yapılabilir. Kolay arayüzü ve kolay kullanımı ile her insana hitap eden e- Devlet kapısı birçok hizmet kategorisi ile vatandaşlara en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyor.

e-Devlet kapısının yararları nedir?

E- devlet kapısı ile beraber birçok alanda iş yükü hafiflemiş ve vatandaşların işlemlerini süratli ve doğru bir halde yapabilmesi sağlanmıştır. E- devlet:

  Data iletişiminin daha süratli hale gelmesi

  İşlem süresince geçen zamandan tutum edilmesi ve bu oranda maliyetlerin azaltılması

  7/24 hizmet verebilme

  Şeffaflık

  Süratli hizmet ile beraber artan sevinç oranları

  Güvenirlik

Benzer biçimde birçok faydası vardır. Siz de mobil uygulama aracılığı yada web tarayıcı üstünden e- Devlet uygulamasına erişebilir, işlemlerinizi süratli ve kolay bir halde halledebilirsiniz.

e-Devlet ve kullanıcılar

E- devlet uygulamasını 15 yaşını doldurmuş olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gizyazı alım işleminden sonrasında kullanabilir. Şu anda etken 57 milyon kullanıcısı bulunan e- devlet kapısı kullanımı oldukca kolay olan bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir