Koşullarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu e-Satmaca uygulamasını kullanarak satmaca kesmek durumunda olan şahıs yada ticari kurumlar e-Satmaca mükellefidir. E-Fatura Mükellefiyetinin iyi mi sorgulanacağı ve öteki tüm ayrıntılar yazımızda.

e-Satmaca’ya geçişin artık mecburi olduğu bu süreçte kimlerin bu uygulama veyahil olmak durumunda bulunduğunu bilmesi bir fazlaca ehemmiyet arzeder. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı bildiri çerçevesinde bulunan mükellefler, e-Satmaca’ya geçmedikleri takdirde bazı cezai yaptırımlara maruz kalır. Sadece, tüm bunlardan ilkin şahıs yada kurumun yükümlü statüsüne haiz olup olmadığını biliyor olması gerekir.

 • E-Fatura Nedir?
 • E-Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?
 • E-Fatura Müracaat Şartları Nedir?
 • E-Fatura Nasıl Kesilir?
 • E-Fatura Nedir?

  E-Fatura nedir kimler kesmelidir ;Koşullarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu e-Satmaca uygulamasını kullanarak satmaca kesmek durumunda olan şahıs yada ticari kurumlar e-Satmaca mükellefidir. Kanun tarafınca çizilen çerçeveler ve güncellenen koşullar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca gösterilen tebliğler ile duyurulur.

  Gelir İdaresi Başkanlığı, 2019 senesinde hazırlamış olduğu bildiri ile 2020 yılı itibarıyla hangi fonksiyonları taşıyanların e-Satmaca mükellefi olacağını duyurmuştur. Mecburi geçişlerin haricinde, gene bazı fonksiyonların taşınması halinde firmalar kendi istekleri ile e-Satmaca mükellefi olabilir.

  E-Fatura Nedir, Nasıl Kesilir ve Sorgulama İşlemi

  E-Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

  E-Fatura sorgulama işlemi iyi mi yapılır; yaptığınız işlerin karşılığında işletmenizin güvenliğini sağlamak adına yada alan kişi olarak bir işletmeden satın aldığınız mal yada hizmetin karşılığı olarak kesilen faturayı düzenleyen mükellefin kayıtlı olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz. Bu benzer biçimde durumlarda e-Satmaca ve e-Arşiv Satmaca sorgulama işlemini, lüzumlu adımları gerçekleştirerek sağlamanız mümkün olur. Bu adımlar aşağıda belirtilen gibidir:

  Muhatap olduğunuz bir şahıs yada kurumun e-Satmaca yada e-Arşiv Satmaca mükellefi olup olmadığını idrak etmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan eBelge sayfasını ziyaret edebilir ve e-Satmaca uygulamasına kayıtlı mükellefler listesine yada e-Arşiv Satmaca uygulamasına kayıtlı mükellefler listesine bakabilirsiniz.

  Yükümlü sorgulama işleminizi tamamladıktan sonrasında faturanızı da sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için;

  • Satmaca düzenleme işlemini meydana getiren tarafın T.C. Kimlik numarası yada vergi kimlik numarasını girin.
  • Faturanın üstünde yer edinen satmaca numarasının doğru olduğundan güvenli olun.
  • Satmaca üstünde yer edinen meblağ bilgisi ve kuruş hanesinin doğruluğundan güvenli olun.
  • Ekranda yer edinen güvenlik kodu bilgisini doğru halde girmeye itina gösterin.

  E-Fatura Müracaat Şartları Nedir?

  E-Fatura müracaat yapılabilmesi için bazı özelikleri taşımanız gerekmektedir. Mevcut yasaların çizdiği çerçeveye gore e-Satmaca uygulamasını kullanımı lüzumlu olan kişilerin bazı fonksiyonları taşıyor olması gerekir. Bu özelliklere aşağıda yer verilmiştir:

  • 2018 yılı ve sonraki dönemde brüt satış kazancı 5 000 000 TL ve üstünde olan iş bölgeleri,
  • 2020 yılı yada takip eden dönemde brüt satış kazancı 5 000 000 TL ve üstünde olan iş bölgeleri,
  • 4760 sayılı Kanun’un 1 sayılı ekinde yer edinen listedeki malların ithal, yapım ve teslim edilmesi benzer biçimde faaliyetleri sebebi ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan lisans almış olanlar,
  • Hususi Tüketim Vergisi Kanunu’nun 3 sayılı ekinde yer edinen listede bulunan malları inşa, yapım ve ithal edenler,
  • 5957 sayılı kanun kapsamında komisyoncu ya da tüccar olarak vazife alıp meyve ve sebze ticareti yapanlar,
  • 6563 sayılı kanun kapsamında tanımlanmış olan hizmet aracıları,
  • Elektronik irsaliye uygulamasına geçme zorunluluğu olup e-Satmaca uygulaması kullanacak olanlardır.

  E-Fatura Nedir, Nasıl Kesilir ve Sorgulama İşlemi

  E-Fatura Nasıl Kesilir?

  E-Fatura iyi mi kesilir ve hangi durumlarda kesilmelidir; Vergi Usul Kanunu’nun tanımına gore satmaca; bir mal yada hizmetin satılması karşılığı olarak müşterinin borçlandığı ve ödemesi lüzumlu olan tutarı göstermek için malı satan yada işi meydana getiren şahıs ya da kurum tarafınca müşteriye verilen ticari bir belgedir. Bu tanımdan yola çıkıldığında bir mükellefin kendiliğinden satmaca düzenlemesi durumu olası bir durum değildir.

  Yasal ve yönetimsel düzenlemelerin mecburi kıldığı bazı durumlarda ise yükümlü kendiliğinden satmaca kesebilir. Şu sebeple, bazı hallerde şirket içi uygulamalar kendisine satmaca düzenlemeye zorlayabileceği durumlar ortaya çıkarabilir. Bu benzer biçimde durumlar için Gelir İdaresi Başkanlığı, mükellefin kendisine satmaca kesebileceğini 104 sayılı kanunda ile belirtmiştir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir